Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca. Warto zatrudnić stażystę lub praktykanta

Magdalena Szymańska [email protected] tel. 85 748 95 42
Liczba stażystów w województwie podlaskim
Liczba stażystów w województwie podlaskim
Praktyki i staże zawodowe dla studentów to często początek kariery w wymarzonej firmie. W ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na pozyskanie w ten sposób młodej, wykwalifikowanej i chcącej pracować kadry.

Białostockie uczelnie są bardzo przyjaźnie nastawione do firm oferujących praktyki i staże dla studentów. 

– Praktyki i staże przestały polegać na parzeniu kawy czy herbaty – mówi Dorota Zabielska, kierownik biura karier Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. – Teraz to jest normalna praca, dlatego studenci tak chętnie z nich korzystają. Chcą podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć doświadczenie zawodowe.

Jedną z podlaskich firm, która chętnie przyjmuje praktykantów i stażystów, głównie z Politechniki Białostockiej, jest KAN z Kleosina.

– Chcemy by praktyki stały się zawodowym wyzwaniem, by studenci dowiedzieli się co to jest ciężka praca, ale przede wszystkim, co to jest satysfakcja, by dostrzegli możliwość rozwoju zawodowego w naszej firmie – mówi Iwona Chilimoniuk, szef ds. personalnych w KAN. 

Zobacz: Praca. Przedsiębiorcy chcą zatrudniać zawodowców po studiach.

Zanim jednak pracodawca przyjmie praktykanta lub stażystę, musi spełnić kilka wymogów.

W przypadku praktyki pracodawca przyjmujący praktykanta powinien podpisać z nim umowę maksymalnie na trzy miesiące. Umowa ma zawierać: rodzaj pracy, którą ma wykonywać praktykant, okres odbywania praktyki i tygodniowy wymiar czasu pracy.

Praktyki mogą być płatne lub bezpłatne. Jeżeli za praktyki student otrzymuje wynagrodzenie, nie może ono przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w tym roku nie więcej niż 2634 zł brutto. Wypłacane wynagrodzenie jest opodatkowane w wysokości 18 proc. podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Praktykanci nie podlegają zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, ale mają prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.

 

Staż różni się od praktyki tym, że prawo do niego mają tylko osoby bezrobotne. Może on trwać od 3 do 12 miesięcy. Pracodawca zgłasza się do powiatowego urzędu pracy i składa wniosek o przyjęcie stażysty. Wniosek musi zawierać: dane pracodawcy, liczbę przewidywanych miejsc pracy, imię i nazwisko, stanowisko oraz wykształcenie opiekuna stażysty, proponowany okres odbywania stażu (min. 3 miesiące), nazwę zawodu i opis zadań, jakie będą wykonywane przez stażystę. We wniosku powinny być także określone wymagania co do stażysty. Można też wskazać imię i nazwisko osoby, którą chcemy przyjąć na staż.

Pracodawca nie ponosi żadnych kosztów, bo wszystkie opłaty pokrywa urząd pracy.

 

Małgorzata Jaromska,
kierownik działku kadr i wynagrodzeń firmy Promotech
Nasza firma od wielu lat przyjmuje praktykantów z technikum mechanicznego i Politechniki Białostockiej. Wielu z nich jest teraz naszymi pracownikami. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Praktykanci to młodzi, zdolni i ambitni ludzie, którzy wiedzą czego chcą. Dzięki praktykom zawodowym możemy wyszkolić i ukierunkować przyszłych konstruktorów i technologów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny