MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród wyróżnionych białostocki prof. Oleg Łatyszonek

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
10 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość pn. Polonia Rediviva, w którym udział wzięła Para Prezydencka. Wydarzenie zakończyło Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. Podczas uroczystości Andrzej Duda wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wśród 14 wybitnych osobowości Polski znalazł się polsko-białoruski historyk z Białegostoku, prof. Oleg Łotyszonek.

Polonia Rediviva

– To ważne dla mnie spotkanie, bo w symboliczny sposób zamyka okres Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Prezydent RP. Obchody realizowano w latach 2018–2022, by upamiętnić i uczcić wydarzenia oraz osoby związane z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości.

Andrzej Duda przypomniał, że zgodnie z założeniami, obchody miały charakter powszechny i były organizowane przede wszystkim lokalnie, „by każdy sobie uświadamiał, że to nasze obchody, nasze stulecie”; trwały też kilka lat, tak jak trwał sam proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę, by „uświadomić wszystkim, że to była walka o państwo, o to, by mogło ono trwać”.

Zobacz jak wyglądały uroczystość Polonia Rediviva:

– Dziękuję, że w tylu miastach, miasteczkach takie obchody zorganizowano, rozmawiano z młodzieżą, która odnajdowała bohaterów, odkrywała swoją historię i oddawała hołd bohaterom – dodał Andrzej Duda. Podkreślił też: – Często nie wierzymy w siebie, z dystansem patrzymy na swoje osiągniecia, na to wszystko, co mamy, co udało się nam zbudować. A jesteśmy pokoleniem szczęśliwców, bo żyjemy w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce już trzydzieści cztery lata. Przez – śmiało można powiedzieć – setki lat nasi przodkowie nie doświadczyli tak wspaniałego czasu, jakiego my jesteśmy współtwórcami i beneficjentami. To nasze wielkie szczęście, nasza zasługa i nasze wielkie zadanie wobec wszystkich pokoleń.

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej

Ustanowiony w 2018 roku medal jest nagrodą przyznawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania:

 • suwerenności,
 • niepodległości,
 • kulturowej tożsamości,
 • materialnej pomyślności Rzeczypospolitej. 

Wśród wyróżnionych znalazł się polsko-białoruski profesor historii Oleg Łatyszonek.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy za zasługi dla Niepodległej odznaczeni zostali:

 1. ks. Bogdan BARTOŁD
 2. Ewa BŁASZCZYK–JANCZARSKA
 3. Marek CICHOCKI
 4. Mariusz DOROMONIEC
 5. Agnieszka KACZOROWSKA–IZDEBSKA
 6. Wojciech KIREJCZYK
 7. Roman KLUSKA
 8. Oleg ŁATYSZONEK
 9. Zofia PILECKA– OPTUŁOWICZ
 10. Włodzimierz PAWLIK
 11. Jarosław SELLIN
 12. Maciej URBANOWSKI
 13. Rafał WIŚNIEWSKI
 14. Wiesław WŁODEK

Przeczytaj także tekst z 2008 roku: Wappa i Łatyszonek nagrodzeni

Białostocki prof. Oleg Łatyszonek doceniony

Podczas uroczystości Polonia Rediviva Prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył profesora Uniwersytetu w Białymstoku, działacza społecznego. białorusko-polskiego historyka prof. Olega Latyshonki Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości Kraju. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie 10 stycznia, a nagrodzonych zostało 14 osób z całego kraju, szczególnie zasłużonych.

- Jestem autentycznie zaskoczony tą odznaką honorową. (...) To nie jest mój pierwszy medal, ale przy poprzednich miałem wrażenie, że jakoś na nie zasłużyłem - powiedział skromnie profesor w rozmowie z reporterem Radia Racja.

Kim jest profesor Oleg Łatyszonek?

Oleg Łatyszonek urodził się w białoruskiej rodzinie inteligenckiej, 27 maja 1957 w Elblągu. Ojciec pochodził z Białorusi, a matka z Łuki na Podlasiu. W 1965 rodzina przeprowadziła się do Białegostoku.

Zobacz jak wyglądały uroczystość Polonia Rediviva oraz jak Andrzej Duda wręczał medale:

Działalność naukowa i zawodowa

W 1980 ukończył studia na Wydz. Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1996 obronił doktorat na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych.

Pracował jako nauczyciel historii w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Supraślu (do 1983). Działał (jako asystent) w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i w Instytucie Badań Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1991 powrócił do Białegostoku, gdzie podjął pracę w Muzeum Wojska. Od 1993 do 1997 był dziennikarzem tygodnika Niwa. W latach 1997–2008 pracował jako wykładowca w Katedrze Kultury Białoruskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Od 2008 jest profesorem nadzwyczajnym. Dr hab. Oleg Łatyszonek, prof. UwB, jest zatrudniony na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB, w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Historii Współczesnej.

Działalność społeczna i polityczna

Od 1981 działał w NSZZ „Solidarność” Region Białystok, zajmował się kolportażem Biuletynu Informacyjnego „Solidarności”, pisał artykuły do czasopism drugiego obiegu. W kwietniu 1982 został aresztowany, a w grudniu zwolniony warunkowo. W lipcu 1983 sprawa przeciwko niemu została umorzona. W drugiej połowie lat 80. związał się także z białoruskim ruchem studenckim, przewodniczył komisji naukowej podziemnego wówczas Białoruskiego Zrzeszenia Studentów, był współzałożycielem festiwalu Basowiszcza.

Od 1991 działał w Białoruskim Zjednoczeniu Demokratycznym, w latach 1992–1994 pełnił funkcję przewodniczącego tej partii. Od 1995 jest członkiem zarządu Związku Białoruskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. W 1997 został wiceprezesem Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Białoruś, a w 1998 był współtwórcą Białoruskiego Radia Racja.

Źródło prezydent.pl: Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej

Zobacz relację z wręczenia medali:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny