To nowoczesny, trzykondygnacyjny gmach, którego powierzchnia wynosi w sumie 5,5 tys. mkw. Teraz jest w tzw. stanie surowym zamkniętym. W piątek dziennikarze mieli okazję zwiedzić obiekt.
Zobacz galerię
– Sercem muzeum będzie przestrzeń, na której znajdzie się wystawa stała. Na razie nie chcemy zdradzać jej szczegółów, bo jesteśmy w trakcie wyłaniania wykonawcy - pokazywał na betonowe ściany dr Piotr Popławski z Muzeum Pamięci Sybiru.

Wystawę stałą zamknie instalacja „Ludzie z lodu”

W pobliżu powstanie biblioteka. To właśnie tutaj naukowcy i pasjonaci historii będą mogli przeglądać muzealne publikacje. W mniejszych pomieszczeniach znajdą się pracownie naukowe. – Wywózki na Sybir to ogromna tematyka. Dlatego nasze badania nie zakończą się wraz z zamknięciem budowy i realizacją wystawy. Będą trwały dłużej - przyznał Piotr Popławski.

Piętro niżej znajdą się sale edukacyjne. Tu edukatorzy będą prowadzili zajęcia przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii multimedialnych. Zaplanowano też sale, w których mają być organizowane projekcje filmowa oraz spotkania z osobami, które przeżyły piekło Sybiru.

Nieco dalej na szynach stanie zabytkowy wagon, który został przekazany przez Muzeum Wojska. W czasie II wojny światowej przewożono nim Polaków na Wschód. Wagon jest już po renowacji. Ma przypominać o zesłaniach.

– Ten wagon to taka brama pamięci, która poprowadzi zwiedzających do przestrzeni ekspozycyjnej - mówił Piotr Popławski.
W planach jest też otwarcie restauracji. Muzealnikom marzy się, by w przyszłości były tu serwowane potrawy kuchni Wschodu.
– Okazja do pokazania tego obiektu jest szczególna, właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku z Białegostoku ruszyły pierwsze wywózki . Szacuje się, że w pierwszej fazie deportowano na Sybir około 140 tysięcy naszych rodaków - przypomniał Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Zobacz galerię
Muzeum ma upamiętnić te tragiczne wydarzenia. Powstaje w jednych z dawnych magazynów przy ul. Węglowej, to stąd w czasie wojny deportowano białostoczan i mieszkańców okolicznych miejscowości na Wschód. Na potrzeby ekspozycji zostanie przebudowany wojskowy magazyn. Zostanie przebudowana też bocznica kolejowa oraz wyznaczony parking.

Inwestycja ma się zakończyć pod koniec tego roku. Jej koszt to 37 mln zł. Ministerstwo kultury przeznaczyło na to 14 mln zł dotacji. Do tej pory miasto dostało 7,4 mln złotych.

Muzeum otrzymało też 6,8 mln zł unijnego dofinansowania na wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia. Mają być gotowe w 2021 roku.

Pierwszy etap budowy siedziby muzeum rozpoczął się w 2016 roku. Wtedy za 2,4 mln zł wykonano stan zerowy obiektu, ściany piwnic wraz ze stropem. Obecnie Muzeum Pamięci Sybiru mieści się przy ul. Sienkiewicza.