Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent podpisał i na emeryturę nie trzeba będzie czekać do 67. roku życia. Ale nie od razu

Zbigniew Biskupski AIP
Karolina Misztal
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w poniedziałek 19 grudnia 2016 r. ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60. lat dla kobiet i 65. dla mężczyzn.

Podstawowym założeniem ustawy jest pozostawienie decyzji o przejściu na emeryturę samym zainteresowanym. Indywidualnie ocenią oni swój stan zdrowia, sytuację i pozycję na rynku pracy, uwzględnią plany dotyczące długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej. Dzięki informacji z ZUS dowiedzą się, na jaką emeryturę będą mogli liczyć. Wówczas będą mogli zadecydować, czy skorzystają z prawa do emerytury w wieku wskazanym w ustawie, czy też będą kontynuować pracę zawodową, przesuwając w czasie swoje przejście na emeryturę.

- Podpis Prezydenta RP pod ustawą, obniżającą wiek emerytalny kończy 4.5-letni okres obowiązywania niesprawiedliwych i złych rozwiązań. Teraz Polacy sami będą mogli podjąć decyzję, czy chcą przejść na emeryturę. To jest prawo, nie obowiązek -mówi minister pracy Elżbieta Rafalska. I dodaje: - Rząd wnikliwe i uważnie ocenił skutki ekonomiczne i gospodarcze tej decyzji. Stan zdrowia znacznej części polskich emerytów nie pozwala na pracę do 67 roku życia, a sytuacja osób w tym wieku na rynku pracy nie jest dobra - uzasadniała zmiany minister Rafalska. - Sprawiedliwości społecznej stało się zadość, gdyż tryb wprowadzenia ustawy podwyższającej wiek emerytalny, bez zgody społecznej, nie zasługiwał na akceptację.

Obejrzyj:
Nie każdego stać na drogie prezenty, ale w prosty sposób warto się podzielić z potrzebującymi. Spójrz jak proste są zasady Szlachetnej Paczki!

Wskaźniki zatrudnienia wśród osób w wieku 25-49 lat w Polsce są wyższe niż średnia unijna, jednakże już wśród osób po 50. roku życia zaczynają gwałtownie spadać. Dla osób w wieku 50-54 lat wskaźnik ten jest niższy niż średnia dla krajów Unii Europejskiej o prawie 4 punkty procentowe, dla osób w wieku 55-59 lat o 8,5 punktów procentowych, zaś dla mężczyzn w wieku 60-64 lat o około 5 punktów procentowych. Świadczy to o tym, że polski rynek pracy nie jest przygotowany na tak znaczące podniesienie wieku emerytalnego, jakie nastąpiło po 1 stycznia 2013 r.

Na emeryturę wieku 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni będą mogli przechodzić od 1 października przyszłego roku.

Obejrzyj:
Na bezwzględnym zakazie pracy w niedziele stracą klienci. A jeszcze bardziej pracownicy. Sprawdź, które zawody są zagrożone najbardziej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prezydent podpisał i na emeryturę nie trzeba będzie czekać do 67. roku życia. Ale nie od razu - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny