Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo. O eksmisji decyduje sąd

Donata Żmiejko [email protected]
Właściciel ma prawo wystąpić do sądu o orzeczenie eksmisji dopiero wówczas, gdy umowa najmu przestała go wiązać.
Właściciel ma prawo wystąpić do sądu o orzeczenie eksmisji dopiero wówczas, gdy umowa najmu przestała go wiązać.
Wypowiedziałem lokatorowi umowę najmu mieszkania, bo nie płacił. Nadal nie chce opuścić lokalu. Jak zgodnie z prawem mogę się go pozbyć? – zapytał Pan Janusz.

Eksmisja polega na przymusowym usunięciu lokatora z zajmowanego mieszkania. Prowadzona jest wyłącznie na podstawie wyroku sądu, który zostaje wydany po przeprowadzeniu sprawy z powództwa właściciela lokalu.

Zanim jednak właściciel wniesie pozew do sądu, powinien pozwanemu wypowiedzieć umowę najmu lub inną umowę, na podstawie której zajmuje on mieszkanie. Wypowiedzenie powinno nastąpić wyłącznie z przyczyn wymienionych w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 z późn. zm.).

Podstawy wypowiedzenia najmu

Właściciel może wypowiedzieć najem przede wszystkim wówczas, gdy lokator:

– pomimo pisemnego upomnienia nadal korzysta z mieszkania w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje swoje obowiązki (jako lokatora), dopuszczając do powstania szkód czy niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców;

– pomimo pisemnego upomnienia rażąco lub uporczywie zakłóca porządek domowy, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali;

– zalega z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie mieszkania co najmniej za trzy pełne okresy płatności.

Zobacz także. Podatki 2011. Odlicz ulgę prorodzinną.

W przypadku wypowiedzenia z powodu zaległości czynszowych właściciel musi najpierw uprzedzić lokatora na piśmie o takim zamiarze. Musi też wyznaczyć mu dodatkowo miesięczny termin do zapłaty zaległych i bieżących należności. Jeśli formalności tych nie dopełni, wypowiedzenie będzie nieważne. Do rozwiązania umowy najmu oczywiście nie dojdzie, jeśli lokator w wyznaczonym terminie zaległość ureguluje.

Wyrok o eksmisji

Właściciel ma prawo wystąpić do sądu o orzeczenie eksmisji dopiero wówczas, gdy umowa najmu przestała go wiązać. Pozew o eksmisję należy wnieść do wydziału cywilnego w sądzie rejonowym, właściwym miejscowo dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli lokatora, który ma zostać eksmitowany. W uzasadnieniu pozwu należy przede wszystkim określić przyczynę eksmisji.

Po przeprowadzonej rozprawie sąd wydaje wyrok, w którym może orzec eksmisję, czyli opróżnienie lokalu. Musi przy tym orzec o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, albo o jego braku, w stosunku do osób, których nakaz dotyczy. Lokal socjalny musi zapewnić gmina właściwa miejscowo dla lokalu, który na podstawie wyroku sądu będzie opróżniony.

Zobacz także. Podatki 2011: Jak rozliczyć dochody uzyskane za granicą

Prawo do lokalu socjalnego

Sąd nie może odmówić przyznania w wyroku o eksmisji prawa do lokalu socjalnego:

– kobiecie w ciąży,

– małoletniemu, osobie niepełnosprawnej albo ubezwłasnowolnionej oraz osobom sprawującym nad nimi opiekę, wspólnie z nimi zamieszkałym,

– obłożnie chorym,

– emerytom i rencistom spełniającym kryteria do korzystania z pomocy społecznej,

– osobie ze statusem bezrobotnego,

– osobie spełniającej przesłanki określone przez gminę.

W innych sytuacjach sąd nie ma obowiązku przyznać prawa do takiego lokalu. Przy podejmowaniu takiej decyzji sąd musi brać pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania z lokalu oraz szczególną sytuację materialną i rodzinną byłego lokatora. Sąd nie ma takiego obowiązku, jeżeli wskazane osoby mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas zajmowany.

Orzeczenie przez sąd prawa do mieszkania socjalnego oznacza, że samo opróżnienie należącego do powoda lokalu nie może nastąpić przed wskazaniem przez gminę takiego lokalu.

Zgodnie z prawem, jeżeli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje prawo do wystąpienia do gminy o odszkodowanie.

Eksmisja

W przypadku, gdy osoba zajmująca mieszkanie bez tytułu prawnego nie opuści go dobrowolnie, jej usunięcie z lokalu może nastąpić tylko na podstawie prawomocnego wyroku sądu, który nakazuje eksmisję.

Do przeprowadzenia eksmisji konieczne jest: – uzyskanie tytułu egzekucyjnego, czyli prawomocnego wyroku sądowego, nakazującego osobie zajmującej dany lokal jego opuszczenie i wydanie go osobie żądającej;

– nadanie temu tytułowi klauzuli wykonalności przez sąd;

– złożenie do komornika wniosku o przeprowadzenie egzekucji.

Komornik nie przeprowadzi eksmisji na podstawie wyroku, w którym nie orzeczono o uprawnieniu do lokalu socjalnego osoby, która ma zostać eksmitowana, jeżeli wierzyciel (właściciel mieszkania) lub gmina nie wskażą tymczasowego pomieszczenia (lokalu zastępczego), do którego będzie można przeprowadzić eksmitowaną osobę.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny