Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki. Otwarte kina i teatry, możliwość organizacji wesel, maseczki nieobowiązkowe na ulicy

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Adam Jankowski/ Polska Press
Premier przedstawił szczegóły dotyczące kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Otwarte zostają kina, teatry, siłownie i kluby fitness, poluzowane zostają restrykcje dotyczące zakrywania nosa i ust. Od 6 czerwca będą mogły odbywać się wesela, zgromadzenia publiczne i koncerty plenerowe do 150 uczestników.

- Od czasu kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa minęły prawie trzy miesiące. Postawiliśmy sobie jasne cele - bardzo proste do przedstawienia, a bardzo trudne do zrealizowania - przesunąć falę zachorowań, by nie zabrakło respiratorów i łóżek - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślał, że liczba zachorowań i zgonów w Polsce jest niska w porównaniu do innych europejskich państw. - zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata - ocenił Morawiecki.

- Powoli stajemy na coraz bardziej twardym gruncie. Każdy dzień to kolejne nowe wyzdrowienia. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów - to już około 30 tys testów. dziennie. Dlatego możemy przejść do czwartego etapu znoszenia obostrzeń - przyznał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnym etapie znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19. Zapadła decyzja w sprawie zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach.Od kiedy obowiązek zakrywania ust i nosa zostaje poluzowany? Gdzie można zdjąć maseczkę? W których miejscach nadal noszenie maseczek ochronnych jest obowiązkowe? Sprawdź 7 najważniejszych rzeczy, które musisz teraz wiedzieć o obowiązku noszenia maseczek na kolejnych slajdach >>>

Obowiązek noszenia maseczek poluzowany. TOP 7 rzeczy, które ...

Czwarty etap odmrażania gospodarki

Maseczki

Od soboty zasłanianie nosa i ust nie będzie obowiązywało w przestrzeniach otwartych np. na ulicy oraz w np. w restauracjach, jeśli odległość pomiędzy osobami będzie wynosić przynajmniej dwa metry. Maseczki będą dalej obowiązkowe w sklepach, środkach komunikacji, kościołach czy kinach.

Sklepy i kościoły

Od 30 maja zostaje zniesiony limit dotyczący liczby klientów w sklepach i wiernych w kościołach. W ostatnich tygodniach liczba klientów była uzależniona od powierzchni sklepu czy galerii handlowej, a liczba wiernych od powierzchni kościoła.

Wesela

Wesela i uroczystości rodzinne dla maksymalnie 150 gości będą dozwolone od 6 czerwca. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Zgromadzenia publiczne

Do 150 osób będą mogły odbywać się zgromadzenia publiczne (np. protesty). Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Hotele i restauracje

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Przedstawiciele coraz to nowych zawodów powracają do pracy, a rząd poluzowuje obostrzenia. Od 30 maja nie trzeba nosić maseczek, a w czerwcu będzie można pójść na koncert, do kina czy na basen. Sprawdź, co będzie czynne i o czym trzeba pamiętać.

Oni niebawem wrócą do pracy. Zobacz, kiedy pójdziesz do kina...

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. Klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Kina, teatry

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych (m.in. do 50 proc. miejsc na widowni lub sali kina):

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki.

Szczegółowe rozwiązania mają być opracowane z poszczególnymi branżami.

Solaria, salony masażu

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Nowa rzeczywistość

Podczas środowej konferencji prasowej premier podkreślał, że Tarcza Antykryzysowa pozwoliła uratować miejsca pracy. - Wciąż powinniśmy zachowywać czujność, unikać tłumów, zachowywać dystansowanie społeczne. Spłaszczenie krzywej epidemii - to jest cały czas naszym zadaniem, które wykonujemy - apelował.

Jak mówił, "przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć".

Wybory prezydenckie - kiedy?

Podczas konferencji prasowej padły pytania o wybory prezydenckie, który ze względu na epidemię nie odbyły się w maju, a planowane są na 28 czerwca. Termin jest uzależniony od decyzji Senatu, który wciąż pracuje nad ustawą o wyborach prezydenckich.

- (...) Opozycja za wszelką cenę chce rozchwiać nastroje, doprowadzić od chaosu. Szanowni państwo, drodzy rodacy, przeprowadźmy jak najszybciej wybory prezydenckie. Tak ważne, kluczowe wybory dla naszego porządku politycznego, konstytucyjnego, społecznego - apelował Morawiecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny