Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Seweryn Nowakowski - postać zapomniana

Tomasz Mikulicz
Seweryn Nowakowski
Seweryn Nowakowski
Jest pomysł, by w centrum miasta stanęło popiersie Seweryna Nowakowskiego, przedwojennego prezydenta Białegostoku. Czekamy na Państwa propozycje, w jaki jeszcze sposób można upamiętnić tą wyjątkową postać.

To był taki Dutkiewicz II RP. Nawet ostatnio przeglądałem jakieś przedwojenne archiwalia i natknąłem się na notatkę mówiącą o tym, że Białystok może się poszczycić najlepszym prezydentem w Polsce - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Dodaje, że muzeum organizowało wiele wystaw i różnego rodzaju wykładów popularyzujących postać Seweryna Nowakowskiego. - Kiedyś doszło nawet do historycznego spotkania syna Nowakowskiego z potomkiem Filipa Echeńskiego, legendarnego dyrektora biblioteki publicznej. Wciąż jednak niezbyt wielu białostoczan wie, kim był Seweryn Nowakowski. To bardzo dziwne, bo chyba każdy - nawet średnio interesujący się historią - warszawiak słyszał o Stefanie Starzyńskim - podkreśla Andrzej Lechowski.

Lekiem na zapomnienie ma być obecność przedwojennego prezydenta w przestrzeni miejskiej. Kilka lat temu, na willi przy ul. Akademickiej 26, gdzie mieszkał Nowakowski, pojawiała się tablica informacyjna. Sam budynek znalazł się w tym roku w rejestrze zabytków. Również niedawno imieniem prezydenta nazwano rondo u zbiegu ulicy Zwierzynieckiej, Kopernika i Wiejskiej. Dwa lata temu Nowakowskiego jako patrona wybrało sobie Publiczne Gimnazjum nr 6 przy ul. KEN 1. - Pamiętajmy, że człowiek powinien poznać historię swego miasta i regionu, by móc potem zrozumieć dzieje kraju i świata - mówi Agnieszka Orzechowska, wicedyrektorka szkoły.

Upamiętnić legendarnego prezydenta zamierzają też władze miasta. Przy prezentacji koncepcji przebudowy ul. Lipowej pojawiła się idea, by na skwerze przed Księgarnią Techniczną postawić popiersie Nowakowskiego. - Idea jest dobra, ale lokalizacja fatalna. Lipowa to socrealistyczna ulica stworzona przez architekta Stanisława Bukowskiego. Nowakowskiemu możemy przypisać uporządkowanie Rynku Kościuszki, czy Plant. Dlatego też popiersie powinno stanąć w którymś z tych miejsc - twierdzi Andrzej Lechowski.

Aleksander Sosna, wiceprezydent Białegostoku mówi, że sprawa jest otwarta. - Na razie mamy pomysł, który warto zrealizować. Mamy wiele związanych z historią miasta postaci, o których trzeba białostoczanom przypominać. Można to nazwać budowaniem przyszłości na przeszłości - podkreśla Aleksander Sosna.

Nie jest jednak wykluczone, że władze miasta postawią na inną formę upamiętnienia niż popiersie. - Należałoby spytać artystów i przede wszystkim mieszkańców. Pomysłów może być naprawdę bez liku - mówi Jolanta Koller-Szumska z biura kultury i ochrony zabytków w magistracie.
Czekamy na Państwa propozycje upamiętnienia Seweryna Nowakowskiego. Prosimy przesyłać je na skrzynkę e-mailową: [email protected]

Nowakowski żył Białymstokiem

Seweryn Nowakowski (1894-około 1940) urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. Do Białegostoku trafił w 1932 roku, kiedy to - po rozwiązaniu się rady miejskiej - został wyznaczony przez premiera na komisarza rządowego. Tytularnym prezydentem został w 1934 roku, po wygranych wyborach samorządowych. Nowakowski zasłynął z charyzmy, z jaką kierował urzędem. Rozpoczął zakrojony na wielką skalę program porządkowania miasta. To za jego kadencji powstało Biuro Planowania Zabudowań, które zajęło się przygotowywaniem pierwszego w dziejach miasta planu zagospodarowania. Nowakowski został w 1939 roku aresztowany przez NKWD i wywieziony na Sybir. Ślad po nim zaginął.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny