Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent przyznał nagrody artystyczne. Fundacja Audiodeskrypcja dostała 26 tys. zł.

Anna Kopeć
Nie spodziewaliśmy się tej nagrody i ogromnie się cieszymy, że w końcu doceniono nasze starania – mówi Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja.
Nie spodziewaliśmy się tej nagrody i ogromnie się cieszymy, że w końcu doceniono nasze starania – mówi Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja. fot. Archiwum
Grzegorz Puchalski, Izabela Tarasewicz oraz Fundacja Audiodeskrypcja Tomasza Strzymińskiego i Barbary Szymańskiej to tegoroczni laureaci XVI edycji Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku. Otrzymali je za wzbogacanie życia kulturalnego i promocję miasta w kraju i za granicą.

Nie spodziewaliśmy się tej nagrody i ogromnie się cieszymy, że w końcu doceniono nasze starania - mówi Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja. - Mamy nadzieję, że będzie to świadectwo tego, że warto inwestować w dziedzinę, w którą się tak angażujemy.

Najlepsi wśród organizatorów

Białostocka Fundacja Audiodeskrypcja od trzech lat zajmuje się umożliwianiem korzystania z dobrodziejstw kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym. Prezydent Białegostoku docenił jej ubiegłoroczne dokonania: opracowanie autorskich metod audiodeskrypcji do spektakli teatralnych, filmów oraz wystaw. Przyznał im nagrodę w wysokości 26 tysięcy złotych.

- Te pieniądze pozwolą nam na realizację kolejnych naszych projektów, a mamy ich naprawdę mnóstwo - mówi Barbara Szymańska. - Chcemy m.in. umożliwić osobom niewidomym i słabowidzącym zwiedzanie najciekawszych miejsc Białegostoku, muzeów czy szlaku esperanto.

- To dla nas bardzo ważny zastrzyk finansowy, bo działamy jako wolontariusze i każdy grosz niezwykle się nam przyda - dodaje Strzymiński.

To jedyna nagroda artystyczna w kategorii organizatorskiej, jaką w tym roku przyznał prezydent. A o jego uznanie ubiegało się też m.in. Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów za organizowanie warsztatów kreatywnego pisania, działalność wydawniczą i kulturalną. Zgłoszono także muzyka Stanisława Olędzkiego za całokształt dotychczasowej działalności oraz Andrzej Dyrdała, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, który jest pomysłodawcą i organizatorem Podlaskiej Oktawy Kultur.

Nagroda za promocję miasta

Do prezydenta w sumie wpłynęło 13 wniosków w trzech kategoriach. Najwięcej, bo ośmiu kandydatów, zgłoszono w kategorii artystycznej. Wnioskodawcy mogli starać się o nagrodę za dokonania twórcze w dziedzinie fotografii, filmu, muzyki, plastyki, teatru i tańca.

Prezydent w tej kategorii docenił dwoje artystów: klarnecistę Grzegorza Puchalskiego za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie muzyki oraz Izabelę Tarasewicz za promocję miasta oraz plastyczne działania edukacyjne. Oboje otrzymają 13 tys. zł.

W kategorii ochrony dziedzictwa wpłynął tylko jeden wniosek: Książnicy Podlaskiej na ratowanie spuścizny białostockich literatów. Jednak nie znalazł on uznania prezydenta.

Nagroda artystyczna przyznawana jest co roku twórcom kultury. Tegorocznych laureatów prezydent oficjalnie uhonoruje podczas czerwcowych Dni Miasta Białegostoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny