Prezydent Białegostoku jeździ po świecie. Twierdzi, że miasto ma z tego korzyści. Według radnego PiS tych korzyści mogłoby być więcej

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Prezydent Białegostoku w Dubaju
Prezydent Białegostoku w Dubaju UM w Białymstoku
Udostępnij:
Chiny, Turcja, USA, nawet Zambia. Tam jeździ prezydent Tadeusz Truskolaski. Mówi, że miasto ma z tego korzyści. M.in. takie, że nasi przedsiębiorcy będą budować młyny w Afryce czy, że jedna firm zza Oceanu przeniosła do Białegostoku produkcje dając ok. 200 miejsc pracy.

Od 2014 roku prezydent odbył 18 podróży zagranicznych. Na przykład w 2015 roku odwiedził turecką Bornovę.

- Przyniosła ona m.in. m.in. wymianę studentów i profesorów między szkołami wyższymi naszych miast. Bornova to bardzo nowoczesne i dynamiczne miasto. Powstał tam nawet park rozrywki upamiętniający naszą współpracę - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Ile kosztowały delegacje prezydenta? Kliknij w galerię i sprawdź:

Podróże w 2014 roku: Prezydent Tadeusz Truskolaski tłumaczy się z podróży służbowych

Natomiast od powodzenia misji gospodarczej w Toronto i Nowym Jorku uzależnione było przeniesienie do Białegostoku produkcji jednej z firm. Dało to około 200 nowych miejsc pracy. Dziś ta firma zatrudnia 750 osób.

Misją gospodarczą był też wyjazd w 2014 roku do Zambii. - Misja ta była trudna, ale bardzo udana. Chodziło o możliwość zawarcia dużych kontraktów między naszymi a tamtejszymi przedsiębiorcami - podkreśla Tadeusz Truskolaski.

Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Witold Karczewski mówi, że białostoccy przedsiębiorcy będą w Zambii budować młyny i silosy na zboża. - Rozmowy są długotrwałe. Wszystko jest w fazie ostatnich uzgodnień. Wartość to 60-100 mln dolarów - mówi.

Dodaje, że na prezydenckie wyjazdy w misjach gospodarczych patrzy w ten sposób, że jeśli nawet nie każdy od razu przyniesie korzyść, to trzeba wyjeżdżać jak najczęściej. - Bo czasem trzeba się najeździć, żeby coś udało się uzyskać - mówi.

Prezydent wyjeżdża też by promować miasto. Tak jak w 2015 i 2016 roku, gdy był na Malcie.

Jedna z podróży wiązała się między innymi z wystawą o białostockich obiektach sakralnych, która prezentowana była w głównej, maltańskiej katedrze. To wtedy poznałem osobiście arcybiskupa Malty Charlesa Scicluna, który przyjeżdża teraz do Polski, by zająć się sprawą pedofilii w Kościele, a do którego napisałem niedawno list (w sprawie trzech biskupów - honorowych obywateli Białegostoku, którzy mieli chronić pedofilów w sutannach - przyp. red.) - opowiada prezydent.

W 2017 roku poleciał też do chińskiego Chongzuo. - Delegacja z tego miasta była u nas czterokrotnie. Byłoby więc niegrzecznością, gdybym ja tam choć raz nie pojechał. Chińczycy szukają w Europie kontaktów gospodarczych a dzięki naszej aktywności w Chinach rozwija się też wymiana studencka między Politechniką Białostocką a tamtejszymi uczelniami - mówi prezydent.

- Doceniam chociażby wyjazd do USA, który przyniósł nowe miejsca pracy. Jednak wyjazdów jest tak dużo, że mogłoby one przynieść więcej efektów - komentuje radny PiS Piotr Jankowski.

Prezydent mówi o swoich wyjazdach: Prezydent o swoich zagranicznych podróżach: Efekty mogą być bardzo szybko

W poprzedniej kadencji PiS wielokrotnie zresztą zarzucało prezydentowi, że za dużo jeździ, a z tych wyjazdów miasto nie ma wymiernych korzyści.

- Wystarczy wyjść na ulice Białegostoku i porównać, jak wygląda miasto dzisiaj, a jak wyglądało za czasów mojego poprzednika, który nigdzie nie jeździł. Moje wyjazdy przynoszą poważne i wymierne efekty. Jeżeli mamy się rozwijać i zdobywać kontakty, trzeba otwierać się na świat - twierdzi Tadeusz Truskolaski.

Prezydent prezesem UMP: Białystok. Tadeusz Truskolaski prezesem Unii Metropolii Polskich. Dla miasta to prestiż [ZDJĘCIA]

Na pytanie, czy w związku z tym, że został niedawno prezesem Unii Metropolii Polskich, zwiększy się liczba podróży krajowych, mówi, że na razie był na dwóch posiedzeniach zarządu UMP. - Posiedzenia te mają odbywać się raz na miesiąc. A jest co robić. Pracujemy nad lepszym prawem, piszemy uwagi do projektów ustaw, walczymy o samorządy. Stąd też moja praca w ramach Unii Metropolii jest bardzo ważna - podkreśla prezydent.

Wyjazdy w 2011 roku: Tadeusz Truskolaski: Prezydent Białegostoku lata po świecie

Od 2014 roku prezydent 35 razy jeździł po Polsce. Najwięcej, bo ponad 1,5 tys. zł, kosztował wyjazd w 2016 roku do Krynicy Zdroju na XXVI Forum Ekonomiczne. W tym samym roku był też w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym, co kosztowało ponad 1,2 tys. zł. W 2017 roku odwiedził też Gdańsk na Kongresie Perły Samorządu (za 730 zł), a w 2018 roku Warszawę przy okazji rozdania Paszportów "Polityki" (600 zł). Większość wyjazdów to raczej niewielkie wydatki. Na przykład za wyjazd prezydenta do Warszawy w 2014 roku (w celu wywiadu dla TV Polsat) miasto zapłaciło 15 zł, a za wyjazd w 2015 roku do Janowa Podlaskiego na pokaz koni - 45 zł.

Wyjazdy w 2009 roku: Prezydent zwiedza świat. A efektów brak. Płacimy my

Wybrane wyjazdy zagraniczne prezydenta od 2014 roku:

2014:

  • Lusaka (Zambia), 100-lecie obchodów założenia miasta (ponad 996 zł)
  • USA, Centrala Polskich Szkół (ponad 296 zł)

2015:

  • Turcja (Bornova), umowa o współpracy (ponad 8,7 tys. zł)
  • Toronto (Kanada), Nowy Jork (USA), misja gospodarcza (ponad 39,9 tys. zł)

2016:

  • Malta, uroczystości 1050-lecia chrztu Polski i msza święta (ponad 7,9 tys. zł)

2017:

  • Chiny (Chongzuo), promowanie przyjaznych relacji między miastami (ponad 20 tys. zł)

2018:

  • Monachium (Niemcy), projekt FC Bayern (ponad 1 tys. zł)

2019:

  • Grodno (Białoruś), uroczyste otwarcie restauracji (22 zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo
Do wszystkich , zwłaszcza prawników Pana Prezydenta Truskolaskiego i jego syna oraz Pani Jarockiej zainteresowanych eliminowaniem hejtu na forach

Gość ...znaczy Rafallus Psichooj lokalny hejter

poranny.pl/marsz-rownosci-w-bialymstoku-marszalek-chce-organizowac-piknik-rodzinny-pod-patronatem -

2019-07-08T15:02:32 02:00,nick ktoś:

Lewacka szmata -Truskolaski będzie całował w . pedałów ale nie pozwoli przejść normalnym rodzinom."

poranny.pl/marsz-rownosci-w-bialymstoku-katarzyna-rosinska-z-teczowego-bialegostoku-w-odezwie

Gość wczoraj, 13:07

ujawniłeś się . zboczeńcu, znany z kilku forum. Uważaj żebys nie zarobił widłami jak dotkniesz jakieś dziecko

Art. 255. KK ...

§ 1. Kto publicznie nawołuje do popełnienia występku lub przestępstwa skarbowego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto publicznie ( Psichooj na tym forum) nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. Kto publicznie pochwala ( Psichooj na tym forum) popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
m
miejscowy.
2019-06-06T17:33:47 02:00, Gość:

A do Kapic nie chce jezdzic- wstydzi sie swojej wiochy?

oczywiście ,że się wstydzi! zapomniał jak stał w remizie na zabawach przy ścianie.! wstydzi się nas.

G
Gość
A do Kapic nie chce jezdzic- wstydzi sie swojej wiochy?
G
Gość
2019-06-04T13:07:39 02:00, Bialostczanin:

Ja się pytam trukolaskiego i innych państwowych turystów co jeżdżą za nasz. podatki od czego są różne przectawicielswa handlowe w naszych ambasadach truskolaski zwróć te nasze pieniądze za te wycieczki i nie blefuj że to jakieś korzyści przynosi bo ja tego nie widzę

Przedstawicielstwo handlowe w ambasadzie to przykrywka dla tajnych służb. Służby nie zajmują się sprowadzaniem inwestorów do kraju.

c
cryo
2019-06-04T13:51:09 02:00, xxx:

OSZUST.

no proszę " T" się w końcy napisało.....Pamiętacie plugawego "Sławnego" Pana R...znacie go dobrze od dawna ... trolla HEJTUJĄCEGO od 2007!!!!roku na tym forum i wiele lat wcześniej na innych (znalazłem jego pierwsze wpisy"Komuch,tusk,joanna,Goj ale Polak,twaja stara") , patologicznego KŁAMCĘ, propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków,który określił się jasno -"MyZPisem" . Myślałem,że to tylko psychopata ,ślepo zapatrzony w PARTIĘ,antyunijny ksenofob,homofob i antysemita oraz anty-islamista ( gdzie w Białym są islamiści ja pytam ?) .Oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psichooj alias tusk, twaja stara,suchy, BOLO/RYŻY TUX ,dziewczyna ,Ada, brodaty , hexa, POwtarzam,As ,Polka,socjolog, ponury, to cryo skakał , alex, dzieci,F35,bolek, jazz,jolcz, famas,wiosenny, rozl, Hurricane,Mirek,nauczycielka,ergaomnes,olo,cygaro,Igor,Krzysztof T., minigun, rodzic,gucio, !, Karolina, bola, REDAKTOR POprdolony,wala,Łapa, Człowiek macica, śmiech i bardzo wiele innych:

A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiS

B/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość,sugeruje światowy spisek WSI,Sorosa i Merkel

C/ wprowadza homofobiczne insynuacje,zarzuca hejtowanym choroby psychiczne

D/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy , dużo imbecylnych emotek

E/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora i blogi jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je".. wychwala pod niebiosa MF Kurkę , wielbiciel Rachonia cyt(Chodząca inteligencja z piekna aparycją i ten wzrost, to też dar od Boga) i propagandy TVPis

F/lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych,którzy też mu "śmierdzą" ....

G/mało inteligentny,tępy,ubogi zasób słów,żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny klepiąc te same hejty setki razy , specjalista od stosowania psychopatycznego "hahaha"

H/ kolekcjonuje wpisy (też własne fejki) potrzebne do trollowania

I/ fabrykuje (prymitywnie podszywa się pod hejtowanego) lub powiela ordynarne kłamstwa i "fakty" , po czym komentuje je jako "dowody winy" hejtowanych

J/"donosi" na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORA , Kuratorium Oświaty , często skamle do Moderatora

K/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...

L/celem hejtu jest poniżenie PO,PSL,KO,EU,KOD oraz WOŚP -hejter GW,Owsiaka,Rzeplińskiego,Tuska,Tuleyi, Biedronia,ONET-u i TVN oraz Cimoszewicza, Mai Ostaszewskiej , Broniarza , Frankowskiego , którzy to "kradną"...

Ł/okazuje swoje moralne dno nieustannie

M/popełnił 4 karalne wykroczenia z KK na forum.Art 212,255,257

G
Gość
2019-06-04T18:17:01 02:00, Gość:

Oby kolejnych wyborów nie wygrał. Wszystko to z podatków i kasy z unii !!!! Ciekawe ile gruntów "zaklepali" sobie u prezydenta deweloperzy . Bardzo jest źle w urzędzie ale po co o tym mówić

2019-06-04T19:03:27 02:00, józek:

Proponuję abyś zgłosił swoją kandydaturę i wtedy pokażesz jak pięknie możemy żyć. Życzę powodzenia !!!

Chętnie się zgłoszę

j
józek
2019-06-04T18:17:01 02:00, Gość:

Oby kolejnych wyborów nie wygrał. Wszystko to z podatków i kasy z unii !!!! Ciekawe ile gruntów "zaklepali" sobie u prezydenta deweloperzy . Bardzo jest źle w urzędzie ale po co o tym mówić

Proponuję abyś zgłosił swoją kandydaturę i wtedy pokażesz jak pięknie możemy żyć. Życzę powodzenia !!!

G
Gość
Jakież piękne Monidło .Tylko nad łoże wieszać.Chyba, że to tylko "Szejk my hand" :-)
G
Gość
Oby kolejnych wyborów nie wygrał. Wszystko to z podatków i kasy z unii !!!! Ciekawe ile gruntów "zaklepali" sobie u prezydenta deweloperzy . Bardzo jest źle w urzędzie ale po co o tym mówić
j
józek
Panie Jankowski teraz kolej na Pana. Czas wykazać się osobiście. Zobaczymy na co Pana stać
b
bialostoczanin
Ja tu widze korzysci dla kolegow krolika za pieniadze podatnika a nie korzysci mieszkancow z silosow na zboze w zambii :)

A w grodnie typ byl i lotnisko widzial?
k
ktoś
2019-06-04T10:58:51 02:00, Gość:

"Wystarczy wyjść na ulice Białegostoku i porównać, jak wygląda miasto dzisiaj, a jak wyglądało za czasów mojego poprzednika, który nigdzie nie jeździł. Moje wyjazdy przynoszą poważne i wymierne efekty. " Oczywiście że widać miasto zalane betonem a po ulewach pontony trzeba wyciągać !!

To może napisz Pan: Jakie to są te wymierne efekty? Bo ja nie widzę żadnych prócz prywatnej satysfakcji.

G
Gość
Ja tu nie widzę żadnych korzyści dla miasta, ani jego mieszkańców.
G
Gość
2019-06-04T12:24:34 02:00, Gość:

Kto to jest ten Jankowski? Bo nie kojarzę...A Truskolaski kiedyś mnie uczył - wtedy był z takich ,,normalniejszych"- nie wiem jak się teraz zachowuje...

Piotr Jankowski znany miłośnik muzyki autora tekstu - jak ktoś ma czas niech zrobi statystyki - ile tekstów w tym temacie jest z cytatami Jankowskiego i atakujących przeciwników politycznych Jankowskiego. Zapewniam wyjdzie ciekawie.

x
xxx
OSZUST.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie