MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawca nie płaci ZUS. Co zrobić, gdy szef nie płaci za nas składek ZUS. Jakie konsekwencje ponosi pracownik, kiedy szef nie płaci ZUS

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
123RF
Raczej nie roztargnienie, lecz kłopoty finansowe firmy są częstszym powodem niepłacenia składek ZUS przez pracodawcę. Tyle, że w takiej sytuacji poszkodowany jest także pracownik. Piszemy, dlaczego tak się dzieje.

Praktyka pokazuje, że wagę przywiązujemy do tego, aby pensja – w odpowiedniej wysokości i w terminie – wpłynęła na nasze konto. Mało kto interesuje się natomiast swoimi składkami. Tymczasem, gdy okazuje się, że szef nie przekazywał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należnych kwot, nie tylko prowadzona przez niego firma ma kłopoty, ale też zatrudniony ma sprawę do wyjaśnienia.

Jakie składki szef odprowadza do ZUS

W przypadku umowy o pracę (pełen etat bądź niepełny wymiar etatu) składki ZUS są potrącane z wynagrodzenia pracownika, ale również z kieszeni przedsiębiorcy. Składka na ubezpieczenie emerytalne jest pokrywana i z pieniędzy szefa, i jego podwładnego. Podobnie jest ze składką na ubezpieczenie rentowe. Ubezpieczenie wypadkowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - tutaj tak samo składki są pokrywane z pieniędzy pochodzących z kieszeni pracodawcy. Odpowiedzialność za opłacanie składek za zgłoszonych do ZUS pracowników ponosi jedynie pracodawca, a nie i pracodawca, i jego pracownik.

Warto przeczytać:

Zdarza się, że pracownik przez dłuższy czas nie sprawdzał, czy jego firma odprowadza za niego składki, a pensja przecież przychodziła na czas. Jeśli wychodzi na jaw, że pracodawca zalega ze składkami, pracownik nie ma co czekać. Musi działać. Nie powinien jednak od razu panikować. Jeśli kwoty są małe, możliwe, że szef spóźnił się z przekazaniem pieniędzy (niekiedy, w wyjątkowych sytuacjach, księgowanie zajmuje parę dni). Gdy jednak chodzi o spore kwoty, to prawdopodobnie oznacza, iż składki od dłuższego czasu (przynajmniej od paru miesięcy) nie były odprowadzane.

Co zrobić, gdy szef nie płaci za nas składek ZUS

Pierwszy krok: zainteresowany powinien pofatygować się do działu kadr i płac (lub ich odpowiednika; gdy firma jest mała, wówczas księgowość może być zlecona firmie zewnętrznej, np. biuro rachunkowe tym się zajmuje). Tam powinien poprosić o wydruk opłaconych składek. Gdy zainteresowany usłyszy, że nie ma takiej możliwości, powinien na piśmie poprosić o przedstawienie rozliczenia swoich składek, zaś w przypadku kolejnej odmowy, powinien poprosić o uzasadnienie, znowu pisemne, tejże odmowy. Pracodawca bowiem ma obowiązek ujawnienia tej informacji pracownikowi.

Niektóre firmy wprost informują, że w zaawansowany sposób kontrolują pracowników. Większość pracodawców śledzi jednak podwładnych bez informowania, wykorzystując do tego Facebooka, telefony, monitoring, a nawet detektywów.

Twój szef cię sprawdza, nawet jeśli myślisz, że tak nie jest

Jeżeli pracownik posiada dostęp do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, jest w stanie sam sprawdzić, czy ma opłacane składki, bez proszenia szefostwa. Zresztą: może sprawdzić, czy pracodawca w ogóle zgłosił go do składek. W ZUS informują: - Po zalogowaniu się do portalu PUE pojawia się okno z menu podręcznym podzielonym tematycznie na zakładki. W profilu ubezpieczonego w zakładce „Ubezpieczenia i płatnicy” osoba ubezpieczona może sprawdzić, czy płatnik składek zgłosił ją do ubezpieczeń.

Szef nie płaci składek - informacja w ZUS

Gdy pracodawca uparcie odmawia przedstawienia pracownikowi rozliczeń dotyczących składek, tenże pracownik powinien wykonać drugi krok. Tym razem powinien udać się do ZUS, ponieważ właśnie do Zakładu trafiają składki, odprowadzane za niego przez przedsiębiorstwa. Pracownik powinien wystosować wniosek o wyjaśnienie jego sprawy. Postępowanie wyjaśniające, odnoszące się do konkretnego przypadku, powinno zakończyć się w ciągu 3 miesięcy. Pracownik, wnioskujący o wyjaśnienie swojej sprawy, powinien dołączyć do tego wniosku swoją umowę o pracę (ewentualnie także PIT-a czy paski wynagrodzeń, o ile w firmie takie jeszcze funkcjonowały).

Warto przeczytać:

Dzięki dodatkowym dokumentom pracownicy ZUS będą wiedzieli, od jakich kwot składki powinny być odprowadzane. W ciągu miesiąca od złożenia wniosku, pracownik powinien otrzymać pisemną odpowiedź ZUS.

Co grozi szefowi za niepłacenie składek ZUS

Jeśli pracownik dowiaduje się, że jego szefostwo zalegało z przekazywaniem składek za niego, pracodawca zostanie wezwany przez ZUS. Zakład wtedy nakaże firmie opłacić zaległe składki. Nie dość, że pracodawca będzie musiał uregulować zaległości, to jeszcze zapłacić odsetki. Jeśli ZUS (i pracownik też) trafi na wyjątkowo opornego pracodawcę, który nadal będzie wzbraniał się przed uregulowaniem należności, rozpocznie się windykacja, prowadzona przez Zakład.

ZUS może nałożyć na pracodawcę-dłużnika dodatkową opłatę do wysokości 100 procent nieopłaconych składek. Sprawa może również znaleźć swój finał w sądzie. Przepisy Kodeksu karnego mówią o tym, że „kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Niekiedy też kończy się na ogłoszeniu upadłości płatnika lub zakazaniu mu prowadzenia działalności gospodarczej.

Uśmiechasz się do „wybrańców”, a resztę traktujesz wyniośle? To pierwszy krok do tego, aby zespół nie chciał z tobą pracować. Według badaczy to też prosta droga, aby zostać nielubianym agresorem.Kliknij dalej, aby sprawdzić z jakimi ludźmi nie lubią pracować inni i czy jesteś jednym z nich.

Ludzie, z którymi inni nie lubią pracować. Czy jesteś jednym z nich?

Szef nie płaci składek ZUS - kontrola inspekcji pracy

Pracownik powiadamia nie tylko ZUS, ale może również sprawą zainteresować inspekcję pracy. W takiej sytuacji inspektorzy wszczynają kontrolę, mającą na celu wykrycie nieprawidłowości w firmie. W praktyce, przy okazji wykrycia zaległości z tytułu składek, na jaw wychodzą inne nieprawidłowości, jakich dopuszczał się pracodawca albo na jakie zezwalał. To przykładowo niezapewnienie załodze odpowiednich warunków wynikających z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jakie konsekwencje ponosi pracownik, kiedy jego szef nie płaci składek ZUS

Pracownik, którego szef zalega ze składkami, nie ponosi żadnych konsekwencji, ani nie jest pociągany do odpowiedzialności. No chyba, że współdziałał w tym zakresie z pracodawcą albo celowo utrudniał szefostwu przekazywanie składek, co jest rzadkością. Zatrudniony nie ma też obowiązku monitorowania, czy składki są za niego przekazywane do ZUS. Nieopłacenie składek ZUS przez firmę nie wpływa także na wypłatę zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego. Pracownik, za którego nie są odprowadzane składki, nie zostanie także pozbawiony prawa do należnej mu emerytury.

Pojawia się natomiast minus. Pracownik, którego szef nie odprowadzał za niego składek, może mieć problem z udokumentowaniem okresów składkowych albo może powstać rozbieżność pomiędzy danymi wykazanymi przez samego ubezpieczonego a stanem jego konta w ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny