MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki do szefów państw NATO: "Wzywam, abyśmy dostarczyli broń, artylerię na Ukrainę". Przyjęto Deklarację Haską

Robert Szulc
Opracowanie:
Wzywam, abyśmy dostarczyli broń, artylerię na Ukrainę - mówił Mateusz Morawiecki
Wzywam, abyśmy dostarczyli broń, artylerię na Ukrainę - mówił Mateusz Morawiecki
Nie robimy wystarczająco dużo, aby bronić Ukrainy; wzywam, abyśmy dostarczyli broń, artylerię na Ukrainę - mówił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki po spotkaniu grupy europejskich państw NATO. Uczestnicy spotkania przyjęli Deklarację Haską, w świetle której NATO przyjmie nową doktrynę odstraszającą w nowej nieprzewidywalnej rzeczywistości.

Premier przebywający we wtorek wieczorem w Hadze na konferencji kilku państw europejskich wchodzących w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego - Belgii, Danii, Holandii, Łotwy, Polski, Portugalii i Rumunii - podkreślił, że niezwykle ważne jest wzmocnienie solidarności. - Wierzę, że te relacje transatlantyckie są bardzo silne i są dla nas oczywiste w obliczu takiego konfliktu i barbarzyńskiego ataku rosyjskiego na Ukrainę - powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że padło pytanie, czy Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki są wystarczająco jednomyślne w obronie europejskich wartości. - Myślę, że jeszcze nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, by bronić Ukrainy, by wspierać ukraiński naród, by bronić ich wolności, suwerenności - powiedział.

Zaapelował o większą pomoc. - Proszę was, byśmy zrobili znacznie więcej. Byśmy dostarczyli broń, artylerię na Ukrainę. Oni tego potrzebują, by bronić swojej ojczyzny - mówił premier. - Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że Ukraina upada i wracamy do normalnych relacji?

Według niego taka sytuacja świadczyłaby o tym, że nastąpił "kompletny upadek i katastrofa" wartości europejskich.

Premier wspomniał także, jak ważne jest wspieranie ukraińskich ambicji, by zostać członkiem Unii Europejskiej. "My wspieramy przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego tak szybko, jak to możliwe, ponieważ naród ukraiński potrzebuje nadziei. Dla nich to największa nadzieja na przyszłość" - podsumował premier.

Uczestnicy spotkania przyjęli 7-punktową deklarację haską, w którym zawarli informacje, że NATO na nadchodzącym szczycie opracuje nową doktrynę dostosowaną do obecnej "nieprzewidywalnej i niebezpiecznej rzeczywistości strategicznej", wzmocni doktrynę odstraszania, a państwa członkowskie wezmą większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo w Europie. Sygnatariusze wezwali także dyktatora Rosji do zakończenia wojny.

"Brutalna, nielegalna, niesprowokowana i nieusprawiedliwiona wojna Rosji przeciw Ukrainie zniszczyła pokój w Europie i fundamentalnie zmieniła bezpieczeństwo euroatlantyckie. Potwierdzamy naszą pełną solidarność z Ukrainą (...). Wzywamy prezydenta Putina do natychmiastowego przerwania tej bezsensownej wojny i wycofania wszystkich rosyjskich sił z Ukrainy" - napisali sygnatariusze.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przypomniał, że pod koniec czerwca odbędzie się historyczny szczyt Sojuszu w Madrycie. Powiedział, że wezmą w nim udział wszyscy przywódcy państw członkowskich i będzie to "szczyt, który zmieni NATO".

Deklaracja Haska – Wzmocnienie NATO dla nowej rzeczywistości bezpieczeństwa

1. Dzisiaj, 14 czerwca 2022 r., szefowie państw i rządów Belgii, Danii, Łotwy, Niderlandów, Polski, Portugalii i Rumunii spotkali się w Hadze, aby przygotować się do zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie.

2. Brutalna, nielegalna, niesprowokowana i nieuzasadniona wojna Rosji z Ukrainą wstrząsnęła pokojem w Europie i fundamentalnie zmieniła bezpieczeństwo euroatlantyckie. Dziś potwierdzamy naszą pełną solidarność z Ukrainą. Jesteśmy zjednoczeni w udzielaniu silnego i trwałego wsparcia Ukrainie, która nadal korzysta ze swojego prawa do samoobrony, gdy stawką jest bezpieczeństwo Europy i wolnego świata. Wzywamy prezydenta Putina do natychmiastowego zaprzestania tej bezsensownej wojny agresji i wycofania wszystkich sił zbrojnych z Ukrainy. Podkreślamy główne stanowisko, jakim jest poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

3. W odpowiedzi na wojnę Rosji z Ukrainą NATO i sojusznicy podjęli niezbędne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i obrony terytorium Sojuszu. NATO będzie nadal promować pokój, bezpieczeństwo i stabilność w całym regionie euroatlantyckim, stosując wszechstronne podejście 360 ​​stopni. W tym krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa oraz dla międzynarodowego pokoju i stabilności będziemy nadal wzmacniać NATO jako fundament naszej obrony zbiorowej oraz jako istotne forum dla konsultacji transatlantyckich w zakresie bezpieczeństwa i decyzji sojuszniczych.

4. My, szefowie państw i rządów Belgii, Danii, Łotwy, Holandii, Polski, Portugalii i Rumunii, zgadzamy się, że na szczycie NATO w Madrycie podejmiemy decyzje w sprawie nowej linii odniesienia dla stanowiska NATO, dostosowanej do rzeczywistości strategicznej, bardziej nieprzewidywalnej i niebezpiecznej, aby zniechęcić, bronić, rzucać wyzwanie i uniemożliwić każdemu agresorowi w osiąganiu jego celów. W świetle najgorszego od dziesięcioleci zagrożenia dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego znacznie wzmocnimy naszą długofalową postawę odstraszania i obrony. Przyczynimy się do rozwoju pełnego zakresu dostępnych sił i zdolności potrzebnych do utrzymania silnej, wiarygodnej i długoterminowej pozycji NATO w zakresie odstraszania i obrony. Będziemy nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu ochrony i obrony bezpieczeństwa naszego narodu i każdego centymetra terytorium sojuszniczego. Nasze działania będą proporcjonalne do zagrożenia i zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa.

5. Na Szczycie NATO w Madrycie członkowie Sojuszu zatwierdzą nową Koncepcję Strategiczną NATO, która będzie kierować Sojuszem w nadchodzących latach i zapewni, że pozostanie on odpowiednio przygotowany i wyposażony na przyszłość. Popieramy ten ważny krok. Kraje europejskie muszą wziąć większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy. Zachowamy również spójność z bieżącymi wysiłkami w zakresie bezpieczeństwa i obrony na szczeblu UE, która pozostaje wyjątkowym i niezbędnym partnerem NATO.

6. Stoimy w obliczu nowej rzeczywistości bezpieczeństwa i wierzymy, że potrzebujemy więcej zasobów, aby wzmocnić NATO i wzmocnić naszą zdolność reagowania na wszelkie zagrożenia dla naszego zbiorowego bezpieczeństwa. Dlatego w Madrycie Sojusz musi potwierdzić Zobowiązanie Inwestycji Obronnych do przeznaczania 2% PKB na obronność i uzgodnić ambitne podejście do wzmocnienia Sojuszu na przyszłość poprzez znaczące zwiększenie wspólnego finansowania NATO, zgodnie z decyzjami przyjętymi w Brukseli w 2021 roku.

7. Finlandia i Szwecja postanowiły ubiegać się o członkostwo w NATO. Wojna Rosji z Ukrainą radykalnie zmieniła sytuację bezpieczeństwa zarówno Finlandii, Szwecji, jak i NATO. Z całego serca witamy i popieramy wnioski obu państw o ​​członkostwo. Finlandia i Szwecja są najbliższymi partnerami NATO, podzielającymi nasze zasady i wartości. Oba kraje mają wieloletnie doświadczenie w szkoleniach i operacjach z szojusznikami z NATO. Razem wzmocnimy Sojusz.

Źródło: www.romaniatv.net

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny