Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Leszek Balcerowicz gościem gali Innowacji 2013

(ww)
To wiadomość już potwierdzona – profesor Leszek Balcerowicz będzie uczestnikiem podsumowania rankingu Innowacje 2012 na najnowocześniejsze firmy województwa podlaskiego.

Równo za tydzień, we wtorek, 26 marca, rozstrzygniemy 6. edycję naszego rankingu.  Oprócz wizyty na naszej gali, guru polskiej ekonomii będzie w Białymstoku na dwóch wykładach – na Politechnice Białostockiej i Uniwersytecie w Białymstoku – pt. „Odkrywając wolność”. Wykłady te są częścią obywatelskiej kampanii Forum Obywatelskiego Rozwoju, która ma na celu ponowne wprowadzenie pojęcia wolności do dyskursu publicznego w Polsce.***

Oprócz prof. Leszka Balcerowicza na naszej gali wystąpią m.in. Sławomir Żubrycki, prezes spółki Palisander, Katarzyna Rutkowska oraz Wojciech Piekarski z AC SA, dr inż. Wiesław Urban z Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej, Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego oraz Adam Walicki, prezes Resursy Podlaskiej, doradca marketingowy i trener biznesu.

Wszyscy prelegenci będą mówić o innowacyjności, pomysłach i doświadczeniach z różnych rynków – zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Ale ważni będą przede wszystkim uczestnicy rankingu – podlaskie firmy, które zdecydowały się na uczestnictwo w naszym rankingu. To spośród nich jutro  zostaną wybrane najnowocześniejsze przedsiębiorstwa regionu. 

 

***Dotychczas ponad 20-stu wykładów o wolności w różnych miastach Polski wysłuchało łącznie około 7 tys. osób.
 balcokladla            W centrum tej obywatelskiej kampanii leży książka "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów". Jest to unikalny zbiór 50 dzieł klasyków myśli wolnościowej od Adama Smitha przez Miltona Friedmana aż po Leszka Kołakowskiego. Wyboru tekstów dokonał Leszek Balcerowicz, który jest również autorem wstępu do książki. Po każdym wykładzie będzie można kupić książkę "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" i zdobyć dedykację Leszka Balcerowicza. 

Tę 1000-stronicową "biblię wolności" można kupić w księgarniach i przez internet za 24,90 zł. Książkę poleca Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Ze wstępu do książki
Odpowiedzią na antywolnościowe presje, które występują w demokracji, nie jest oczywiście odejście od demokracji i związanych z nią obywatelskich swobód, lecz obrona zagrożonych wolności w ramach demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Wymaga to stałych systematycznych i profesjonalnych działań, bo antywolnościowe presje nigdy nie ustaną. A zatem walka o wolność nigdy się nie skończy - chyba że pozwolimy jej zginąć.

Obrona zagrożonych swobód jest w Polsce dotąd zbyt słaba. Nie wszyscy rozumieją, że owa erozja wynika z presji rozmaitych grup (nie tylko związanych z państwem) i aby ją powstrzymać trzeba tworzyć silniejszą obywatelską przeciwwagę. Obronę wolności ogranicza też ogromne myślowe zamieszanie, jakie dotyczy podstawowych pojęć takich jak państwo, prawa, własność, sprawiedliwość - i sama wolność. Teraz zamęt dezorganizuje myślenie, a przez to - działanie.

W niniejszej książce zgromadziłem kilkadziesiąt znakomitych, w mojej opinii, tekstów na powyższe tematy, w tym takie, które należą do klasyki klasycznego liberalizmu. Mam nadzieję, że ta książka pomoże zmniejszyć wspomniany myślowy zamęt i wzmocni obronę zagrożonych wolności w naszym kraju.
Leszek Balcerowicz

Tytuły rozdziałów:
Część pierwsza: Natura ludzka a wizja ustroju
Część druga:  Państwo, demokracja, wolność
Część trzecia:  Państwo, własność, rynek
Część czwarta: Państwo socjalne, społeczeństwo, człowiek
Część piąta:  Liberalizm - antyliberalizm

Autorzy:

Wstęp: prof. Leszek Balcerowicz

Eseje: Bruce Bartlett, Frédéric Bastiat, Peter J. Boettke, James M. Buchanan, John Burton, Benjamin Constant, James A. Dorn, Richard A. Epstein, Milton Friedman, Friedrich August von Hayek, Michael S. Gazzaniga, David Hume, Anthony de Jasay, David Kelley, Leszek Kołakowski, Janusz Korwin-Mikke, Deepak Lal, Mario Vargas Llosa, James Madison, John Stuart Mill, Ludwig von Misess, Charles Murray, William A. Niskanen, Robert Nozick, Tom G. Palmer, Steven Pinker, Richard Pipes, Karl Popper, Andrei Shleifer, Robert A. Sirico, Adam Smith, Daniel J. Smith, Nicholas A. Snow, Vito Tanzi, Alexis de Tocqueville, Gordon Tullock, Robert W. Vishny, Richard E. Wagner, Erich Weede, Walter E. Williams, Jan Winiecki, Mao Yushi, Luigi Zingales

Recenzje:
„Przeczytałem powoli, uważnie i z ogromną ciekawością. Wolność bowiem, Odkrywając wolność to najbardziej tajemnicze słowo, jakie stworzył człowiek. Obrazuje dążenie do dysponowania sobą według i tylko według siebie z jednoczesną odpowiedzialnością za dysponowanie wolnością. I co mi to przypomina?. Przypomina mi to moment, kiedy pierwszy raz związałem się liną i wszedłem w skalny, pionowy świat. Poczułem się wolny i odpowiedzialny zarazem. I tak zostało do dziś. Odnalazłem na stronach książki to magiczne dotknięcie słowa na „w”. Każdy powinien przeczytać choć kilka z zawartych w tej książce tekstów. Mądrych i wymagających, ale inspirujących. Bardzo gorąco polecam”.
Piotr Pustelnik, himalaista

„Wolność oznacza dla mnie brak ograniczeń. Jest niezależnością, możliwością decydowania o samym sobie. Dla mnie jest bardzo ważne, ponieważ jest źródłem godności człowieka. Bez niej trudno jest odnaleźć swoją tożsamość. Wolność napędza do działania, pozwalając dokonywać wyboru z każdej dostępnej opcji. Człowiek wolny sam tworzy swoje wartości i normy, podporządkowując sie jedynie obowiązującemu prawu. Wolność, godność, niezależność, to słowa które w słowniku prawdziwego mężczyzny i sportowca powinny być na pierwszej stronie. O wolności wiele można się dowiedzieć na kartach książki profesora Balcerowicza”.
Marcin Gortat, koszykarz NBA

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny