Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera spektaklu "Pęknięcie". Małgorzata Sienkiewicz i jej podopieczni zebrali owacje na stojąco

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Spektakl "Pęknięcie" Małgorzaty Sienkiewicz miał swoją premierę 14 czerwca. Wzięło w nim udział 40 młodych aktorów z teatrów: Form Niewielkich, Belle Etage i Żółtodziób.
Spektakl "Pęknięcie" Małgorzaty Sienkiewicz miał swoją premierę 14 czerwca. Wzięło w nim udział 40 młodych aktorów z teatrów: Form Niewielkich, Belle Etage i Żółtodziób. fot. Irek Prokopiuk
- Jestem bardzo zadowolona. Uważam, że wyszło znakomicie - cieszyła się Małgorzata Sienkiewicz po premierze spektaklu "Pęknięcie" Prezes Fundacji Przestrzeń to człowiek orkiestra, sama wyreżyserowała sztukę, napisała scenariusz, przygotowała scenografię, kostiumy i oprawę muzyczną. Nic jednak by nie powstało bez udziału 40 młodych aktorów, którym udało się oddać przejmujący obraz funkcjonowania w zamknięciu.

To był ważny dzień dla Małgorzaty Sienkiewicz, jej podopiecznych, a także rodziców dzieci występujących na scenie. Spektakl pt. "Pęknięcie" opowiadający o doświadczeniach młodzieży życia w izolacji, doczekał się swojej premiery. Przedstawienie miało miejsce 14 czerwca o godz. 17.30 w Auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. Wystąpili w nim aktorzy z teatrów: Form Niewielkich, Belle Etage i Żółtodziób, którzy wreszcie mogli przedstawić efekty swojej wielomiesięcznej pracy. Były to jedynie fragmenty przedstawień, ponieważ pandemia spowodowała, że grupy nie były w stanie zrealizować swoich spektakli w całości. Mimo to, historia opowiedziana na scenie okazała się spójna i przemyślana.

Każdy z trzech teatrów przedstawił swoją etiudę, punktem scalającym je było tytułowe pęknięcie na ścianie. W spektaklu zostały wykorzystane rozmaite style teatralne jak teatr ruchu, teatr cieni czy gra lalką. Scenografia była minimalistyczna, wielokrotnie wykorzystywano drewniane skrzynie, większość przedmiotów była wykonana z papieru. Pojawiały się też lalki, maskotki, zabawki i inne atrybuty.

W spektakl zostały również wplecione fragmenty reportażu "Próba" Joanny Sikory, który był realizowany podczas przygotowań do przedsięwzięcia. Dzieci zwierzały się dziennikarce z tego, jak bardzo pandemia i przymus siedzenia w domu odbił się na ich zdrowiu psychicznym i samopoczuciu. Przejmujący materiał idealnie wpasował się w klimat całej sztuki, a scena z tego reportażu, w której dzieci i młodzież opowiadają o swoich pragnieniach i marzeniach, stała się sceną zwieńczającą całe przedstawienie.

"Pęknięcie zebrało owacje na stojąco. Publiczność składająca się w większości z rodziców i bliskich występujących tam aktorów, była zachwycona widowiskiem, To, czego dokonała Małgorzata Sienkiewicz mimo tak wielu przeszkód jak ciągłe zmiany miejsc prób czy nieustanne przesuwanie daty premiery, aby dostosować się do obostrzeń, z pewnością zasługuje na uznanie. Duży szacunek należy się przede wszystkim dzieciom, które wykazały się niezwykłą wytrwałością i motywacją do pracy.

- Niektóre momenty były naprawdę wzruszające - stwierdził Michał Magrel, którego córka grała w przedstawieniu. - Nasze żony się popłakały - dodał jego kolega Marcin Miękisz, również przyszedł dopingować swoją córkę. Obie dziewczynki chodzą na teatr do Fundacji Przestrzeń już od paru lat. Ojcowie widzą, jak praca ich pociech nabiera efektów.

- Jak zaczynały to były takie małe dzieciaki, teraz widzieliśmy na scenie już młodych aktorów - zdradzili nam panowie.

Od innych rodziców dowiedzieliśmy się o nietypowych metodach pracy reżyserki.

- Wszystkie spektakle Małgosi są genialne. To, jak ona połączyła te wszystkie przedstawienia w całość, zrobiło na mnie ogromne wrażenie. W domu się dzieci nie przygotowywały, ponieważ Małgosia ma taki system, że rodzice do samej premiery nie wiedzą, co się wydarzy - cieszyła się Anna Cymbor. W spektaklu zagrało jej dwóch synów.

- Chłopcy bardzo chętnie chodzili na te próby. Była to dla nich odskocznia, możliwość pomyślenia o czymś innym - dodała.

Działalność Małgorzaty Sienkiewicz i jej fundacji poparł sam marszałek Kosicki. Nie mógł zjawić się na premierze, jednak zostawił list, który odczytała na głos reżyserka spektaklu. Marszałek wyraził w nim uznanie dla młodzieży angażującej się w kreatywne formy aktywności.

Spektakl "Pęknięcie" został zakwalifikowany do udziału w XIX Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „WIGRASZEK 2021” w Suwałkach. Wydarzenie potrwa w dniach 16 - 19 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny