Procesja Bożego Ciała: Ludzie wyszli pokazać władzy swoją siłę

Alicja Zielińska
To były nie tylko uroczystości religijne, ale i patriotyczne – wspomina procesję Bożego Ciała w 1982 roku Jerzy Szóstko
To były nie tylko uroczystości religijne, ale i patriotyczne – wspomina procesję Bożego Ciała w 1982 roku Jerzy Szóstko Fot. Archiwum
Wiedziałem, że będzie dużo ludzi, ale takich tłumów się nie spodziewałem. Cała Lipowa, od fary do kościoła św. Rocha wypełniona po brzegi. Człowiek przy człowieku. Aż dreszcze przechodziły - opowiada Jerzy Szóstko.

To były nie tylko uroczystości religijne, ale i patriotyczne - wspomina procesję Bożego Ciała w 1982 roku Jerzy Szóstko.

Mieszkałem wtedy w Warszawie, pracowałem w Hucie - opowiada Jerzy Szóstko. - Ale akurat w tym czasie przyjechałem do Białegostoku uporządkować sprawy związane z domem rodzinnym.

Mama zmarła na drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w 1981 roku, tata jeszcze w 1970 roku i domem zainteresował się wydział kwaterunkowy. Chciano kogoś obcego tam zameldować. Takie to wtedy było poszanowanie prywatnej własności.

Postanowiłem przechytrzyć władze i zameldowałem się w Białymstoku. Kiedy pokazałem urzędnikowi w mundurze wojskowym, stempelek w dowodzie osobistym, mina mu zrzedła. I tak uratowałem swój dom, do którego potem przeniosłem się na stałe.

To było pierwsze Boże Ciało w stanie wojennym. Ludzie przybici, zniechęceni, bez nadziei na jakiekolwiek zmiany. Na procesję oczywiście zabrałem ze sobą aparat. Czułem, że to szczególny moment i muszę go uwiecznić. Chciałem też pokazać swoim kolegom z Huty Warszawa jacy u nas są wierni. I rzeczywiście były tłumy. Ludzie wyszli pokazać władzy swoją siłę.

Procesja przebiegła spokojnie. W Boże Ciało esbecy obawiali się atakować. Robiłem zdjęcia z balkonów, ze schodów kościoła św. Rocha. Kiedy je wywołałem, sam patrzyłem zdumiony. Przyjechali kuzyni z Łodzi i też byli pełni podziwu, oglądając zdjęcia. U nas nie było takich procesji, mówili.

Pan Jerzy zdjęcia robi od wczesnej młodości. Pracując w Hucie Warszawa fotografował najważniejsze wydarzenia w latach 80. Strajki, pacyfikację huty w stanie wojennym, uliczne manifestacje, msze za ojczyznę w kościele św. St. Kostki na Żoliborzu, które odprawiał ks. Jerzy Popiełuszko; należał do grona jego najbliższych znajomych.

- Miałem doświadczenie. Wiedziałem, że w pewnych sytuacjach trzeba ryzykować i iść odważnie, nawet jak stała grupa zomowców i legitymowała - opowiada. - Aparat zawsze głęboko chowałem pod ubranie. A podczas robienia zdjęć pomagał syn albo koledzy. Obstawiali, żebym był bezpieczny i mógł skupić się tylko na fotografowaniu.

Miałem trzy aparaty. Najpierw Druha, potem Zenita i Practicę, którą wykonałem najwięcej zdjęć. Ale najbardziej poręczny okazał się maleńki aparacik, który pożyczyła mi pani profesor Hanna Grabińska z ATK. Mieścił się w dłoni. Mogłem nim wykonywać zdjęcia, bez zwracania uwagi. Korzystałem z niego szczególnie podczas manifestacji.

Dużo zdjęć robiłem z góry. Wchodziłem do bloków, pukałem do mieszkań i prosiłem ludzi, by pozwolili mi wejść na balkon. Niektórzy odmawiali. Bali się, wiadomo kto to jest, może esbek. Ale większość osób wpuszczała. Wchodziłem też do klatek schodowych, sprawdzałem czy jest otwarta klapa na dach i stamtąd też robiłem.

Były i sceny humorystyczne. Pamiętam, rok 1988, władza poluzowała opozycji. 1 maja w kościele św. Stanisława Kostki odbywa się msza święta. Przyszło bardzo dużo ludzi. Oczywiście milicjanci i zomowcy też. Obstawili cały Żoliborz. Podczas manifestacji tajniacy sprowokowali zajścia, doszło do zamieszek.

Najpierw robiłem zdjęcia z wieży kościoła, potem zszedłem na dół. I jest taki moment. Znajduję się przy grobie ks. Jerzego, wyjmuję aparat, obiektyw mam wysunięty poza parkan, ustawiam ostrość. Naraz ni stąd ni zowąd czuję szarpnięcie, ktoś mnie łapie wpół i odciąga do tyłu. A ja przed sobą widzę lądującą z góry pałę milicyjną. Okazuje się, że jeden z porządkowych ze straży kościelnej obserwował sytuację i uprzedził atakującego zomowca.

- No, udało się! - powiedział. Śmieliśmy się potem oboje. Ale niewiele brakowało. Gdyby ten esebk trafił w aparat, nie byłoby co zbierać. A i ze mną nie wiadomo co by się stało.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
docent marcowy

Kolejny wielki opozycjonista.Z każdym rokiem ujawnia się coraz więcej partyzantów walczących z reżimem.Niedawno mój sąsiad zgłosił się ws. odszkodowania za szykanowania w czasie stanu wojennego.Jechał wtedy pijany rowerem i zatrzymali go ZOMO-wcy.Dostał kilka pał po d.... Teraz żąda odszkodowania gdyż twierdzi, że przewoził ulotki.Kolejny cichociemny bohater solidarności...

G
Gość
CYTAT(OPCJA SPOŁECZNA @ 5.06.2010, 08:29:03)
W marcu 1968 roku Michnik i przyszli opozycjoniści z Komitetu Obrony Robotników Żydzi .potem do solidarności,unia wolności tera Platforma
zrobili zamieszki.
Siedzieli na uczelni i przemawiali potem studenci wstalii Ci co obok nich siedzieli jako koledzy a byli to z SB zaczęli bić pałami.
Opowiadali sobie kawały o komunie i o władzy a donosiciele donosili co kto myslii potem mała pensja, brak premii , brak awansu.
Pozwalali bawić się w opozycje aby zbierać plotki i wiadomości kto jest kto.
Szybko wyczuli okazje do przewrotu bo w komunixmie były pieniądze.
Wysocy ranga SB zastanawiali się jak skraść państwowe pieniądze a pałownicy mieli na razie bić tych których okradną ich szefowie i pozbawia pracy.
na razie Wałęsa miał jako agent gwarantować im stołki jak by druga strona nie wygrała wyborów.
nasi prześladowcy i ich Unia Europejska.

Republika Magdalenki.
Powiedzmy sobie szczerze,Republika Magdalenkowska ( nb.protestuję przeciw nazywaniu państwa powołanego w 1989 r. na ziemiach polskich-III Rzeczpospolitą;to nie jest żadna RP; III RP powołać musi dopiero naród polski)jest państwem bezpieczniacko-żydowskim i jej celem jest z jednej strony zapewnianie bezkarności byłym (jeśli w tym fachu można być w ogóle byłym) bezpieczniakom (zarówno za zbrodnie popełniane w PRL-u, jak i za tę kompradorską pseudoprywatyzację po ’89 r.), a z drugiej strony dogadzanie różnorakim projektom żydowskim,jakie wobec narodu polskiego realizuje maleńka diaspora, skupiona w potężnym koncernie medialnym Agora SA, który to koncern ma siłę kreowania lub niszczenia zarówno indywidualnych osób, jak i całych środowisk.
Powiedzmy sobie szczerze, w Magdalence przyklepano deal, w sprawie którego negocjacje między bezpieką, a KOR-em toczyły się co najmniej od początku lat 80.,jeśli nie od końca 70. A tym dealem była reanimacja tego, co skończyło się po śmierci Stalina, a więc sojuszu “chamów” z “żydami”, czy też jak kto woli “natolinian” z “puławianami”.Ci pierwsi,gdy już było wiadomo, że ZSRS się rozpadnie i nie będzie ich chronił, zaczęli się bać kary ze strony Polaków za kolaborację, z kolei Żydzi chcieli wrócić do współrządzenia Polską, które to współrządy utracili w połowie lat 50.,kiedy to wszyscy żydowscy stalinowcy stali się nagle humanistami i liberałami. Około półtorej dekady później, będące już w wieku studenckim dzieci tychże żydowskich stalinowców,wywołały zamieszki studenckie na uczelniach całej Polski (nie z polskiego patriotyzmu,tylko dlatego,że komunizmu bez żydowskich współrządów, nie uważali oni za komunizm;wielokrotnie,zarówno jeszcze w PRL-u, jak i po ’89 r. Adam Michnik w swoich tekstach i wypowiedziach podkreślał, że po 1956 r.w Polsce nie było już komunizmu; a więc celem jego środowiska był powrot do “prawdziwego” komunizmu, czyli takiego z udziałem Żydów w rządach; miał rację Feliks
Koneczny określając komunizm częścią cywilizacji żydowskiej).Proszę pamiętać, że deportacja w 1968 r. “puławian” przez “natolinian” i cała ta propaganda antysyjonistyczna nie była tylko skierowana pod publiczkę; z niektorych zachowanych dokumentów PRL z tamtego okresu,przeznaczonych nie dla propagandy ,ale na użytek wewnętrzny władz PRL wynika, że “chamy” naprawdę uważały wydarzenia ’68 r. za żydowską operację (zresztą nic dziwnego,przecież ta operacja objęła całą ówczesną strefę “cywilizacji białego człowieka”, nic nie robiąc sobie nawet z przedzielającej tę strefę “żelaznej kurtyny”).
Skoro Żydzi nie akceptowali już tego państwa, a sami byli za słabi aby je obalić, to trzeba się było tymczasowo, taktycznie połączyć z narodem polskim. Tyle tylko, że naród polski nie ufał Żydom,pamiętając ich niedawne przecież jeszcze zbrodnie z okresu stalinizmu.
Wtedy Żydzi wpadli na genialny pomysł i założyli Komitet Obrony Robotników, do którego zaprosili też paru autentycznych polskich patriotów (np.Macierewicza). Ci patrioci, gdy tylko połapali się, o co Żydom tak naprawdę chodzi,wypisali się czym prędzej z KOR-u i założyli ROPCiO.
Ale Żydzi już swój cel osiągnęli-uwiarygodnili się wśród polskich antykomunistów i od tej pory byli w jądrze wszystkich ważnych dla przyszłego kształtu Polski wydarzeń. I poprzez swoją przebiegłość doprowadzili do tego, że PRL nie przekształcił się w suwerenne państwo polskie,tylko w pełną patologii bananową republikę. Republikę Magdalenkowską, która przez ostatnie 20 lat permanentnie krzywdzi nasz naród; która wyniszcza nas materialnie ,mentalnie, duchowo i fizycznie (tak! to dopiero od 1990 r. zaczęła się w Polsce zapaść demograficzna,gdy środowisko Michnika zaczęło szerzyć “zdobycze” rewolucji’68, PRL-ten po 1956 r.-był w sensie obyczajowości konserwatywny).
Republika Magdalenkowska zagraża też integralności terytorialnej Polski, wystarczy spojrzeć na coraz głośniejsze niemieckie roszczenia, a zwłaszcza na depolonizacyjną inżynierię społeczną na Górnym i Opolskim Śląsku (kto by jeszcze 10 lat temu pomyślał, że wyrośnie taki problem?), przy której to zresztą inżynierii, agenturze niemieckiej pomaga usilnie “Gazeta Wyborcza”. Obawiam się, że Republika Magdalenkowska już w założeniu jej twórców (przynajmniej strony żydowskiej,co do bezpieki,to nie mam pewności), miała być państwem sezonowym, a pojawiające się ostatnio z wielu stron zagranicy, jak i z wewnątrz ataki i zagrożenia wobec Polski i polskości, mogą świadczyć, że zbliża się jej ostateczna likwidacja, jaka nastąpi po podpisaniu przez prezydenta Kaczynskiego, lub jego następcy Traktatu Lizbońskiego.
Jak można zapobiec upadkowi Polski? Trzeba by w miejsce samolikwidującej się Republiki Magdalenkowskiej zainstalować polskie państwo narodowe-III RP. Ja uważam, że w sposób demokratyczny, przy obecnym stanie świadomości narodowej większości Polaków, nie posiadając żadnych dużych mediów i przy obecnej konstytucji, która uniemożliwia de facto stworzenie stabilnego, ideowo jednolitego, większościowego rządu (zwłaszcza prawicowego) jest to niemożliwe. Pozostaje narodowa operacja militarna, przewrót zbrojny. Tylko czy zdemoralizowany i omamiony naród polski jest zdolny tego dokonać?

I czy nasi drodzy sąsiedzi, zwłaszcza Niemcy, nie wykorzystaliby tego, by podczas “operacji stabilizacyjnej” zagarnąć Województwa Odzyskane i Górny Śląsk? A jakiż wrzask podniosłaby “prasa międzynarodowa”, gdyby w Polsce zaczęli ginąć przedstawiciele środowiska “Gazety Wyborczej”? I co na to będące permanentnie na żydowskiej smyczy władze Stanów Zjednoczonych? Proszę Państwa-jesteśmy obecnie w głębokiej d…., mimo to warto pomarzyć. Człowiek, który znajdzie wyjście i wyprowadzi naszą Ojczyznę i nasz naród z tej sytuacji, trafi do narodowego panteonu.


Żydzi, Rosjanie, Niemcy, komuna... wszyscy źli... Człowieku zastanów się, przecież masz całkiem duże szanse że jesteś skrzyżowaniem Żyda z Rosjaninem pomijając fakt, że starzy cię puknęli przy okazji pobytu w jakimś komunistycznym bezpłatnym ośrodku wczasowym
G
Gość

jakiś czas temu po-miot informacji ,nkwd,prokuratorów zwany po-tocznie stu-dentami "zastrajkowali" w geście po-parcia tatusiów i mausiek wywalonych ze "służby" .nazwano "to" marcem ...

O
OPCJA SPOŁECZNA

W marcu 1968 roku Michnik i przyszli opozycjoniści z Komitetu Obrony Robotników Żydzi .potem do solidarności,unia wolności tera Platforma
zrobili zamieszki.
Siedzieli na uczelni i przemawiali potem studenci wstalii Ci co obok nich siedzieli jako koledzy a byli to z SB zaczęli bić pałami.
Opowiadali sobie kawały o komunie i o władzy a donosiciele donosili co kto myslii potem mała pensja, brak premii , brak awansu.
Pozwalali bawić się w opozycje aby zbierać plotki i wiadomości kto jest kto.
Szybko wyczuli okazje do przewrotu bo w komunixmie były pieniądze.
Wysocy ranga SB zastanawiali się jak skraść państwowe pieniądze a pałownicy mieli na razie bić tych których okradną ich szefowie i pozbawia pracy.
na razie Wałęsa miał jako agent gwarantować im stołki jak by druga strona nie wygrała wyborów.
nasi prześladowcy i ich Unia Europejska.

Republika Magdalenki.
Powiedzmy sobie szczerze,Republika Magdalenkowska ( nb.protestuję przeciw nazywaniu państwa powołanego w 1989 r. na ziemiach polskich-III Rzeczpospolitą;to nie jest żadna RP; III RP powołać musi dopiero naród polski)jest państwem bezpieczniacko-żydowskim i jej celem jest z jednej strony zapewnianie bezkarności byłym (jeśli w tym fachu można być w ogóle byłym) bezpieczniakom (zarówno za zbrodnie popełniane w PRL-u, jak i za tę kompradorską pseudoprywatyzację po ’89 r.), a z drugiej strony dogadzanie różnorakim projektom żydowskim,jakie wobec narodu polskiego realizuje maleńka diaspora, skupiona w potężnym koncernie medialnym Agora SA, który to koncern ma siłę kreowania lub niszczenia zarówno indywidualnych osób, jak i całych środowisk.
Powiedzmy sobie szczerze, w Magdalence przyklepano deal, w sprawie którego negocjacje między bezpieką, a KOR-em toczyły się co najmniej od początku lat 80.,jeśli nie od końca 70. A tym dealem była reanimacja tego, co skończyło się po śmierci Stalina, a więc sojuszu “chamów” z “żydami”, czy też jak kto woli “natolinian” z “puławianami”.Ci pierwsi,gdy już było wiadomo, że ZSRS się rozpadnie i nie będzie ich chronił, zaczęli się bać kary ze strony Polaków za kolaborację, z kolei Żydzi chcieli wrócić do współrządzenia Polską, które to współrządy utracili w połowie lat 50.,kiedy to wszyscy żydowscy stalinowcy stali się nagle humanistami i liberałami. Około półtorej dekady później, będące już w wieku studenckim dzieci tychże żydowskich stalinowców,wywołały zamieszki studenckie na uczelniach całej Polski (nie z polskiego patriotyzmu,tylko dlatego,że komunizmu bez żydowskich współrządów, nie uważali oni za komunizm;wielokrotnie,zarówno jeszcze w PRL-u, jak i po ’89 r. Adam Michnik w swoich tekstach i wypowiedziach podkreślał, że po 1956 r.w Polsce nie było już komunizmu; a więc celem jego środowiska był powrot do “prawdziwego” komunizmu, czyli takiego z udziałem Żydów w rządach; miał rację Feliks
Koneczny określając komunizm częścią cywilizacji żydowskiej).Proszę pamiętać, że deportacja w 1968 r. “puławian” przez “natolinian” i cała ta propaganda antysyjonistyczna nie była tylko skierowana pod publiczkę; z niektorych zachowanych dokumentów PRL z tamtego okresu,przeznaczonych nie dla propagandy ,ale na użytek wewnętrzny władz PRL wynika, że “chamy” naprawdę uważały wydarzenia ’68 r. za żydowską operację (zresztą nic dziwnego,przecież ta operacja objęła całą ówczesną strefę “cywilizacji białego człowieka”, nic nie robiąc sobie nawet z przedzielającej tę strefę “żelaznej kurtyny”).
Skoro Żydzi nie akceptowali już tego państwa, a sami byli za słabi aby je obalić, to trzeba się było tymczasowo, taktycznie połączyć z narodem polskim. Tyle tylko, że naród polski nie ufał Żydom,pamiętając ich niedawne przecież jeszcze zbrodnie z okresu stalinizmu.
Wtedy Żydzi wpadli na genialny pomysł i założyli Komitet Obrony Robotników, do którego zaprosili też paru autentycznych polskich patriotów (np.Macierewicza). Ci patrioci, gdy tylko połapali się, o co Żydom tak naprawdę chodzi,wypisali się czym prędzej z KOR-u i założyli ROPCiO.
Ale Żydzi już swój cel osiągnęli-uwiarygodnili się wśród polskich antykomunistów i od tej pory byli w jądrze wszystkich ważnych dla przyszłego kształtu Polski wydarzeń. I poprzez swoją przebiegłość doprowadzili do tego, że PRL nie przekształcił się w suwerenne państwo polskie,tylko w pełną patologii bananową republikę. Republikę Magdalenkowską, która przez ostatnie 20 lat permanentnie krzywdzi nasz naród; która wyniszcza nas materialnie ,mentalnie, duchowo i fizycznie (tak! to dopiero od 1990 r. zaczęła się w Polsce zapaść demograficzna,gdy środowisko Michnika zaczęło szerzyć “zdobycze” rewolucji’68, PRL-ten po 1956 r.-był w sensie obyczajowości konserwatywny).
Republika Magdalenkowska zagraża też integralności terytorialnej Polski, wystarczy spojrzeć na coraz głośniejsze niemieckie roszczenia, a zwłaszcza na depolonizacyjną inżynierię społeczną na Górnym i Opolskim Śląsku (kto by jeszcze 10 lat temu pomyślał, że wyrośnie taki problem?), przy której to zresztą inżynierii, agenturze niemieckiej pomaga usilnie “Gazeta Wyborcza”. Obawiam się, że Republika Magdalenkowska już w założeniu jej twórców (przynajmniej strony żydowskiej,co do bezpieki,to nie mam pewności), miała być państwem sezonowym, a pojawiające się ostatnio z wielu stron zagranicy, jak i z wewnątrz ataki i zagrożenia wobec Polski i polskości, mogą świadczyć, że zbliża się jej ostateczna likwidacja, jaka nastąpi po podpisaniu przez prezydenta Kaczynskiego, lub jego następcy Traktatu Lizbońskiego.
Jak można zapobiec upadkowi Polski? Trzeba by w miejsce samolikwidującej się Republiki Magdalenkowskiej zainstalować polskie państwo narodowe-III RP. Ja uważam, że w sposób demokratyczny, przy obecnym stanie świadomości narodowej większości Polaków, nie posiadając żadnych dużych mediów i przy obecnej konstytucji, która uniemożliwia de facto stworzenie stabilnego, ideowo jednolitego, większościowego rządu (zwłaszcza prawicowego) jest to niemożliwe. Pozostaje narodowa operacja militarna, przewrót zbrojny. Tylko czy zdemoralizowany i omamiony naród polski jest zdolny tego dokonać?

I czy nasi drodzy sąsiedzi, zwłaszcza Niemcy, nie wykorzystaliby tego, by podczas “operacji stabilizacyjnej” zagarnąć Województwa Odzyskane i Górny Śląsk? A jakiż wrzask podniosłaby “prasa międzynarodowa”, gdyby w Polsce zaczęli ginąć przedstawiciele środowiska “Gazety Wyborczej”? I co na to będące permanentnie na żydowskiej smyczy władze Stanów Zjednoczonych? Proszę Państwa-jesteśmy obecnie w głębokiej d…., mimo to warto pomarzyć. Człowiek, który znajdzie wyjście i wyprowadzi naszą Ojczyznę i nasz naród z tej sytuacji, trafi do narodowego panteonu.

Dodaj ogłoszenie