Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Presja ma sens! Inwestor wycofał się, w Boguszach kurników nie będzie (zdjęcia)

mt
Burzliwe spotkanie, podczas którego mieszkańcy wsi wyrazili swój stanowczy sprzeciw wobec utworzenia dodatkowych pięciu kurników w ich sąsiedztwie, nie poszło na marne. Kilka dni później, inwestor zdecydował, że wycofuje się ze swojego pomysłu

W sobotę miałem przyjemność przesłać mieszkańcom wiadomość: „Szanowni mieszkańcy. Jestem po rozmowach z inwestorem. Miło mi poinformować, że uszanował i spełnił nasze prośby odnośnie planowanej budowy kurników. W przyszłym tygodniu inwestor ma wycofać wniosek o decyzje związane z budową. Dziękuję dla inwestora za przychylność naszemu stanowisku” – poinformował nas Tomasz Tolko, sołtys wsi Bogusze w gminie Sokółka.

To właśnie w tej wsi w ostatnich dniach zawrzało. Wszystko przez zamiary miejscowego inwestora, które wzbudziły w ludziach spore obawy. Bardzo wyraźnie wybrzmiały one we wtorek, podczas zorganizowanych przez Urząd Miejski w Sokółce, konsultacji społecznych.

Wówczas inwestor był wielkim nieobecnym, bo ani nie pojawił się na spotkaniu, ani nie przysłał nikogo, aby go reprezentował. I to mimo tego, że o dacie i miejscu spotkania został powiadomiony skutecznie.
A na spotkaniu ludzie nie zostawili na nim suchej nitki. „Oberwało” mu się za kurniki, które już we wsi są. Bo, jak się okazuje, Bogusze od smrodu wolne nie są. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, ów inwestor postawił już bowiem we wsi cztery kurniki. Teraz chciał wybudować kolejnych pięć.

– Wtedy miało być pięknie i ładnie. Tak nam obiecywał inwestor. A co mamy? Taki smród, że okna w domu nie można otworzyć. Bo choć inwestor obiecywał, że gnojowica będzie wywożona, to ona trafia na pola. Nawet zwierzęta to czują. Na naszym polu była para żurawi, ale wyprowadziła się, bo nie wytrzymała tego smrodu. Tu nie da się żyć. Jak tak dalej pójdzie, to trzeba będzie stąd emigrować – podnosiła podczas spotkania jedna z kobiet.

– To, co nam śmierdzi, to naprawdę nie są fiołki. Pan inwestor weźmie pieniążki, a nam zostanie smród – dodawała inna mieszkanka.

– Moja córa mieszka w Rudawce koło Janowa i tam też są kurniki. Ale tam nie śmierdzi. Czy tu jest coś nie halo, że my w Boguszach mamy taki smród? – dopytywał jeden z mężczyzn.

Inni, wśród nich także sołtys Bogusz, podnosili, że już dziś czują się, jakby mieszkali przy fabryce drobiu.
– Przez takie sąsiedztwo, spada wartość naszych nieruchomości. A nasza wieś zawsze była atrakcyjna pod względem mieszkaniowym. Zresztą widać to po nowych domach, które budują się we wsi. Nasza miejscowość jest czysta, zadbana. Mamy blisko do Sokółki, mamy ścieżkę rowerową, z której wszyscy chętnie korzystają – wyliczali walory swojej wsi mieszkańcy.

Nagła zmiana planów inwestora z pewnością wielu pozwoliła głębiej odetchnąć. Choć byli gotowi walczyć o swoje do końca. Nadziei na korzystne dla nich zakończenie sprawy, upatrywali w sprawach związanych z ewentualnym zanieczyszczeniem wód gruntowych. Tym bardziej, że z nieoficjalnych, ale dobrych źródeł, słyszeli, że takie zagrożenie jest jak najbardziej realne.

– Kiedyś chlorowanie wody w naszych kranach odbywało się raz do roku. Teraz bywa, że mamy to 2-3 razy w miesiącu – mówił sołtys Tomasz Tolko.
Inni ludzie też zwracali na to uwagę. Padła nawet prośba o zbadanie z jakiego powodu woda w Boguszach była tak często chlorowana i jaką bakterię mieszkańcy mają w swojej wodzie.

Tak miało być
W Boguszach obecnie funkcjonują 4 kurniki, w których hodowane jest 240 000 sztuk brojlerów. Planowana inwestycja miała zwiększyć ich liczbę do ponad pół miliona. Plan zakładał budowę 5 kurników z łącznikami stanowiącymi zaplecza socjalno-techniczne oraz hali inwentarzowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w skład której wchodzą: 5 baterii silosów paszowych, z których każda składa się z 2 silosów o ładowności 25 t (razem 10 sztuk), 6 zbiorników szczelnych na ścieki przemysłowe o pojemności do 10 m3 każdy, 2 szczelne zbiorniki na ścieki bytowe o pojemności do 10 m3 każdy, bateria 10 zbiorników gazowych podziemnych o pojemności 6,4 m3 każdy na płycie fundamentowej, zbiornik wody na cele przeciwpożarowe o pojemności 150 m3, 5 studni głębinowych wierconych o głębokości do 30 m, garaż na maszyny rolnicze o wymiarach 70 x12 m.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto