Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace archeologiczne w Tykocinie. Odkryto fundamenty XVIII wiecznego budynku (zdjęcia)

Klaudia Barcińska
Co skrywają pozostałości osiemnastowiecznych fundamentów? Czy pożar, któremu uległ budynek, znacząco wpłynął na zawartość znaleziska?

Wykopaliska w Tykocinie rozpoczęły się ponad dwa tygodnie temu. Do tej pory udało się odsłonić jedną trzecią część wykopu, skrywającą południowo-zachodnie fragmenty odkrytych kilka lat temu fundamentów budynku. Podczas prac archeologicznych, wyłonił się murowany narożnik budowli. Okres jego powstania i użyteczności szacuje się na XVIII wiek. Niestety, podczas II wojny światowej, obiekt został dotknięty pożarem, co przyczyniło się do znacznego zniszczenia i nadpalenia wydobywanych obecnie artefaktów.

Co skrywają pozostałości budynku?

W pozostałościach budynku odkryto dwudziestowieczny materiał zabytkowy. W jego skład wchodzą m.in. pociski, guziki Ludowego Wojska Polskiego, dwudziestowieczne monety z czasów Republiki Weimarskiej oraz boratynki - miedziane szelągi z wizerunkiem Jana Kazimierza, bite w latach 1659-1668. Znaleziono również duże ilości żeliwa używanego w typowym osiemnastowiecznym gospodarstwie domowym, takiego jak gwoździe konstrukcyjne, sztaby i zamki.

ZOBACZ WIDEO

W miejscu obecnych wykopalisk, do lat siedemdziesiątych XX wieku, stał jeszcze jeden budynek, który również uległ spaleniu, czego skutki widać w gruncie do dziś - wciąż można dostrzec zasypisko i charakterystycznie rozwleczoną ziemię. Do stu czterdziestu centymetrów w głąb, gleba jest współcześnie zryta. Oznacza to, że do niemal półtora metra materiał jest przemieszany ze współczesnym, co skutkuje wydobywaniem przedmiotów powszechnie używanych w dzisiejszej codzienności, takich jak kapsle czy puszki.

Odkrycie skutkiem badania przed-inwestycyjnego

Za jakiś czas na tym terenie rozpocznie się budowa hali lub sali restauracyjnej. Ponieważ jest to obszar inwestycyjny, a cały Tykocin objęty jest ochroną konserwatorską, konieczne było przeprowadzenie takich badań. Znalezisko, które skrywały tykocińskie ziemie, zostanie zasypane - lokal mający powstać w tym miejscu nie będzie budynkiem podpiwniczonym.

Zlecono badanie przedinwestycyjne. Naszą rolą jest odkopanie, przebadanie i udokumentowanie. Fundamenty zostaną zasypane. Zabytki materialne pozyskujemy do muzeum - wyjaśnia Ireneusz Kryński, archeolog z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Tykocin urzeka serca i umysły interesującą historią, którą odzwierciedlają obecne tu liczne konstrukcje i zabudowy, liczące dziesiątki, a nawet setki lat. Pod jego ulicami można znaleźć wszelkie wartościowe kulturowo przedmioty, które tylko czekają na odkrycie - zasoby ceramiki, szkła, boratynki, rzeczy kościane oraz metalowe, a także duże ilości żelastwa konstrukcyjnego, podtrzymującego domostwa.

Dalsze plany wykopaliskowe

Ireneusz Kryński, zapytany o dalsze plany związane z wykopaliskami w pobliżu tych terenów odpowiada krótko:

Dokończyć to, co zaczęliśmy, a czas pokaże, co będzie w przyszłości. Na razie zbliża się zima - dodaje.

W obecnej chwili nie istnieją plany na kolejne tego typu przedsięwzięcia w okolicy. W przyszłości z pewnością dowiemy się więcej na temat dóbr kulturowych, skrywających się pod powierzchnią ziemi, ponieważ każda inwestycja w Tykocinie wiąże się z badaniem wykopaliskowym, o którym decyduje konserwator zabytków. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że miasto należy do strefy ochrony konserwatorskiej, rozciągającej się na całym jego obszarze.

Zdjęcia do artykułu otrzymaliśmy dzięki uprzejmości marki Better Vision.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny