MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki domaga się meczu Wisły Kraków z Ruchem Chorzów na Stadionie Śląskim. Jest riposta Ruchu i marszałka

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Wprawdzie to tylko I liga, ale mecz Wisły z Ruchem na Stadionie Śląskim byłby dużym wydarzeniem
Wprawdzie to tylko I liga, ale mecz Wisły z Ruchem na Stadionie Śląskim byłby dużym wydarzeniem Adam Jankowski, ppg
"Mecz I Ligi pomiędzy Ruchem Chorzów a Wisłą Kraków może jeszcze się odbyć na Stadionie Śląskim!" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki, wzywając marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego do wydania zgody na organizację piłkarskiego spotkania na największym obiekcie na Śląsku. Tymczasem Ruch kilkadziesiąt minut później ogłosił rozpoczęcie sprzedaży biletów na mecz z Wisłą 22 kwietnia o godz. 17.30 na... stadionie Piasta Gliwice. "Czasu na zmianę miejsca rozegrania meczu z Wisłą Kraków już nie ma. Zgodnie z naszymi komunikatami, spotkanie odbędzie się w Gliwicach" - poinformowały władze klubu z Chorzowa.

Mecz Ruch - Wisła na Stadionie Śląskim?

Jednocześnie szef rządu wyraził gotowość do pokrycia kosztów ubezpieczenia obiektu, który może pomieścić 54 tysiące widzów.

"Stadion Śląski, którego właścicielem jest Marszałek Chełstowski, nie był w stanie zabezpieczyć obiektu, strony nie doszły do porozumienia. Dlatego wzywam Marszalka, aby nie blokował działań państwa. Jesteśmy w stanie ubezpieczyć odpowiednie elementy na stadionie" - napisał na Twiterze premier RP Mateusz Morawiecki, dodając: "Możemy mieć na Śląsku piłkarskie święto!".

Mecz Ruch - Wisła na Stadionie Śląskim?

Kilka tygodni temu z uwagi na fakt, że stadion w Gliwicach, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Ruchu jest za mały dla kibiców tego klubu, pojawił się pomysł, aby tzw. mecz przyjaźni z Wisłą Kraków rozegrać na Stadionie Śląskim. W czasie rozmów władz klubu z przedstawicielami Stadionu Śląskiego pojawiły się jednak rozbieżności dotyczące pokrycia kosztów wynajmu obiektu, a przede wszystkim wykupienia przez Ruch polisy ubezpieczenia bieżni lekkoatletycznej oraz podpisania umowy z firmą Tamex, która miałaby się zająć ewentualną naprawą bieżni.

Ostatecznie porozumienia nie osiągnięto, o czym zawiadomił Ruch w komunikacie z 21 marca (publikujemy je w całości poniżej).

Właściciel obiektu obawiał się, że kibice mogą doprowadzić do wyrządzenia poważnych szkód, np. poprzez rzucenie rac z trybun. Stąd deklaracja premiera ""jesteśmy w stanie ubezpieczyć odpowiednie elementy na stadionie". W swoim tweecie premier nie sprecyzował jednak, co oznacza sformułowanie "jesteśmy w stanie" i czy środki będą pochodzić z budżetu państwa. Nie uzasadnił także, dlaczego wyraża takie zainteresowanie organizacją meczu na zapleczu ekstraklasy.

Marszałek: Nikt tutaj ręcznie nie wpływa na decyzje zarządów

Na odpowiedź marszałka Jakuba Chełstowskiego nie trzeba było długo czekać. Zamieścił ją na Twitterze.

"Stadion Śląski to spółka zgodnie z Kodeksem spółek handlowych. To zarząd spółki prowadzi negocjacje, nikt tutaj ręcznie nie wpływa na decyzje zarządów" - wyjaśnił marszałek.

W tym samym czasie Ruch ogłosił rozpoczęcie sprzedaży biletów na mecz z Wisłą. Na oficjalnej stronie klubu pojawiła się informacja, że spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godz. 17.30 na stadionie Piasta Gliwice przy ulicy Okrzei 20.

Co więcej, Ruch ogłosił możliwość złożenia przez kibiców chorzowskiego klubu rezerwacji na przejazd autokarem do Gliwic na mecz z Wisłą 22 kwietnia. Bilet na przejazd w obie strony kosztuje 1 zł. Trasa przejazdu: Chorzów, Cicha 6 - Gliwice, Okrzei 20 / Gliwice, Okrzei 20 - Chorzów, Cicha 6.

Ruch: Czasu na zmianę miejsca meczu z Wisłą nie ma

Kilka godzin później Ruch zamieścił na Twitterze oświadczenie, odcinając się od politycznych sporów.

"Jako Klub z ponad stuletnią tradycją i własną, ugruntowaną tożsamością, jesteśmy apolityczni i nie angażujemy się w bieżące spory. Od lat naszym problemem jest brak nowego stadionu. Wyrażamy gotowość do rozmów i współpracy z każdym, kto mógłby pomóc w realizacji tej inwestycji" - napisano, dodając:

Czasu na zmianę miejsca rozegrania meczu z Wisłą Kraków już nie ma. Zgodnie z naszymi komunikatami, spotkanie odbędzie się w Gliwicach. Na dziś tematem nr 1 jest dla nas piątkowy mecz z Bruk-Betem Termaliką Nieciecza.

Zapytany o tę kwestię przez portal meczyki.pl, prezes Ruchu Seweryn Siemianowski przyznał, że jest zaskoczony inicjatywą premiera Morawieckiego, po czym dodał: - Na teraz gramy w Gliwicach. To musiałoby się coś wydarzyć… Cud by się musiał stać. Nie wiem co by się musiało stać. Na pewno zakupione bilety idzie zawsze przerzucić na ten większy obiekt, ale wątpię, że to się zdarzy.

Koszt wynajmu Stadionu Śląskiego to ok. 700 tysięcy złotych, za te pieniądze można zorganizować w Gliwicach 5-6 meczów.

Oświadczenie Ruchu Chorzów z 21 marca

"Zakończyły się negocjacje ze Stadionem Śląskim w sprawie organizacji meczu z Wisłą Kraków. Strony nie doszły do porozumienia w kwestii zapisów umowy najmu. Spotkanie z „Białą Gwiazdą” zostanie rozegrane w Gliwicach.

Od początku rozmów zarówno Klub, jak i Stadion Śląski, wykazywały się dużą chęcią wzajemnej współpracy, by mecz z Wisłą mógł odbyć się na chorzowskim gigancie. Stadion Śląski wyszedł naprzeciw oczekiwaniom Ruchu, a złożona oferta najmu została zaakceptowana przez Zarząd Klubu. Niestety Strony nie były w stanie osiągnąć kompromisu w zakresie rozkładu ciężaru odpowiedzialności związanej z ewentualnymi uszkodzeniami Stadionu Śląskiego, które mogłyby zagrozić organizacji wcześniej zaplanowanych imprez lekkoatletycznych, co w konsekwencji rodziłoby konieczność poniesienia potencjalnie wielomilionowych kosztów związanych z przeniesieniem tychże imprez. Ani Ruch, ani Stadion Śląski nie są w stanie przyjąć na siebie takiego ryzyka i takiej odpowiedzialności. Ruch od kilku lat jest mozolenie odbudowywany, dlatego narażanie Klubu byłoby wielką nieodpowiedzialnością.

Władzom Stadionu Śląskiego dziękujemy za prowadzone negocjacje i mamy nadzieję, że w przyszłości podejmiemy kolejne próby organizacji wybranych meczów „Niebieskich” na chorzowskim gigancie.

Gdy tylko Departament Rozgrywek Krajowych wyznaczy termin rozegrania meczu z Wisłą, przedstawimy naszym kibicom informacje dotyczące sprzedaży biletów".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny