Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prawie 2 miliardy złotych na podlaskie poprawki do budżetu państwa. Zgłosili je posłowie KO. Czy poprą posłowie PiS?

(mg)
Posłowie KO zgłosili 18 poprawek do budżetu państwa dotyczących województwa podlaskiego
Posłowie KO zgłosili 18 poprawek do budżetu państwa dotyczących województwa podlaskiego M. Gawina
Ósemka z Białegostoku do Augustowa, S19, droga kolejowa Łomża - Warszawa, czy dom kultury w Bielsku Podlaskim. To m.in. te inwestycje znalazły się w podlaskich poprawkach do budżetu państwa na 2020 rok. Złożyli je posłowie KO. Poprawki warte są blisko 2 mld zł. Jednak do ich realizacji potrzebne jest wsparcie PiS, a to raczej mało realny scenariusz.

Poprawkami posłów opozycji zajęła się już sejmowa komisja finansów. Wszystkie zostały odrzucone. Będą jednak głosowane raz jeszcze na posiedzeniu Sejmu jako wnioski mniejszości.

- Regionalnych poprawek jest w sumie 18. Opiewają łącznie na 1,98 mld zł. O tyle może być większa kwota na najważniejsze inwestycje i zadania w województwie podlaskim: na drogi, na kolej, instytucje kultury, edukację i poprawę jakości życia mieszkańców naszego regionu. Apelujemy do posłów Zjednoczonej Prawicy, by w głosowaniu na posiedzeniu Sejmu poparli te poprawki - mówi poseł Robert Tyszkiewicz, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej.

- Jest ośmiu posłów PiS w województwie podlaskim. Jeżeli wszyscy będą na sali, to wystarczy, by przegłosować nasze podlaskie poprawki. Są to poprawki ponad podziałami politycznymi - dopowiada podlaski poseł KO Krzysztof Truskolaski.

Cztery poprawek dotyczy budowy S19 w województwie podlaskim i dalej do Lublina. Posłowie Koalicji chcą przeznaczyć na ten cel w sumie 700 mln zł. Z tego 300 mln zł miałoby pójść na odcinek Białystok - granica województwa wraz z obwodnicami m.in. Bielska Podlaskiego i Siemiatycz.

S19. Jest w końcu decyzja środowiskowa dla południowego odcinka S19 Ploski - Chlebczyn wraz z obwodnicą Bielska Podlaskiego

- Niejednokrotnie posłowie i ministrowie PiS mówili, że już niedługo będą ogłoszone przetargi na budowę tej trasy. Jednak nic się nie dzieje. Przetargi nie zostały ogłoszone. A jest to droga śmierci. Należy wreszcie zająć się tym problemem i zbudować tę drogę - podkreśla poseł Krzysztof Truskolaski.

Kolejne 100 mln zł KO chce przeznaczyć na przebudowę ósemki Białystok - Augustów, tak by były po dwa pasy ruchu w każdą stronę.

Wśród podlaskich poprawek znalazła się też przebudowa dk 66 Łomża - Wygoda (60 mln zł), budowa drogi kolejowej Łomża - Warszawa (80 mln zł), czy modernizacja podobnej trasy z Łomży do Białegostoku (40 mln zł).

KO chce też przeznaczyć 100 mln zł na budowę basenu o wymiarach olimpijskich w Białymstoku oraz 50 mln zł na budowę i techniczne wyposażenie lotniska w stolicy Podlasia.

Są też poprawki dotyczące Suwałk. To m.in. modernizacja oświetlenia ulicznego (5 mln zł), rozbudowa szkoły nr 4 wraz z halą sportową (10 mln zł), czy rozbudowa infrastruktury ZS nr 6 (8 mln zł)

- Zgłosiliśmy też poprawkę dotyczącą dokończenia budowy i wyposażenia Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. Wnioskujemy o 5 mln zł. Wiemy, że jest to miasto wielokulturowe, wielowyznaniowe - podkreśla poseł KO Eugeniusz Czykwin.

Czy PiS poprze propozycje posłów opozycji? Szanse są na to niewielkie.

- Poprawki KO traktuję jako akcję propagandową - ocenia poseł Dariusz Piontkowski, szef podlaskich struktur PiS. - Szkoda, że posłowie opozycji nie korzystali ze środków budżetowych, kiedy byli przy władzy. Nie przypominam sobie, by za rządów PO- PSL do naszego regionu wpłynęły ogromne pieniądze. Wręcz przeciwnie - ocenia poseł Piontkowski.

Uważa, że zabierano nam wtedy pieniądze na inwestycje drogowe, a w przypadku trasy S19 przez wiele lat nie działo się nic. Nie były prowadzone prace przygotowawcze.

- Pierwsze przetargi na S19 powinny zostać ogłoszone w najbliższych miesiącach. W kolejnych latach będą pieniądze na budowę tej ekspresówki - dodaje Dariusz Piontkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny