Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent przedstawi raport o stanie miasta. Każdy kto zbierze 50 podpisów może zgłosić się do dyskusji

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Wśród planów miejscowych, o których mowa jest chociażby ten dotyczący okolic ul. Nowy Świat. Dzięki temu, jak pisaliśmy w lutym zeszłego roku, być może uda się w końcu przywrócić dawny blask budynkowi dawnego kina Pokój.
Wśród planów miejscowych, o których mowa jest chociażby ten dotyczący okolic ul. Nowy Świat. Dzięki temu, jak pisaliśmy w lutym zeszłego roku, być może uda się w końcu przywrócić dawny blask budynkowi dawnego kina Pokój. Wojciech Wojtkielewicz
Na najbliższej sesji rady miasta (22 czerwca) prezydent przedstawi raport o stanie miasta za zeszły rok. Dokument liczy 371 stron i mówi m.in. o tym ile uchwalono planów miejscowych czy też jakie działania podejmowano w temacie ochrony środowiska. Procedura dopuszcza do głosu mieszkańców. Do 19 czerwca trzeba jednak zebrać 50 podpisów.

Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos musi najpóźniej do 19 czerwca złożyć do przewodniczącego rady miasta pisemne zgłoszenie poparte podpisami co najmniej 50 osób. W debacie będzie mogło wziąć udział do 15 mieszkańców.

Taka jest procedura w dyskusji nad raportem o stanie miasta, który prezydent Tadeusz Truskolaski przedstawi na najbliższej sesji (22 czerwca). Dokument liczy 371 stron. Zawiera szereg ciekawych danych statystycznych. Na przykład w rozdziale o liczbie ludności dowiemy się, że w 2019 roku populacja Białegostoku wynosiła 297 554 osób i wzrosła o 95 osób w stosunku do 2018 roku.

- Ludność Białegostoku stanowiła 25,3 proc. ogólnej liczby ludności województwa podlaskiego. Kobiety stanowiły 53,1 proc. populacji, a współczynnik feminizacji wyniósł 113, wobec 105 kobiet na 100 mężczyzn w województwie - czytamy w raporcie.

Dowiemy się też, że na koniec 2019 r. uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego pokrywały 5 573,82 ha, co stanowiło 54,5 proc. powierzchni Białegostoku.

- W 2019 r. uchwalono 4 plany i 2 zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na około 62,64 ha, w tym na około 15,45 ha terenów nieobjętych wcześniej planami, oraz dwa plany uchwalone w 2018 roku weszły w życie, co zwiększyło pokrycie miasta planami o około 1 proc. - głosi dokument.

Wśród planów miejscowych, o których mowa jest chociażby ten dotyczący okolic ul. Nowy Świat. Dzięki temu, jak pisaliśmy w lutym zeszłego roku, być może uda się w końcu przywrócić dawny blask budynkowi dawnego kina Pokój.

Czytaj też: Dawne kino ma zyskać nowe życie. Czyżby po tylu latach mamy w końcu finał batalii o Pokój?

Największym planistycznym osiągnięciem zeszłego roku było jednak uchwalenie studium zagospodarowania. Boje o dokument, który jest swego rodzaju planistyczną Konstytucją trwały od lat. W poprzedniej kadencji radni PiS wprowadzili poprawki do projektu przedstawionego przez miejskich urbanistów, które były na rękę firmie Jaz-Bud. Deweloper mógłby budować bloki na terenie po dawnej fabryce Fadom przy al. Jana Pawła II oraz po zburzonej hali Włókniarza przy ul. Świętokrzyskiej. Większościowe w obecnej kadencji KO zdecydowało jednak przyjąć punkt widzenia miejskich urbanistów i zgodzili się przeznaczyć działki w pierwszej lokalizację na tereny pod aktywność gospodarczą, a w drugiej - usługi publiczne z zielenią.

Czytaj też: Studium zagospodarowania w Białymstoku. Radni KO zastanowią się, czy później pójść na rękę Jaz-Budowi. Ale niczego nie obiecują

W rozdziale dotyczącym ochrony środowiska znalazła się zaś informacja, że w zeszłym roku miasto udzieliło 53 właścicielom nieruchomości dotacji na usuwanie azbestu na dachach. Na łączną kwotę 86 296,32 zł. Dzięki temu z dachów zniknęło 89,937 Mg azbestu.

Jest też mowa o projekcie modernizacji źródeł energii cieplnej. Tutaj jednak władze nie mają czym się pochwalić. Jak pisaliśmy w listopadzie, mieszkańcy którzy złożyli wnioski jeszcze w 2017 roku wciąż czekali na wymianę. Wiceprezydent Adam Musiuk mówił na naszych łamach, że ostateczny termin to koniec października 2020 roku. Tłumaczył tak długi czas oczekiwania problemami z wyłonieniem wykonawcy. Podkreślał jednak, że udało się wstawić 230 kolektory słoneczne oraz jedną pompę cieplną.

Czytaj też: Białystok. Na piece jeszcze poczekają. A wnioski złożyli w lutym 2017 roku

Warto dodać, że w zeszłym roku miasto kupiło smogobus, którym straż miejska może badać poziom zapylenia i na tej podstawie wystawiać mandaty, tym którzy palą w piecach śmieciami. W pierwszych jedenastu dniach używania pojazdu strażnicy skontrolowali 19 ulic, m.in. Dojlidy Górne, Sympatyczną i Miłosną.

Czytaj też: Smogobus jeździ po Białymstoku. Pierwsze dni działania i straż miejska wystawiła już trzy mandaty

W raporcie jest też mowa o założeniu pierwszej miejskiej pasieki. Niedawno pisaliśmy o pierwszym miodobraniu. - Jeśli przez cały sezon uda nam się zebrać ok. 50 litrów miodu, będziemy mieć ok. 250 słoiczków miodu - mówił na naszych łamach na początku czerwca prezydent Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Białystok. Pierwsze miodobranie w miejskiej pasiece. Zebrano około 15 litrów miodu! (ZDJĘCIA, WIDEO)

W ramach ochrony przyrody miasto postawiło też w zeszłym roku (za kwotę ponad 145 tys. zł) trzy zielone przystanki. Dwa przy Placu NZS i jeden przy ul. Pałacowej. - To rozwiązanie poprawia mikroklimat, wilgotność i jakość powietrza, zmniejsza ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń - czytamy w raporcie.

Czytaj też: Trzeci zielony przystanek w Białymstoku przy ul. Pałacowej już gotowy [ZDJĘCIA]

W rozdziale dotyczącym gospodarki komunalnej możemy zaś przeczytać m.in. o tym, że 99,3 proc. mieszkańców korzysta z sieci kanalizacyjnej podczas gdy rok wcześniej było to 99,0 proc. Można się też dowiedzieć chociażby o tym, że białostocka oczyszczalnia przyjmuje ok. 59 - 72 tys. m3/d ścieków, z czego ok. 8 proc. stanowią ścieki przemysłowe.

Czytaj też: Innowacyjny Białystok. Wodociągi Białostockie: właściwi ludzie i technologie

Pełny raport o stanie miasta przeczytamy zaś w Biuletynie Informacji Publicznej: https://www.bip.bialystok.pl/wladze/aktualnosci/raport-o-stanie-miasta-bialegostoku-za-2019-rok.html

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny