Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 10 tys. cudzoziemców pracuje legalnie w województwie podlaskim – dane ZUS

EW
Przez rok przybyło w Polsce ponad 160 tys. cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą. To wzrost o 42 proc. Mowa o cudzoziemcach zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego.

- Na terenie województwa podlaskiego liczba cudzoziemców od czerwca 2017 roku wzrosła o 74 proc. Jest ich prawie 10 tys. – to aż o ponad 4 tys. więcej niż rok temu – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Najwięcej cudzoziemców ubezpieczonych na terenie białostockiego oddziału ZUS ma obywatelstwo ukraińskie – 4497, białoruskie – 3881 i rosyjskie - 212.

- Jak widać, większość obcokrajowców w naszym województwie nadal stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Banglijczycy, Afgańczycy, Nepalczycy – dodaje Katarzyna Krupicka. - W białostockim oddziale ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli 86 narodowości.

Według danych statystycznych na koniec czerwca 2018 r., do ubezpieczeń w ZUS w całym kraju zgłoszono już łącznie ponad 540 tys. obcokrajowców. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich ponad 403 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – prawie 30 tys.

- Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 narodowości to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy – mówi rzeczniczka ZUS. - Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest bardzo kuszące i nasz kraj z uwagi na bliskie sąsiedztwo i dość atrakcyjne zarobki cieszy się dużym uznaniem.

Najwięcej cudzoziemców ubezpieczonych w Polsce ma obywatelstwo ukraińskie – 403239, następnie białoruskie – 29591 i wietnamskie – 8170.

- Liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym państwie, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika) – wyjaśnia Katarzyna Krupicka. - Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny