Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa człowieka w filmie - festiwal w Teremiskach

Fot. Archiwum
Kadr z filmu "Królestwo zdechłych myszy" Wiktora Daszuka, który prezentowany będzie podczas festiwalu.
Kadr z filmu "Królestwo zdechłych myszy" Wiktora Daszuka, który prezentowany będzie podczas festiwalu. Fot. Archiwum
W najbliższy weekend Uniwersytet Powszechny w Teremiskach zaprezentuje najnowsze filmy dokumentalne z całego świata o prawach człowieka.

Najważniejsze filmy dokumentalne z całego świata związane z przestrzeganiem praw człowieka będzie można obejrzeć 13 i 14 marca, o godz. 16 w Teremiskach.

Już po raz piąty Uniwersytet Powszechny w Teremiskach jest lokalnym organizatorem objazdowej wersji międzynarodowego Festiwalu Filmów Watch Docs.

Widzowie zobaczą film pt. "Malowana wyspa", w którym Kubańczycy skazani za kontakty z cudzoziemcami opowiadają o propagandowych zabiegach reżimu.

Z kolei w obrazie wyprodukowanym przez nowojorską organizację WITNESS i rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał "Zaginieni" będzie można poznać relacje świadków, opowiadających o okrucieństwach, jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze w Czeczenii.

Trochę optymizmu wniesie natomiast film "Korzenie. Wangari Maathai", którzy pokaże, jak Wangari Maathai (nominowana do pokojowej nagrody Nobla) przerwała stuletnią historię niszczenia kenijskich lasów i zbudowała ruch społeczny, który wpłynął na obalenie dyktatury Moi i wprowadzenie demokracji.

Z polskich filmów zobaczymy "Mama, Tata, Bóg i Szatan" studenta reżyserii Pawła Jóźwiaka-Rodana, który zrobił film o swoich rozwiedzionych rodzicach: ojcu - autorze grafomańskich powieści erotycznych i ultrakatolickiej matce - działaczce Radia Maryja.

Wydarzeniem na pewno będzie zaś film pt. "Królestwo zdechłych myszy" Wiktora Daszuka, który w czasie tej edycji festiwalu dostał nagrodę im. Marka Nowickiego za całokształt twórczości.

Wiktor Daszuk to legendarny twórca białoruskiego kina, autor ponad stu dokumentów i fabuł, od dwóch lat realizujący je we własnym (nielegalnym) studiu Spadar D. W swoim najnowszym obrazie Daszuk, po raz kolejny, bezkompromisowo demaskuje i oskarża białoruską dyktaturę.

Po projekcjach, pierwszego dnia festiwalu widzowie spotkają się z Pawłem Smoleńskim z Gazety Wyborczej, reportażystą z Iraku, Kuby, Ukrainy i Izraela.
Dodatkowy dzień festiwalu odbędzie się w areszcie śledczym. Tu z osadzonymi spotka się Piotr Morawski, reżyser filmu "Amerykanin w PRL-u", który zostanie też pokazany w areszcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny