Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes IPN Karol Nawrocki: Najważniejsza jest pamięć. Ponad 20 lat historii instytutu

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
PAP
PAP
Działalność IPN to Codzienna praca 2500 tysiąca pracowników, wybitnych specjalistów w wielu dziedzinach, nie tylko historycznej, ale też archeologicznej, edukacyjnej i badawczej - mówił prezes IPN Karol Nawrocki
Działalność IPN to Codzienna praca 2500 tysiąca pracowników, wybitnych specjalistów w wielu dziedzinach, nie tylko historycznej, ale też archeologicznej, edukacyjnej i badawczej - mówił prezes IPN Karol Nawrocki Fot. Sławek Kasper (IPN)
– Dla nas najważniejsza jest pamięć. W Instytucie Pamięci Narodowej pracują pasjonaci historii, ludzie, którzy swoje zawodowe życie od ponad 20 lat poświęcili tej instytucji i każdego dnia służą polskiej prawdzie historycznej i pamięci – powiedział w środę w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Dodał, że IPN dysponuje unikalną, największą na świecie bazą genetyczną ofiar totalitaryzmów z lat 30., 40. i 50. XX w.

Podczas briefingu prezentującego dorobek IPN Nawrocki podkreślił, że dorobek IPN "to nie jest wyłącznie moja zasługa jako prezesa IPN, ale to też zasługa moich poprzedników, a przede wszystkim codzienna praca 2500 tysiąca pracowników, wybitnych specjalistów w wielu dziedzinach, nie tylko historycznej, ale też archeologicznej, edukacyjnej i badawczej – zaznaczył.

Prezes IPN poinformował, że "Biuro Poszukiwań i Identyfikacji zidentyfikowało do tej pory 220 ofiar reżimów totalitarnych sowieckiego komunizmu i niemieckiego nazizmu, w tym 70 osób z Łączki". - W najbliższy piątek w Belwederze odbędzie się kolejna konferencja identyfikacyjna, na której poznacie państwo kolejne nazwiska osób, o które Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN jako jedyna instytucja w państwie polskim upomina się, przywraca im tożsamość, chowa ich, wręcza noty identyfikacyjne ich rodzinom, które od ponad 80 lat czekają na to, aby móc pochować swoich bliskich - powiedział.

Dodał, że "w bazie materiałów genetycznych zarejestrowanych jest ponad 3,2 tys. prób takiego materiału". - Korzystamy też z systemu CODIS, do którego wprowadzono już 1,4 tys. profili genetycznych. Co najważniejsze i co jest konkluzją działalności, misji Biura Poszukiwań i Identyfikacji w ramach IPN to fakt, że IPN dysponuje unikalną, największą na świecie bazą genetyczną ofiar totalitaryzmów z lat 30., 40. i 50. XX wieku - zwrócił uwagę Nawrocki.

Jak zaznacza IPM, Instytut dysponuje wyjątkowym zbiorem dokumentów – ponad 93 kilometrami akt, w tym 39 milionami fotografii. Prowadzi Centrum Informacji o Ofiarach II wojny światowej. Realizuje także projekt Archiwum Pełne Pamięci, w ramach którego opiekuje się, digitalizuje i przyjmuje do swojego zbioru dokumenty i pamiątki po osobach, które trafiły w różne zakątki świata. Do tej pory przekazało je ponad 1600 darczyńców. Instytut Pamięci Narodowej nie zapomina także o tych, którzy wywalczyli nam wolność: o działaczach dawnej opozycji antykomunistycznej. Dla nich, z inicjatywy IPN, zostało ustanowione specjalne odznaczenie: Krzyż Wolności i Solidarności, które otrzymało blisko 8 tysięcy osób.

Prokuratorzy IPN przeprowadzili do tej pory ponad 25 tys. postępowań karnych, wnieśli ponad 300 aktów oskarżenia przeciwko ponad 500 osobom.

Wydawnictwo IPN do tej pory wydało ponad 3500 publikacji, w tym 150 wydawnictw w językach obcych, 500 książek dostępnych jest bezpłatnie w Internecie. Od kilku miesięcy w Instytucie działa Biuro Nowych Technologii, które przygotowało „Grę Szyfrów” – pierwszą historyczną, fabularną grę komputerową, w którą zagrało już ponad 441 tysięcy osób. Gra odnotowała ponad 12 milionów wyświetleń.

W IPN działa także Biuro Przystanków Historia (39 placówek w Polsce, 10 za granicą) oraz Biuro Współpracy Międzynarodowej, które m.in. zajmuje się reakcją na informacje zniesławiające Polaków. Już ponad 150 razy musiało reagować na niezgodne z prawdą publikacje w międzynarodowych mediach.

Nowym przedsięwzięciem jest międzynarodowy kilkuletni projekt „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”, opowiadający o wkładzie Polaków w wolną Europę. Zadaniem, które stoi przed IPN, jest zorganizowanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Źródło: IPN, PAP

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezes IPN Karol Nawrocki: Najważniejsza jest pamięć. Ponad 20 lat historii instytutu - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny