W poniedziałkowej (16 września) uroczystości udział wzięła udział rodzina Seweryna Nowakowskiego: wnuczka Joanna Nowakowska z mężem Andrzejem Zygmuntowiczem oraz druga z wnuczek – Katarzyna Pitman z prawnukami Janem Mierzejewskim i Tobiaszem Sewerynem Pitmanem. Zdrowie nie pozwoliło dotrzeć synowej prezydenta - Krystynie Nowakowskiej. Nie zabrakło białostoczan spacerujących po Plantach a także lokalnych samorządowców i polityków.
Seweryn Nowakowski. Białostoczanin z wyboru
Katarzyna Pitman odczytała list od synowej prezydenta, Krystyny Nowakowskiej. Ta dziękowała za pamięć o jej teściu oraz docenienie tego, co dla miasta zrobił. Mówiła, że teścia nie znała osobiście, ale poznała dzięki opowieściom swojego męża Jerzego i teściowej, czyli prezydentowej Stefanii Nowakowskiej. Przynała, że był skromny i na pewno nie oczekiwałby pomnika. Praca na rzecz rozwoju miasta zaś była jego pasją i choć nie urodził się w Białymstoku, został białostoczaninem z wyboru.
- Na końcu swej drogi we wrześniu 1939 roku nie opuścił miasta i podzielił los jego wielu mieszkańców. Kiedy zaginął, nie tylko przyjaciele, ale również anonimowi mieszkańcy Białegostoku pomagali rodzinie Seweryna – przypominała.
Białystok stał się miejscem, do którego Jerzy Nowakowski przez długie lata po wojnie nie przyjeżdżał. Zmieniło się to po tym, gdy zaczęli go odwiedzać młodzi historycy z Białegostoku, by rozmawiać o zaginionym prezydencie. Wracał tu wielokrotnie, wraca też pozostała część rodziny prezydenta.
Z kolei obecny gospodarz Białegostoku wyrażał dumę z dokonań jednego ze swoich poprzedników, którego nazwał bohaterem.
- Mówienia i myślenia o moim znakomitym poprzedniku nigdy za wiele. Chcę przypomnieć o jego ambicji uczynienia Białegostoku europejskim – jak to wówcas określano - miastem – zauważał Tadeusz Truskolaski.
Wspomniał, że to za jego rządów m. in. rozbudowano kanalizację, poprawiano stan ulic, powstały bulwary na Plantach, zbudowano Dom Ludowy, który stał się następnie siedzibą Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, zbudowano istniejącą do dziś drewnianą halę targową na Bojarach czy stworzono kąpielisko na Dojlidach. Stały się one wskazówką dla następców, jak powinien wyglądać Białystok.
Seweryn Nowakowski ma pomnik obywatelski
Pomnik Seweryna Nowakowskiego powstał w ramach białostockiego Budżetu Obywatelskiego 2021. W głosowaniu uzyskał 1619 głosów. W lipcu 2023 roku poznaliśmy najlepszy projekt pomnika. W konkursie wybrano pracę, jaką przygotował Maciej Jagodziński–Jagenmeer. Pracę artysty z Torunia doceniono za „oryginalną ideę, jakość estetyczną oraz wysokie walory plastyczno-materiałowe”. Sąd konkursowy, któremu przewodniczył prof. Jarosław Perszko uzasadniał, że „zaproponowane w projekcie rozwiązania są realne do wykonania i adekwatne do zakładanych kosztów realizacji pomnika”.Odlew stanął na kamiennym cokole.
Miejsce, w którym stanął pomnik nie jest przypadkowe. Jego tłem jest willa przy ulicy Akademickiej 26. To modernistyczny budynek, wpisany do rejestru zabytków, w którym mieszkał prezydent Seweryn Nowakowski. Ten wybitny samorządowiec był przyjezdnym – do Białegostoku został skierowany jako komisarza rządowy w 1931 roku. Od 1934 roku był już prezydentem miasta. Po wejściu sowietów NKWD aresztowało Nowakowskiego nocą z 27 na 28 października 1939 roku a następnie słuch o nim zaginął.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?