Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Białegostoku został patronem szkoły

Alicja Zielińska
W holu gimnazjum nr 6 wisi już portret Seweryna Nowakowskiego. – Cieszymy się, że to właśnie on będzie patronem naszej szkoły – mówi Marcin Baran (z prawej). Mateusz Bokuniewicz dodaje, że od razu zyskał poparcie uczniów.
W holu gimnazjum nr 6 wisi już portret Seweryna Nowakowskiego. – Cieszymy się, że to właśnie on będzie patronem naszej szkoły – mówi Marcin Baran (z prawej). Mateusz Bokuniewicz dodaje, że od razu zyskał poparcie uczniów. Fot. Anatol Chomicz
Był ostatnim przedwojennym prezydentem Białegostoku. Bardzo wiele zrobił dla miasta. Cieszę się, że nasza szkoła będzie nosić imię Seweryna Nowakowskiego - mówi Marcin Baran z Gimnazjum nr 6.
Prezydent Seweryn Nowakowski
Prezydent Seweryn Nowakowski

Prezydent Seweryn Nowakowski

Seweryn Nowakowski pochodził z Piotrkowa Trybunalskiego. W 1931 roku premier zaproponował mu stanowisko komisarza w Białymstoku lub w Łodzi. Wybrał Białystok. Wkrótce został prezydentem. Rządził miastem osiem lat. I wiele w nim dokonał. M.in. przebudował centrum, uporządkował ulice, rozpoczął budowę kanalizacji i zakładanie elektryfikacji, doprowadził do zakończenia budowy Domu Ludowego im. Piłsudskiego (dzisiaj teatr im. Węgierki), założył Planty. To za jego kadencji rozpoczęto przebudowę wiaduktu kolejowego łączącego centrum z Antoniukiem. Wybudowano dwie hale targowe (jedną przy Siennym Rynku, drugą na starym rynku w dzielnicy Bojary), postawiono dwie szkoły podstawowe: nr 7 przy Wiatrakowej i nr 2 przy Grunwaldzkiej. Uregulowano rzekę Białą i uporządkowano znajdujące się przy niej bulwary.

Radość Marcina podzielają uczniowie i nauczyciele gimnazjum przy ul. Komisji Edukacji Narodowej. Bo to oni wybrali Seweryna Nowakowskiego na patrona. Uroczystość nadania imienia odbędzie się jutro i będzie połączona z obchodami dziesięciolecia powstania szkoły.

Zmienił miasto

- Jeszcze do niedawna nic nie wiedziałem o Sewerynie Nowakowskim - przyznaje Mateusz Bokuniewicz. O tym, że był tak wspaniałym prezydentem dowiedziałem się z "Kuriera Porannego". Poczytałem też w Internecie. I jestem pełen uznania.

Mateusz podkreśla, że Nowakowski od razu wzbudził duże zainteresowanie i poparcie wśród młodzieży. - Bo był to prezydent, który jak żaden inny zmienił Białystok. Założono kanalizację, pobudowano ulice, a także ośrodek wodny na Dojlidach i park Planty.

- Chociaż czasy, w których żył, to dla nas odległa historia, poprzez swoje dokonania jest on nam bliski - mówi trzecioklasista.

Konkurencja w wyborze patrona była ostra. Zgłoszono Irenę Sendlerową, Czesława Miłosza, Kamila Baczyńskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Zwyciężył patriotyzm lokalny - zdradza dyrektor Wiesław Paniczko. I dodaje, że na nim największe wrażenie zrobiła postawa Seweryna Nowakowskiego w 1939 roku.

Kiedy Niemcy mieli opuścić Białystok, bo zbliżała się Armia Czerwona, generał niemiecki, w obawie przed represjami sowieckimi, zaproponował mu pomoc w wyjeździe z całą rodziną do Generalnej Guberni. Dał przepustki, kartki żywnościowe, benzynę, a nawet broń. Prezydent mógł się uratować. A jednak odmówił. To jest moje miasto, powiedział, wybrali mnie mieszkańcy, zostaję.

27 października 1940 roku Seweryn Nowakowski został aresztowany przez NKWD. Wywieziony na Syberię zaginął.

Pamiętali o Białymstoku

Na jutrzejszą uroczystość szkoła zaprosiła Krystynę Nowakowską, synową prezydenta (jej mąż Jerzy zmarł w 2002 r). Nie może ona jednak przyjechać, gdyż obecnie jest u córki w Anglii. - Była bardzo wzruszona i szczęśliwa, kiedy powiedzieliśmy, że jej teścia wybraliśmy na patrona naszej szkoły. Obiecała, że przy najbliższej okazji nas odwiedzi i spotka się z młodzieżą - dodaje dyrektor Paniczko.

Pani Krystyna mieszka w Warszawie, byliśmy u niej z wizytą w ubiegłym roku. Opowiadała, że Białystok stale był w ich domu obecny. Wspominała o nim z sentymentem zarówno żona prezydenta, jej teściowa, jak i syn prezydenta, czyli jej mąż, który w Białymstoku spędził swoje lata szkolne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny