Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier RP: Będzie stan wyjątkowy na terenie części województwa podlaskiego

Andrzej Matys
Mariusz Błaszczak twitter
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przygotował projekt uchwały o wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego. Wniosek taki został skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy.

- Sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa, ze względu na to, że reżim Łukaszenki postanowił poprzez przetransportowanie ludzi z Iraku głównie na terytorium Białorusi, postanowił wypchnąć tych ludzi na terytorium Litwy, Łotwy i Polski. Dlatego Rada Ministrów postanowiła dzisiaj wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni na przygranicznym pasie - na części województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią? O to wystąpiła do prezydenta rada ministrów

- Oznacza to, że tam wyłączony będzie katalog pewnych możliwych działań związanych z normalnym funkcjonowaniem. Dzięki temu będziemy mogli zapobiegać agresywnym działaniom, prowokacjom, które są cały czas prowadzane, a właściwie nasilane ze strony reżimu Łukaszenki - dodał premier.

- Litwa i Łotwa także wprowadziły już takie rozporządzenia. Musimy powstrzymać te agresywne działania hybrydowe, które są prowadzone według scenariusza napisanego w Mińsku i u protektorów Łukaszenki - podkreślił premier Morawiecki.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński doprecyzował, że stan wyjątkowy będzie obejmował 115 miejscowości na Podlasiu i 68 miejscowości w województwie lubelskim. Podkreślił przy tym, że stan wyjątkowy wprowadzi ograniczenia na objętych nim terenach wobec osób z zewnątrz. Nie będzie żadnych wycieczek, żadnych demonstracji.

- Jest to pierwszy stan wyjątkowy wprowadzony w historii wolnej Polski. Wiąże się on m.in. z coraz liczniejszymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy. Tylko w sierpniu było ich trzy tysiące - oznajmił minister Kamiński.

Zapewnił, że rozumie zaniepokojenie niektórych obywateli sytuacją uchodźców, którzy znaleźli się nad granicą Polską. Ale nie można robić żadnych precedensów: - Jeśli w sposób nielegalny wpuścimy tych uchodźców na teren państwa, będziemy mieli wiele takich Usnarzy na granicy - stwierdził Mariusz Kamiński.

Poinformował także, że stan wyjątkowy będzie wprowadzone w pasie przygranicznym o głębokości około 3 km od granicy.

- Jeżeli chodzi o osoby, które nie są związane na stałe z miejscowościami, w których będzie wprowadzany stan wyjątkowy - co do zasady - nie będą mogły tam przebywać - przyznał Mariusz Kamiński i zapowiedział, że będą wyjątki od tej zasady: - W szczególnie uzasadnionych sytuacjach miejscowy komendant Straży Granicznej będzie mógł wydać pozwolenie na pobyt na terenie danej miejscowości, jeżeli uzna, że jest to uzasadnione.

O to, czy trzeba wprowadzać na części województwa podlaskiego stan wyjątkowy z powodu tego, co dzieje się na granicy zapytaliśmy eksperta.

- Nikt tego do końca nie wie. Trzeba wyjaśnić czy stan wyjątkowy ma służyć wyłącznie rozwiązaniu problemu z uchodźcami na granicy, czy tak jak to powiedziano (i co miałoby sens), chodzi o manewry, które odbędą się po białoruskiej stronie i mogą zostać użyte do różnych prowokacji. Mogę zrozumieć obawy polskich władz, że gdy zaczną się ćwiczenia Zapad (a znajdą się kolejni aktywiści, którzy będą ciąć płot na granicy polsko-białoruskiej), może dojść do prowokacji ze strony np. Białorusi. Trzeba też pamiętać, że stan nadzwyczajny obowiązuje już na Litwie, a stan wyjątkowy na Łotwie, więc jesteśmy ostatnim z państw objętych działaniami Białorusi, które chce wprowadzić taką regulację na granicy. Jeśli ma to służyć rozwiązaniu zagrożeń jakie mogą wynikać z działań strony białoruskiej to taka decyzja się przyda. Natomiast czy stan wyjątkowy rozwiąże problemy z grupką ludzi w Usnarzu? Nie. Poza tym, że odetnie możliwość analizowania sytuacji na miejscu m.in. przez media - wyjaśnia dr hab. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku

Stan wyjątkowy w konkretnych miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego zostanie wprowadzony decyzją [lista]
Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej m.in.:

  • Spełnione są dwie z trzech możliwych przesłanek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, tj. zagrożenia bezpieczeństwa obywateli oraz zagrożenia porządku publicznego.
  • Stan wyjątkowy zostanie wprowadzony na okres 30 dni.

Na obszarze objętym stanem wyjątkowym:

  • zawiesza się prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • wprowadza się obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • wprowadza się ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Szczegółowy katalog zostanie przedstawiony w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

- Mamy świadomość, że dochodzi do przekroczeń granicy nie tylko na terenie naszego powiatu, ale i sąsiedzkich, czyli sokólskiego i augustowskiego. Jednak wszyscy zostaliśmy zaskoczeni wiadomością o stanie wyjątkowym. Trudno więc cokolwiek na ten temat mówić. Za dużo niewiadomych, a za mało informacji, żeby już teraz oceniać skutki. Gdy zostaną wydane rozporządzenia, a my dostaniemy odgórne wytyczne również z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, będziemy musieli je realizować - mówi starosta sejneński Piotr Alszko.

- Decyzja taka wydaje się rzeczą naturalną. Gdy jest zagrożenie i dochodzi do sytuacji takich, jak ta na granicy polsko-białoruskiej decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego jest absolutnie zrozumiała. To nie jest decyzja przeciwko mieszkańcom naszego regionu. Nie możemy pozwolić na to, aby strona białoruska rozwijała wojnę hybrydową, którą prowadzi wobec naszego kraju. Tworzenie sytuacji, w których rząd Białorusi wykorzystuje przeciwko Polsce emigrantów jest niedopuszczalne - uważa Jan Perkowski, starosta powiatu białostockiego i dodaje, że samorząd powiatu będzie stosował wszystkie rozporządzenia jakie na okoliczność stanu wyjątkowego zostaną wprowadzone.

W podobnym tonie wypowiada się starosta powiaty sokólskiego, w którym znajduję się Usnarz Górny, miejscowość w okolicach, której od wielu dni koczują migranci.

- To jest kolejny krok rządu zmierzający do stabilizacji sytuacji na naszej granicy, zapewnienia bezpieczeństwa dla społeczności lokalnej i poczucia nienaruszalności naszych granic. Bezpieczeństwo jest dla nas kluczowe i najważniejsze. Pozytywnie odbieram też to, że nie będzie już jakichś happeningów na granicy. W przypadku zagrożenia powinna być zgoda i jednomyślność w ochronie granic naszego państwa. Ja odbieram to bardzo pozytywnie i mam nadzieję, że dzięki temu zostanie stworzona realna, fizyczna zapora: płot czy mur, który zabezpieczy nasz teren przed nielegalnym przekraczaniem naszej granicy przez migrantów - podkreśla starosta sokólski Piotr Rećko.

Przypomina też, że stan wyjątkowy oznacza wzmożoną aktywność wojska, policji i straży granicznej, a przede wszystkim ograniczenia możliwości przemieszczania się nad granicę osób postronnych czy organizacji wycieczek. - Stan wyjątkowy absolutnie nie będzie miał wpływu na codzienne życie mieszkańców powiatu sokólskiego. Będzie więcej patroli, ale dzięki temu nasi mieszkańcy będą czuli się bezpieczniej o co zresztą zabiegali - dodaje Piotr Rećko.

Jarosław Gołubowski, wójt gminy Narewka czeka na rozwój wydarzeń, czyli na ewentualny podpis prezydenta pod wnioskiem i rozporządzenia wykonawcze.

- W ten weekend mamy w Narewce największą imprezę w ciągu roku „Folklor i Tożsamość Pogranicza”, w której mają uczestniczyć goście z Litwy, Łotwy. I teraz nie wiemy czy do niej dojdzie, czy będą jakieś ograniczenia. W naszej gminie coraz częściej dochodzi do przekroczeń granicy. Nie jest tego specjalnie dużo, ale ludzie mówią, że zaczynają czuć pewne obawy. Zobaczymy w jakim zakresie stan wyjątkowy będzie obowiązywał – mówi Jarosław Gołubowski.

* * *
Wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego ma związek z sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie, w rejonie Usnarza Górnego, od kilkunastu dni koczuje grupa uchodźców. Według strony polskiej, ponieważ uchodźcy ciągle przebywają po białoruskiej stronie to Białoruś jest za nich odpowiedzialna.
W związku z sytuacją na granicy MON buduje dwumetrowe ogrodzenia wzdłuż białoruskiej granicy.
Polska zarzuca Białorusi, że ta przerzuca imigrantów w pobliże granicy Polski, a także Litwy i Łotwy, stwarzając im warunki do nielegalnego przekraczania granic Unii w ramach wojny hybrydowej z UE. Reżim w Mińsku ma w ten sposób wywierać presję na Unię, by ta złagodziła sankcje nałożone na Białoruś.

Wykaz miejscowości położonych na obszarze objętym wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego:
1. NIEMIRÓW
2. MĘTNA
3. TOKARY
4. WILANOWO
5. KLUKOWICZE
6. LITWINOWICZE
7.WYCZÓŁKI
8. BOBRÓWKA
9. ZUBACZE
10. PISZCZATKA
11. POŁOWCE
12. STAWISZCZE
13.CZEREMCHA
14. WÓLKA TERECHOWSKA
15. KUZAWA
16.OPAKA DUŻA
17. POHULANKA
18. POLICZNA
19. BIAŁA STRAŻ
20. WOJNÓWKA
21. STARZYNA
22.GÓRNY GRÓD
23. KLAKOWO
24. KRUGŁE
25. WYGON
26. WIERZCHOWSKIE
27. PODOLANY
28. BIAŁOWIEŻA
29. ZASTAWA KRZYŻE
30. GRUSZKI
31. STARE MASIEWO
32. MASIEWO NOWE
33. BABIA GÓRA
34. BRZEZINA
35. CISÓWKA
36. ZALESZANY
37. NOWOSADY
38. JAŁÓWKA
39. KONDRATKI
40. GONCZARY
41. KITURYKI
42. DUBLANY
43. KOLONIA MOSTOWLANY
44. MOSTOWLANY
45. ZIELONA
46. ZUBRY
47. ŚWISŁOCZANY
48. GOBIATY
49. NAREJKI
50. BOBROWNIKI
51. JARYŁÓWKA
52. CHOMONTOWCE
53. RUDAKI
54. ŁOSINIANY
55. KRUSZYNIANY
56. OZIERANY WIELKIE
57. BIAŁOGORCE
58. OZIERANY MAŁE
59. KUNDZICZE TREJGLE
60. ŁAPICZE
61. KRYNKI
62. KRYNKI MIASTO
63. JUROWLANY
64. PIEROŻKI
65. GRZYBOWSZCZYZNA
66. HARKAWICZE
67. USNARZ GÓRNY
68. BABIKI
69. MINKOWCE
70. ZUBRZYCA MAŁA
71. MISZKINIKI
72. ZUBRZYCA WIELKA
73. WOJNOWCE
74. NOMIKI
75. ZAŚPICZE
76. BILMINY I PALESTYNA
77. KLIMÓWKA
78. SZYMAKI
79. CZEPIELE
80. TOŁCZE
81. PARCZOWCE
82. NOWODZIEL
83. CZUPRYNOWO
84. KUŹNICA
85. KOWALE KOL.
86. CHREPTOWCE
87. WOJNOWCE
88. KOWALE
89. SACZKOWCE
90. KUŚCIŃCE-WOŁYŃCE
91. ZAJZDRA
92. POHORANY
93. KRZYSZTOFOROWO
94. CHWOROŚCIANY
95. NOWY DWÓR
96. ROGACZE
97. JAGINTY
98. CHORUŻOWCE
99. DOLINCZANY
100. LIPSZCZANY
101. RYGAŁÓWKA
102. RAKOWICZE
103. SIÓŁKO
104. LICHOSIELCE
105. KOPCZANY
106. BARTNIKI
107. STARE LEŚNE BOHATERY
108. NOWE LEŚNE BOHATERY
109. WOŁKUSZ
110. LUBINOWO
111. GRUSZKI
112. RUDAWKA
113. RYGOL
114. MUŁY
115. DWORCZYSKO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny