Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Morawiecki o granicy polsko-białoruskiej: dziś to jedna z najlepiej strzeżonych granic UE

PAP
PAP
Premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek udał się z wizytą do strefy przygranicznej w pobliżu Czeremchy (Podlaskie), podkreślił, że Polska jest coraz bardziej bezpieczna. "Tutaj jest największy dowód naszej skuteczności" - powiedział mówiąc o zaporze na granicy polsko-białoruskiej.

"Ta granica była prawie całkowicie otwarta jeszcze 8-9 miesięcy temu dla działań prowokacyjnych Łukaszenki i jego mocodawcy - Putina. Tutaj miał być pierwszy atak na granicę Unii Europejskiej. Tutaj miała być obnażona słabość, niemoc, bezwład, inercja reakcji Unii Europejskiej i Rzeczypospolitej. I nie daliśmy się tym próbom" - powiedział.

Dodał, że rząd był przekonany o tym, że zbudowanie profesjonalnej zapory, ale również całego systemu perymetrii "to bardzo skuteczny mechanizm zabezpieczający nielegalnym przejściom przez granicę".

"Obecnie to jedna z najlepiej strzeżonych granic Unii Europejskiej, a przypadki przekraczania tej granicy w sposób nielegalny zdarzają się bardzo rzadko i są to jednostkowe przypadki" - podkreślił.

Przypomniał, że w głosowaniu nad ustawą dotyczącą zabezpieczenia granicy PO była przeciwko zaporze. "Platforma Obywatelska była przeciw tej fizycznej zaporze. Na dzień dzisiejszy mielibyśmy tak: na Ukrainie pełnoskalową wojnę i tutaj mielibyśmy niezwykle napiętą sytuację" - powiedział.

Dodał, że Putin tylko zachęcałby Łukaszenkę do tego, aby "dziesiątki tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu przepychać na granicę polską po to, żeby obnażyć naszą słabość. Dla nas bezpieczeństwo Polski, Polaków to nasz podstawowy cel i tutaj jest tego najlepszy dowód. Także najlepszy dowód naszej skuteczności" - mówił.

"To chyba Tusk powiedział, że nie zbudujemy tego muru ani w sześć miesięcy, ani w trzy lata. Panie Donaldzie, ten mur stanął zgodnie z planem, zgodnie z budżetem i dzisiaj jest gotowy, aby strzec polskich granic, a te różnice między nami a naszymi poprzednikami, dzisiejszymi oponentami politycznymi chyba najlepiej widać właśnie na tym przykładzie" - powiedział.

Granicę polsko-białoruską na 186 km zabezpiecza już bariera fizyczna, czyli pięciometrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym. Trwa natomiast budowa bariery elektronicznej. Obecnie instalowane są słupy pod kamery, kable zasilające i transmisyjne. Jak zapowiada Straż Graniczna, odcinki bariery elektronicznej będą sukcesywnie oddawane i uruchamiane. Pierwsze kilometry bariery elektronicznej będą uruchamiane pod koniec września.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej, której łączny koszt to ok. 1,6 mld zł, jest odpowiedzią na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Od tamtego czasu gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Jak wielokrotnie podkreślały służby, był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny