Prezydent Białegostoku deklaruje gotowość pomocy uchodźcom z Afganistanu. Chce, by rząd określił bazę prawną i finansową pomocy

OPRAC.: wal
Prezydent Tadeusz Truskolaski podkreśla, że na dziś samorządy mogą objąć pomocą jedynie tych cudzoziemców, którzy mają uregulowany status pobytu w Polsce
Prezydent Tadeusz Truskolaski podkreśla, że na dziś samorządy mogą objąć pomocą jedynie tych cudzoziemców, którzy mają uregulowany status pobytu w Polsce Wojciech Wojtkielewicz
Prezydent Białegostoku chce pomagać uchodźców z Afganistanu. Ale podobnie jak włodarze innych miast skupieni w Unii Metropolii Polskich, uważa, że będzie to dopiero możliwe, gdy rząd określi aspekty prawne i finansowe pomocy. Postępowanie prezydenta krytykuje przedstawiciel opozycji w radzie miasta.

Tak wynika ze stanowiska Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. Podpisali się pod nim prezydenci dwunastu największych miasta. Przewodniczącym związku jest Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku.

- W ostatnim czasie wszyscy mierzymy się z nagłą i niebezpieczną sytuacją, w której znaleźli się obywatele Afganistanu zmuszeni do opuszczenia swoich domów i ojczyzny. Jak dotychczas, my - prezydenci miast UMP deklarujemy gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie - napisali w stanowisku prezydenci.

Przypominają w nim, że od wielu lat, w tematach związanych z kolejnymi kryzysami migracyjnymi, podtrzymują wolę
współpracy z administracją rządową i organizacjami społecznymi. Wyrazili ją m.in. w 2017 roku w deklaracji o współdziałaniu w dziedzinie migracji.

- Deklaracje są nadal aktualne, szczególnie w dobie kryzysu humanitarnego w Afganistanie - podkreślili.

Jak jednak konkretnie miałaby wyglądać pomoc Białegostoku dla uchodźców? Co miasto mogłoby zaoferować uchodźcom? Ile byłoby w stanie przyjąć rodzin, czy miałoby dla nich mieszkania, jak wspierałoby w procesie integracji?

- O konkretnych rozwiązaniach będziemy mogli mówić dopiero, gdy zapadną decyzje na poziomie rządowym i gdy jasno zostanie określony podział zadań i kompetencji - mówi Tadeusz Truskolaski.

Chodzi o zawarcie porozumienia między rządem, do którego należy pierwszy ruch w tej sprawie i samorządami. Miałoby ono określać standardy realizacji i sposoby finansowania pomocy.

- Wtedy też Białystok, tak jak inne miasta, będzie mógł precyzyjnie określić, czy i w jaki sposób włączy się w pomoc uchodźcom z Afganistanu - zapowiada Tadeusz Truskolaski. - O szczegółach będziemy mogli mówić, gdy do podjęcia takich działań będziemy mieli podstawy prawne.

Podkreśla, że na dziś samorządy mogą objąć pomocą jedynie tych cudzoziemców, którzy mają uregulowany status pobytu w Polsce. Posiadają status uchodźcy, objęci zostali ochroną uzupełniającą, otrzymali zgodę na pobyt tolerowany lub na pobyt ze względów humanitarnych.

- Zanim to nastąpi osoby te „podlegają” pod Urząd ds. Cudzoziemców - przypomina prezydent Białegostoku.

Dodaje też, że przy białostockim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie działa specjalny zespół ds. cudzoziemców, który wspiera obcokrajowców (o uregulowanym statusie) w procesie integracji.

- Pomaga w poszukaniu pracy, nauce języka polskiego, w znalezieniu mieszkania czy w staraniach o zasiłki celowe - wylicza Tadeusz Truskolaski.

Zdaniem Henryka Dębowskiego, radnego PiS, prezydent Truskolaski kolejny raz podpisuje stanowisko bez konsultacji z mieszkańcami, żeby móc rozlokować uchodźców w Białymstoku.

- Pytanie czy miał na myśli nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu, czy uchodźców z Afganistanu, którym obecnie pomaga Rząd RP? - pyta szef klubu PiS. - Już chyba zapomniał, że białostoczanie cały czas zmagają się ze skutkami pandemii COVID 19, a prezydent w pierwszej kolejności powinien dbać o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Radny uważa, że deklaracja włodarzy to kolejne polityczne stanowisko samorządowców UMP, za którym nie pójdą żadne realne działania”.

- Podpisując takie stanowisko trzeba zachować się odpowiedzialnie i wyjaśnić mieszkańcom, ilu uchodźców chciałby przyjąć pan prezydent, w czyim imieniu i gdzie zamierza ich ulokować oraz czy chce zapłacić za ich pobyt ze środków budżetu miasta czy z własnej kieszeni? - wylicza szef klubu PiS.

Zobacz też: Uchodźcy koczują, działacze "rozmawiają" z nimi banerami. Migranci wystawili tabliczkę z dramatycznym apelem

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Przyjmij do siebie do domu. Na starość już chyba mózg przestał pracować.
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
A zmieszane gnijące śmieci z pojemników na osiedlach domów jednorodzinnych Urząd Miasta wywozi 1 raz na 2 tygodnie, z osiedli bloków 3 razy w tygodniu, bo "BRAKUJE PIENIĘDZY"? Trzeba nie mieć wstydu, by kraść, oszukiwać, łamać prawo, ustawiać przetargi? Parasolki w Białymstoku na ul. Kilińskiego: ośmieszenie prokuratury, ustawiony przetarg? https://youtu.be/L-fAFXHqPLM POdobnie jak „Rowery miejskie” kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę to dopiero złodziejski przekręt? Dlatego wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: kradnie telefon dziennikarza, każe wykasować nagranie, niszczy sprzęt? Zobacz nagranie! https://youtu.be/iP4cJU3zGM0 Ustawa Prawo Prasowe Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

A czemu PiS nie POwsadzało PO/PSL do więzień? Czy PIS PO woli staje się PO? Zamiast rozliczyć afery PO, stają się kopią PO, zamiast „słuchać ludzi” i „nie kraść”? Przez całą kadencję 2014-2018 r. PiS mając większość w Radzie Miasta Białystok, zamiast skutecznie rozliczyć afery i nieprawidłowości dotychczasowych władz, udawał krytykę w mało istotnych sprawach np. zmiany nazw ulic czy pomników, nie zajmując się np. wyłączeniem rakotwórczej spalarni śmieci, w głosowaniach popierał np. budowę pseudo „obwodnicy” przez miasto zamiast poza miastem, „Zintegrowany System Sterowania Ruchem” zakorkowujący ruch nawet nocą, źle oznakowaną strefę parkowania, aferą parkomatową, zakup rakotwórczych autobusów z silnikami diesla zamiast elektrycznych czy na tańszy gaz, brak kolei miejskiej (chociaż można ją uruchomić od zaraz, mamy tory, wagony, przystanki)? Np. Jurgiel chcący budować ogrodzenie wzdłuż granicy, zamiast ogrodzić szczelnie fermy świń i zakazać okresowo hodowli kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie, która wykarmiła eksplozję demograficzną dzików? Czy Szyszko - od milionów wyciętych drzew bez pozwoleń i rzezi na polowaniach? Sitwy kolesi w spółkach i urzędach, pozorne zmiany?
w
www.i.Bialystok.pl
A białostocki Truskolaszczenko wypycha z miasta zdolniejszych od siebie by nie stanowili konkurencji?

A kiedy w Białymstoku skończą się rządy „Białostockiego Łukaszenki” – prezydenta Białegostoku Tadeusza Tur=Tusk=olaskiego, który sfałszował wybory, wykorzystuje stanowisko, przez którego Białystok jest zacofaną nekropolią zamiast metropolią, bez kolei miejskiej, z korupcją, nepotyzmem, rakotwórczą spalarnią śmieci zamiast recyklingu zatruwająca ujęcia wody pitnej, smog który zabija 300 osób rocznie, więcej ludzi niż epidemia COVID-19 w Białymstoku? Na nagraniu: wiceprezydent Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz (były dziennikarz od afer POlitycznych Kuriera POrannego) poseł PO Robert Tyszkiewicz (m.in. szef przegranej kampanii wyborczej reelekcji na prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego - wygrał Andrzej Duda) 06.02.2021 Rządy białostockiego reżimu Truszkolaszczenki? Balon dla Białorusi, hiPOkryzja PO? https://youtu.be/OB5_oUNzvB4

PO 30 latach „samorządu” Białystok „promuje” korupcja, nepotyzm, satanizm (BOK) i narkomania (UptoDate)? A PO 12 latach POnowania Tur=Tusk=olaskiego PO np. "rozbudowie" drogich dróg i pseudo „obwodnic” w mieście (zamiast poza miastem) po wsi Białystok szybciej poruszać się jest rowerem niż autobusem (średnia prędkość 13 km na godzinę). Poza tym: skradzione logo, rekordowe zadłużenie, firmy uciekające z Białegostoku, utrata szansy na status metropolii, pojedź do Olszyna który w tym samym czasie wybudował sieć tramwajów i prawdziwe lotnisko, by zrozumieć jaką wioską jest Białystok. Firmy uciekają z Białegostoku do okolicznych gmin, dowożąc pracowników, przez korupcję, nepotyzm, wysokie podatki, brak możliwości inwestycji, np. Samasz. Olszyn w tym samym czasie wybudował sieć tramwajów i prawdziwe lotnisko, buduje obwodnice poza miastem. Widać jaką wioską jest Białystok. Wstyd mieszkać w mieście posługującym się skradzionym logiem, gdzie prezydent działa na szkodę mieszkańców, łamiąc prawo, za to na korzyść np. swojego pracodawcy Uniwersytetu w Białymstoku czy firm budowlanych wywłaszczając mieszkańców, nieudane absurdalne inwestycje pseudo "obwodnice" przez miasto zamiast poza miastem, nieprawdziwe „lotnisko” bez regularnych połączeń, przekręty jak spalarnia śmie(rc)i i rekordowy smog, krematorium, brak kolei miejskiej czy tramwajów (jak np. w Olsztynie), rowery miejskie po 15 000 zł sztuka (droższe niż samochody), „obwodnice” w mieście zamiast poza miastem, kompromitujące gejhomologo, utrata szansy na status metropolii, rekordowe zadłużenie i bezrobocie, korupcja, nepotyzm. Olsztyn zrezygnował z rakotwórczej spalarni śmieci, w zamian ma kasę na budowę tramwajów, kolej miejską. Tallin, stolica Estonii, miasto podobnej wielkości jak Białystok, ma darmową komunikacje zbiorową: autobusy, trolejbusy i tramwaje. Roczny koszt funkcjonowania to w przeliczeniu z euro 50 mln zł, Białystok jak duża wieś ma tylko autobusy, które kosztują nas prawie 2,5 raza więcej, bo 130 mln zł rocznie. Szczytem arogancji i łamania prawa jest blokowanie rejestracji stowarzyszenia osób poszkodowanych przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego bo powinien się wyłączyć z tej sprawy z powodu braku bezstronności. Trzeba natychmiast wyłączyć spalarnię śmieci! Spalając rocznie 100 000 ton nieposortowanych skutecznie śmieci szkodzi bardziej niż kilka tysięcy domowych pieców! W Białymstoku pogorszenie jakości powietrza nastąpiło po uruchomieniu spalarni śmieci na Andersa ze specjalnie niskim kominem by rakotwórcze dioksyny spadały na Białystok i okoliczne lasy oraz ujęcie wody pitnej dla Białegostoku w Wasilkowie, a nie na odległą o 10 km strefę uzdrowiska Supraśl. Czy Białystok czeka epidemia raka?
G
Gość
Taki biedny na nic pieniędzy nie ma ,a tu parasolki ,lawendowe parki i jeszcze uchodźców przygarnie . A mieszkańcom tylko podwyżki .
G
Gość
Parasolki potrzebne deszcz pada :)
G
Gość
hahah

Swoim podwórkiem lepiej się zajmij !!
K
Kosmitka
To w Białymstoku jest specjalny zespół ds. cudzoziemców?

To gdzie można znaleźć sprawozdania z tej pomocy:

ilu tych cudzoziemców jest,

z jakich państw,

od jak dawna,

jakie mają zawody,

gdzie mieszkają,

co robią,

ile kosztuje ich utrzymanie i kto za to płaci.

Odnośnie pomocy Afgańczykom - dlaczego akurat Afgańczykom Pan prezydent Białegostoku chce pomagać?
G
Gość
Na święcie WP nie był, ale na drugi dzień obchodził z żydami tzw powstanie w białostockim getcie.

A teraz kocha nachodźców zgodnie z wolą unii jwropejsato-masonerskiej?

Weź sobie ich z dziesięciu, daj Krzysiowi z piętnastu, wtedy uwierzę w twoje szczere intencje...
P
Polak
A może by tak pomógł Polakom na wschodzie. Tym którzy żyją w skrajnej nędzy, nie mają na podstawowe potrzeby. Tym, którym Wspólnota Polska pomaga a oni płaczą dziękując za pomoc.
G
Gość
Welcome to Biedastok Poortown
G
Gość
Henryk Debowski wraz z Rydzykiem oglaszajac taka inicjatywe, od razu by dostali kase z budzetu panstwa.
J
Janushek
Ja myślałem,że on na ludzi wyszedł i chce ich do własnego M4 przyjąć do pokoju po POkrzyśku a on zwyczajnie czeka na kasę od tego złego rządu i wtedy za cudzasy będzie ich lokował w naszym mieście. Oj nie ładnie Tadziu, nie ładnie...
G
Gość
26 sierpnia, 13:11, Gość:

Deportowac narodowcow vel dresow a przyjac Afganczykow

Dresy na Kresy , rząd co się błaźni do Ghazni .

G
Gość
On "pomoże" tylko niech ci pisowcy dadzą mu kasiorę. Taki to sprytny ekonomista.

Poza tym, uchodźców z Afganistanu nie interesuje pobyt w Biedastoku. Jeżeli już zdecydują się na wyjazd to do Berlina, Paryża, Brukseli itd. Do Biedastoku tylko za karę ale jaką?
Dodaj ogłoszenie