Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy zaczynają ulegać presji płacowej

Redakcja
Pracodawcy zaczynają ulegać presji płacowej
Pracodawcy zaczynają ulegać presji płacowej
Im bliżej wiosny, tym cieplej na rynku pracy. Najnowsze dane GUS wskazują, że wynagrodzenia w lutym wzrosły o 3,2% r/r, a na rynku zaczynamy obserwować nowe miejsca pracy. To efekt zapowiadanych przez pracodawców podwyżek i nowych rekrutacji.

Według najnowszych danych GUS w lutym średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5572,6 tys., a wynagrodzenie 3981,75 zł. To nieznacznie mniej niż w styczniu 2015 (zatrudnienie 5572,7 tys. osób, wynagrodzenie 3942,78 zł), i jednocześnie więcej niż w lutym minionego roku (zatrudnienie 5508,2 tys. osób, wynagrodzenie 3856,56 zł). Zwiększenie zatrudnienia związane jestz zapowiadanym przez pracodawców tworzeniem nowych miejsc pracy w tym roku.

- Z naszego najnowszego badania Barometr Rynku Pracy wynika, że 25% firm planuje przeprowadzenie nowych rekrutacji, a co ósma przewiduje zwiększenie zatrudnienia. Już teraz widzimy, że za tymi deklaracjami idą czyny. To najlepszy dowód na to, że na rynku nadal mamy do czynienia z poprawą koniunktury, a przedsiębiorstwa przyjmują nowe zamówienia. Wraz z nadejściem wiosny i startem prac sezonowych ten trend zostanie podwójnie wzmocniony

– mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Poprawę obserwujemy również w kwestii wynagrodzeń. Obok ustawowego podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2015 r., przyczyniły się do tego podwyżki pracodawców. W tegorocznym badaniu Work Service zadeklarowało je 14% firm, co oznacza prawie trzykrotny wzrost w stosunku do minionego roku.

Jak prognozuje Tomasz Hanczarek, w kolejnych miesiącach pracodawcy będą bardziej skłonni do dawania podwyżek, żeby zatrzymać u siebie kluczowych pracowników. – Pozytywne sygnały z rynku pracy są zauważane również wśród pracowników. W ciągu ostatnich trzech lat odsetek osób spodziewających się podwyżek od pracodawców wzrósł o 18 pp. i wynosi obecnie 56%. Zaczynamy również obserwować wyrównanie oczekiwań płacowych wśród Polaków. W tegorocznej edycji badania po raz pierwszy podział geograficzny na wschód i zachód naszego kraju nie był istotny statystycznie.
To pokazuje, że nawet w regionach, w których trudniej o zatrudnienie, oczekiwania płacowe są wyższe niż w ostatnich latach – dodaje Hanczarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny