MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Tadeusz Truskolaski zapowiedział zakaz wjazdu tirów do Białegostoku. Ślizgające się ciężarówki blokowały ulice podczas śnieżycy

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Dramat na Nowym Mieście. Ciężarówki nie mogły wjechać pod górkę na Żeromskiego w Białymstoku
Dramat na Nowym Mieście. Ciężarówki nie mogły wjechać pod górkę na Żeromskiego w Białymstoku Adrian Kuźmiuk
Zakaz wjazdu dla ciężarówek do Białegostoku z powodu intensywnych opadów śniegu. Prezydent miasta nie chce powtórki z poniedziałkowych korków. Wieczorem 25 stycznia poinformował, że " w środę (26.01.) rano od godziny 6:30 do 9:00 i po południu od 14:30 do 17:00 tiry nie wjadą do Białegostoku". Policja nie widzi podstaw prawnych do blokowania miasta.

Dramat. Tak można nazwać przejazd przez Białystok 25 stycznia 2021. Od południa w mieście zaczął padać śnieg i mimo wcześniejszych ostrzeżeń o zamieci i zapewnień, że służby porządkowe są w pełnej gotowości, wiele ulic nie nadawało się do jazdy.

Tak było m.in. na Nowym Mieście. Ulica Żeromskiego, która jest główną arterią osiedla zamieniła się w ślizgawkę dla tirów. Niewielkie wzniesienie okazało się nie do przebycia nie tylko dla samochodów ciężarowych, ale i osobówek. Ludzie widząc ślizgające się po lodzie auta ruszali z pomocą i pchali je pod górę. Wielu kierowców rezygnowało z wjazdu i skręcało w boczne osiedlowe uliczki. Ciężarówki stawały na prawym pasie i dalej nie jechały. Ich kierowcy poddali się.

Dwa pługi pojawiły się około godz. 17.30 natychmiast blokując dwa równoległe pasy. Najpierw zgarniały śnieg, a następnie same boksowały na lodzie prawdopodobnie sypiąc środek do rozpuszczania śniegu. Akcja trwała kilkanaście minut. Jednak nie pomogła kierowcom ciężarówek.

W związku z tym prezydent Białegostoku poinformował na Twitterze o zakazie wjazdu tirów do miasta.

- Uzgodniliśmy na sztabie kryzysowym z KMP Białystok, że jutro w godzinach porannego i popołudniowego szczytu zostanie wstrzymany wjazd tirów do Białegostoku - poinformował w poniedziałek Tadeusz Truskolaski.

AKTUALIZACJA

Informację o blokadzie miasta dementuje podlaska policja.

Policja nie ma podstaw prawnych, by zatrzymywać ruch tirów przez miasto

- mówi stanowczo podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku.

Policjanci na trasach wjazdowych do Białegostoku będą kierować ruchem, tak aby w miarę możliwości ruch w mieście mógł odbywać się na bieżąco

- dodaje młodszy aspirant Katarzyna Zarzecka z KMP Białystok.

- W razie potrzeby, w momencie kiedy zajdzie konieczność udrożnienia takiego skrzyżowania, będą na chwilę wstrzymywać ruch - uzupełnia Krupa. - Natomiast nie będą zakazywać wjazdu do miasta pojazdom ciężarowym.

AKTUALIZACJA 2

Obserwowane i nadal prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Prognozowany dodatkowy przyrost pokrywy śnieżnej o 10 -15 cm

- informuje Wiesław Winnicki, dyżurny synoptyk. Ostrzeżenie drugiego stopnia IMiGW obowiązuje do godz. 19.15 26 stycznia 2021.

Przypomnijmy.

O godz. 20 prezydent Białegostoku zwołał sztab kryzysowy w związku z intensywnymi opadami śniegu i trudną sytuacją na drogach w mieście. Udział w sztabie wzięli prezydent Tadeusz Truskolaski, zastępcy prezydenta Rafał Rudnicki i Przemysław Tuchliński oraz przedstawiciele straży miejskiej, straży pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz firm odpowiedzialnych za odśnieżanie w mieście.

Zakaz wjazdu tirów do Białegostoku w godzinach szczytu, zintensyfikowanie działań firm odpowiedzialnych za odśnieżanie miasta, ciągłe posypywanie ulic solą i piaskiem ze szczególnym uwzględnieniem wiaduktów, podjazdów – to główne ustalenia sztabu kryzysowego zwołanego przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego w związku z intensywnymi opadami śniegu.

- Na wniosek prezydenta Tadeusza Truskolaskiego we wtorek (26.01.) rano od godziny 6.30 do 9.00 i po południu od 14.30 do 17.00 tiry nie wjadą do Białegostoku - mówiła Urszula Boublej, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Białegostoku.

Powód to ekstremalne warunki pogodowe, ciągłe opady śniegu i zagrożenie zablokowaniem komunikacyjnym miasta.

- To trudna decyzja ale niezbędna. Jesteśmy w stanie wyższej konieczności, który wymaga podejmowania działań radykalnych. Takich które zminimalizują ryzyko paraliżu ruchu w mieście – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – musimy zrobić wszystko, aby pomimo ciągłych opadów śniegu białostoczanie mogli dotrzeć do pracy, szkoły, przedszkola.

Prezydent polecił także firmom odpowiedzialnym za odśnieżanie w mieście zintensyfikować działania na terenie całego miasta, ze szczególnym uwzględniłem miejsc najtrudniejszych. Wskaże je wykonawcom Straż Miejska w Białymstoku. Firmy mają przez całą noc pracować na pełnych obrotach. Dodatkowo mają zmienić sposób pracy. Prezydent polecił, aby przez całą dzisiejsza noc i jutrzejszy dzień firmy posypywały ulice solą i piaskiem, bez oczekiwania na zebranie warstwy śniegu.

- Apeluję o pełne zaangażowanie i liczę na to, że ten atak zimy zostanie przez nas odparty – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski – Aby było to możliwe niezbędna jest mobilizacja wszystkich zaangażowanych służb. Jednocześnie zaznaczam, że będziemy obserwować, czy wykonawcy wywiązują się ze swoich zobowiązań.

Firmy odśnieżające miasto mają szczególną uwagę zwrócić na miejsca newralgiczne, takie gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Zadania priorytetowe, których realizacja pozwoli ograniczyć negatywne skutki opadów śniegu:

  • zatoki przystankowe – niezbędne jest odśnieżenie wszystkich zatok i posypanie ich piaskiem/solą, usunięcie zwałów śniegu – autobusy muszą mieć możliwość bezpiecznego podjechania na przystanki a pasażerowie bezpiecznego wsiadania i wysiadania z autobusu
  • skupienie się na ciągach: duża obwodnica, średnia, mała oraz ulice główne promieniście rozchodzące się po mieście,
  • Trasa Generalska – ma zostać skierowana specjalna akcja na wiadukty i podjazdy; firmy mają zintensyfikować działania w tym rejonie już od 3 nad ranem,
  • podjazdy i zjazdy na osiedla, np. Jaroszówka – firmy muszą usunąć śnieg, tak żeby mieszkańcy mogli wyjechać rano do pracy, szkoły, itp.,
  • cały sprzęt odśnieżający ma pracować w mieście (54 pługopiaskarki).

Miasto podejmuje wszelkie działania aby zminimalizować negatywne konsekwencje wyjątkowo silnych opadów śniegu. Jednocześnie apeluje do mieszkańców o rozwagę i ostrożność.

Na środę, na godzinę 9, prezydent Białegostoku zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, aby omówić sytuację po nocy i po porannych godzinach szczytu. Wtedy też będą podejmowane kolejne, niezbędne decyzje.

Od godz. 8 w poniedziałek (25.01.) do godz. 20 w Białymstoku spadło od 8 do 20 cm śniegu. Do rana ma dopadać kolejne 10 cm. We wtorek opady nie ustaną, do godz. 20 ma spaść nawet 8 cm. Dopiero około godziny 22 opadu śniegu zaczną słabnąć. Dodatkowo nasila się wiatr a to oznaczać będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenie meteorologiczne wydane jest dla Białegostoku na godziny od godz. 21 (25.01) do godz. 21 (26.01).

Nie tylko Nowe Miasto miało problemy z ruchem. Zobacz nasz raport drogowy z całego województwa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny