Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy i studenci Uniwersytetu w Białymstoku protestują. Nie chcą ustawy Gowina i łączenia białostockich uczelni (zdjęcia, wideo)

Marta Gawina
Marta Gawina
Głos zabierali i organizatorzy protestu, i pracownicy UwB, i studenci.
Głos zabierali i organizatorzy protestu, i pracownicy UwB, i studenci. Jacek Chlewicki
To nie jest nasza ustawa. Nikt z nami nie rozmawiał, obawiamy się o przyszłość naszej uczelni. Nie chcemy się łączyć z politechniką - tak najczęściej mówili uczestnicy protestu, który został zorganizowany we wtorek przed siedzibą Uniwersytetu w Białymstoku. W demonstracji wzięła udział blisko setka pracowników i studentów UwB.

- Ustawa, która ma leczyć szkolnictwo wyższe, de facto dąży do jego zubożenia. Jeżeli po reformie, uniwersytetów i uczelni ma być mniej, to dążymy do tego, by szkoła wyższa stała się kolejnym zakładem pracy, który ma się kalkulować. Uniwersytet nie ma się komuś opłacać, edukacja zawsze była inwestycją. A dąży się do tego, by w Polsce liczyło się tylko kilka uczelni. Żeby to była tylko Warszawa, Kraków, Poznań, Toruń. Uniwersytety takie jak te w Białymstoku, Rzeszowie, Olsztyn nie będą miały już takiego znaczenia, bo są uważane za prowincjonalne - mówi Jakub Janusz, student kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku.

Publicznie zabrał głos na proteście, który został zorganizowany we wtorek rano przed siedzibą UwB przy placu NZS. Demonstrację przygotowały wspólnie trzy uczelniane związki. Z powodzeniem. W proteście wzięła udział blisko setka pracowników i studentów uczelni. Mieli ze sobą olbrzymi transparent z napisem: Ustawa Gowina zagrożeniem dla uczelni wyższych.

Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka połącza się? Nowa uczelnia nazywałaby się Uniwersytet Zygmunta Augusta

Głos zabierali i organizatorzy protestu, i pracownicy UwB, i studenci. Tematem głównym była ustawa przygotowana przez wicepremiera Jarosława Gowina, który kieruje ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego. Reforma budzi olbrzymie obawy. Chodzi m.in. o bardzo surowe kryteria oceniania pracy naukowej i dydaktycznej oraz powiązanie efektów takiej oceny z uprawnieniami uczelni i poziomem jej finansowania. Przedstawicielom uczelni nie podoba się też scentralizowany system zarządzania, czyli większe uprawnienia dla rektorów. Ich zdaniem nowa reforma spowoduje, że uczelnie podzielą się na te bogate - których będzie niewiele i biedne. Naukowcy zarzucają się MNiSW, że nie było prawdziwych konsultacji dotyczących nowej ustawy.

- To nie jest nasza ustawa, a powinna nią być. Znamy misję uniwersytetów i Europejską Kartę Naukowca. I nie ma tam, co jest napisane w projekcie nowej ustawy, że się mamy ścigać każdy z każdym. Czy to jest cel uniwersytetu? Uniwersytet powinien być miejscem, gdzie uprawia się prawdziwą naukę, a nie goni za punktami - mówi dr hab. Maciej Karczewski ze Związki Nauczycielstwa Polskiego pracowników UwB.

- Ta ustawa diametralnie zmieni polską kulturę akademicką. Wprowadza bardzo radykalne parametry służące ocenie funkcjonowania uczelni, które mogą doprowadzić do tego, że np. UwB zostanie zlikwidowany. Tutaj pojawia się pomysł połączenia UwB z PB, ale powiedzmy sobie szczerze. Obydwie uczelnie są uczelniami średnimi. Gdy zostaną połączone, nadal będą tworzyły twór średni, tyle tylko że większy - mówi prof. Andrzej Kisielewski przewodniczący NSZZ Solidarność UwB.

Droga Białystok - Augustów zostanie rozbudowana? Premier Morawiecki obiecuje decyzję w ciągu kilku miesięcy

- Uczelnie to podstawa funkcjonowania intelektualnego, kulturowego i społecznego naszego państwa. To kształtowanie świadomości społecznych. Dlatego chciałabym się zwrócić do mieszkańców Podlasia, rodziców dzieci, którzy rozpoczynają dopiero edukację. I może myślą w tej chwili co nas obchodzi ustawa dla u uczelni wyższych, to nie jest nasz problem. szanowni państwo, to jest nasza wspólna sprawa, naszego regionu, naszego bycia. Po to, żebyśmy nie byli polską B. Po to, by państwa dzieci mogły studiować na dobrych uczelniach białostockich - przemawiała prof. Elwira Kryńska z uwB.

Równie głośno było słychać głos sprzeciwu wobec planów łączenia białostockich uczelni. Ustawa Gowina tego nie narzuca, ale na pewno zachęca do takiego łączenia. Rozważają je władze UwB i PB.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu jest na pewno Sylwia Niemyjska, która studiuje na czwartym roku kulturoznawstwa. - I nie mam pojęcia jaką skończę za rok uczelnię. Czy to będzie Uniwersytet w Białymstoku, czy inna uczelnia, która powstanie w wyniku połączenia.Moim zdaniem nie powinno się łączyć osób z umiejętnościami technicznymi i humanistami - mówi studentka.

Jarosław Gowin w Białymstoku. Uniwersytet w Białymstoku ma już pewne 19 mln zł na filię w Wilnie [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Idea łączenia białostockich uczelni od lat ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nic więc dziwnego, że także teraz
pomysł ten budzi emocje. Przypomnę jednak, że na razie o łączeniu mówimy czysto hipotetycznie. Warto chociaż rozważyć taki wariant, skoro projekt nowej ustawy przewiduje spore zachęty do łączenia - najważniejsza to stabilność sytuacji finansowej. Jednak żadne decyzje nie zapadną, dopóki nie poznamy ostatecznego kształtu ustawy. Dopiero wtedy można będzie przygotować szczegółowa analizę - co zyskamy i na czym ewentualnie stracimy. W oparciu o jej wyniki decyzję czy się łączyć, czy też nie,
podejmie społeczność obu uczelni - komentuje Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka UwB.

Do protestu w czasie swojej wizyty w Białymstoku odniósł się wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin.

– Z szacunkiem odnoszę się do wszystkich form dyskusji. A dyskutowaliśmy już dwa i pół roku. Argumenty, które podnoszą związkowcy z uczelni białostockiej były analizowane. Nie ma żadnych powodów do tego, żeby obawiać się nadmiernego scentralizowania uczelni. Rozumiem, że związkowcy nawiązują tutaj do zwiększenia roli rektora. Rzeczywiście chcemy, żeby uczelnie miały takich wyraźnych przywódców, dlatego nieco poszerzyliśmy ich kompetencje. Chcemy, żeby uczelnie nie były luźnymi federacjami wydziałów, były jednolitymi organizmami – tłumaczy Jarosław Gowin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny