Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawosławie na południu Włoch. Wystawa prac Andrzeja Żukowickiego.

Janusz Bakunowicz
Wystawę mogą oglądać nie tylko uczniowie z ZS w Augustowie. Fotografie może obejrzeć każdy, kogo interesuje prawosławie na południu Włoch.
Wystawę mogą oglądać nie tylko uczniowie z ZS w Augustowie. Fotografie może obejrzeć każdy, kogo interesuje prawosławie na południu Włoch. Fot. Janusz Bakunowicz
Kilkadziesiąt prac Andrzeja Żukowickiego można oglądać w holu Zespołu Szkół w Augustowie.

Autor zdjęć jest absolwentem m. in. Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i Uniwersytetu dla Obcokrajowców im. Dante Alighieri w Reggio di Calabria we Włoszech.

Wystawa jest owocem ponad rocznego pobytu autora prac w Kalabrii, Sycylii i okolicach. Fotografie przedstawiają miejsca w południowych Włoszech ściśle związane z prawosławiem.

Dla większości pielgrzymów najbardziej znana jest bazylika w Bari, z relikwiami św. Mikołaja. Jednak pielgrzymi wyznania prawosławnego mogą odwiedzić klasztory i parafie, których początki sięgają pierwszego tysiąclecia. Na szczególną uwagę zasługuje męski klasztor San Giovanni Theristi w Bivongi, parafia prawosławna p.w. św. Eliasza Pieczerskiego w Reggio, męski klasztor Ammunciazione w Mandanici oraz żeński klasztor św. Elia il Giovane e Filareto l'Ortoleno w Seminare w Kalabrii na Sycylii.

Fotografie Andrzeja Żukowickiego przedstawiają również katedrę rzymskokatolicką w Gerace. To jedna z ostatnich katedr na południu Włoch, która w 1480 roku zmieniła język liturgiczny z greckiego na łaciński.
Chrześcijaństwo do południowych Włoch dotarło jeszcze w pierwszym wieku naszej ery. Apostoł Paweł podczas swojej ostatniej podróży do Rzymu wraz z ewangelistą Łukaszem wiosną 61 roku przez trzy dni przebywali i nauczali o zmartwychwstałym Chrystusie w Syrakuzach na Sycylii i przez jeden dzień w Reggio w Kalabrii.

W II wieku powstały tam pierwsze katedry biskupie. Tereny te były pod wpływami różnych kultur i narodów, co ma swoje odbicie w architekturze i tradycjach chrześcijańskich. Od V do X wieku tereny te były pod wpływem Bizancjum. W tym czasie odnotowano największy wpływ monastycyzmu greckiego.
Od VII wieku południowe Włochy były azylem dla uchodźców z Bizancjum zajmowanego przez Arabów. Znajdowali tu więc schronienie zakonnicy z Syrii, Libii i Egiptu.

Pod koniec X wieku południowe Włochy znalazły się pod panowaniem Normanów, wraz z tym większość klasztorów i świątyń znalazła się w jurysdykcji rzymskiej i nastąpiła zmiana z obrządku greckiego na rzymski.
Dziś w południowych Włoszech istnieją i parafie patriarchatu konstantynopo-litańskiego, i moskiewskiego, i rumuńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny