Premier Morawiecki będzie w czwartek i piątek w Brukseli na szczycie państw Unii Europejskiej. To jego pierwsza zagraniczna podróż w nowej roli premiera rządu RP.

W czwartek rano premier Morawiecki rozpocznie dzień od spotkania, w którym przywódcy Polski, Węgier (Victor Orban), Czech (Andrej Babisz) i Słowacji (Robert Fico) będą rozmawiać z Paolo Gentilonim, szefem rządu Włoch. W spotkaniu swój udział zapowiedział także Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej. Dyskusja ma dotyczyć kwestii związanych z migracją i uchodźcami.

Na godz. 14 zapowiadana jest pierwsza konferencja prasowa, jako premiera polskiego rządu. Odbędzie się w stałym przedstawicielstwie RP w Brukseli.

Do interesującego spotkania dojdzie także w piątek. Tego dnia rano premier Morawiecki będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Możliwe, że zostanie wtedy poruszona kwestia pracowników delegowanych.

Podczas dwudniowego szczytu w Brukseli przywódcy państw UE zamierzają dyskutować o kwestiach związanych z uchodźcami i migracją do Europy. Na piątek przewidziano rozmowy dotyczące reformy w strefie euro oraz problemów wokół brexitu.

Do dyskusji na temat brexitu dojdzie w gronie 27 szefów państw członków Rady Europejskiej, bez udziału Wielkiej Brytanii. Mają dotyczyć trzech zagadnień: praw obywateli, kwestii związanych z Irlandią oraz zobowiązań finansowych. Ocenie zostanie poddane przy tym zagadnienie, czy postęp rozmów dotyczących brexitu jest na tyle wystarczający, aby przejść do drugiej tury rozmów?

Szefowie państw UE podczas brukselskiego szczytu zainaugurują także współpracę wojskową PESCO.