Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca. Warto postawić na młodych.

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60
Liczba pracujących w wieku 15-19 lat w Polsce (w tysiącach)
Liczba pracujących w wieku 15-19 lat w Polsce (w tysiącach)
Przedsiębiorcom opłaca się zatrudniać uczniów i studentów na umowy zlecenia. Dzięki temu nie odprowadzają za nich składek ZUS. W przypadku osób w wieku 16-18 lat są jednak ograniczenia. Mogą one wykonywać tylko lekkie prace. Wyjątki możliwe są podczas przygotowania zawodowego.

Warto zatrudniać pracowników młodocianych – uważa Anna Ratyńska z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku. – Są oni bardzo chętni do pracy i mają wielki zapał, żeby ją dostać i zdobyć doświadczenie zawodowe. Często większy niż dorośli.

Jak dodaje, białostockie CEiPM dla osób, które ukończyły 16 lat ma obecnie oferty dla hostess przy promocji produktów kosmetycznych i spożywczych w hipermarketach, kolporterów ulotek i ankieterów. W wakacje można spodziewać się dodatkowych ofert przy zbiorach owoców.

– Firmy często wymagają posiadania ważnej legitymacji studenckiej lub uczniowskiej i proponują wtedy umowy zlecenia – mówi Anna Ratyńska.

Przy zatrudnianiu osób między 16. a 18. rokiem życia trzeba pamiętać, że mogą one wykonywać prace lekkie. Nie mogą pracować przy sprzedaży i promocji alkoholu oraz tam, gdzie występują czynniki szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia, a także jeśli jest duże niebezpieczeństwo urazów.

Zobacz: Z nami można zarobić

– Z młodocianymi najczęściej podpisuje się umowy zlecenia, choć zdarzają się też o pracę, zwykle na czas określony – mówi Piotr Latała, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku.

W pewnych sytuacjach możliwe jest zatrudnienie także dzieci poniżej 16. roku życia. Mogą to robić firmy zajmujące się działalnością reklamową, sportową, kulturalną, artystyczną. Konieczna jest tu jednak zgoda rodzica lub opiekuna oraz inspektora pracy.

Czas pracy młodocianego w wieku 16-18 lat nie może przekroczyć ośmiu godzin na dobę. Jeżeli niepełnoletni pracuje dłużej niż 4,5 godz. dziennie, musi mieć półgodzinną przerwę, wliczaną do czasu pracy. Osoby niemające 16 lat mogą pracować do sześciu godzin dziennie.

Opinia

Piotr Latała,
Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku:
Należy pamiętać, że młodocianych w wieku 16-18 lat nie można zatrudniać w nocy, pomiędzy godziną 22 a 6, a tych poniżej 16. roku życia pomiędzy godziną 20 a 6. Nie mogą oni pracować w miejscach, gdzie temperatura jest niższa niż 14 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza wynosi ponad 65 procent. W ciągu każdej doby niepełnoletnim pracownikom trzeba zapewnić 14-godzinną przerwę od pracy obejmującą porę nocną i 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego niedzielę, w każdym tygodniu.

Rodzaje prac wzbronionych młodocianym

  • związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym,
  • wymagające stale wymuszonej i niewygodnej pozycji,
  • zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu,
  • jeśli jest zagrożenie działania czynników chemicznych oraz szkodliwe działanie pyłów,
  • jeśli istnieje narażenie na działanie czynników fizycznych i biologicznych oraz zagrożenie wypadkowe.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny