Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w wakacje: jak dorobić, mając naście lat

SAROTA PR
Z danych CBOS wynika, że wakacyjne dorabianie jest wśród młodzieży bardzo popularne. Centrum podaje, że w czasie poprzednich wakacji w co czwartym gospodarstwie domowym, w którym były dzieci w wieku szkolnym, przynajmniej jedno pracowało zarobkowo. Najbardziej przedsiębiorczy nastolatkowie chętnie wykorzystują letnie miesiące na znalezienie pracy, dzięki której mogą np. zarobić na wakacyjny wyjazd i – co równie ważne – zebrać pierwsze doświadczenia. Wachlarz zajęć, których mogą podejmować się zarobkowo uczniowie, jest naprawdę szeroki.

Kogo można zatrudniać?
Zgodnie z polskim prawem umowy o dzieło lub zlecenie mogą być zawierane już z osobami, które ukończyły 13. rok życia. – W tym przypadku jednak konieczna jest zgoda prawnych opiekunów dzieci, a powierzone im zajęcia nie mogą powodować zagrożenia dla ich życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego oraz powinny być świadczone na rzecz podmiotów prowadzących działalność kulturalną, artystyczną, sportową bądź reklamową. Potrzebne jest również zezwolenie właściwego inspektora pracy – tłumaczy radca prawny Jarosław Witkowski. Samodzielnie umowy o pracę mogą podpisywać małoletni od 16. roku życia. – Muszą oni m.in. być młodocianymi w rozumieniu przepisów prawa pracy oraz przedstawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu – dodaje radca Witkowski.

Co można zrobić, aby zarobić?
Na zarabianie w wakacje najczęściej decydują się właśnie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a więc osoby w wieku 16–19 lat. Jakie zajęcia są wśród nich najpopularniejsze? Dla tych, którzy lubią spędzać czas poza domem, jedną z propozycji może być praca podczas letnich zbiorów owoców lub warzyw. Innym pomysłem może być roznoszenie ulotek, dostarczanie pizzy, rozdawanie kuponów promocyjnych i zaproszeń do restauracji. Jako że małoletni nie mogą podejmować ciężkich prac fizycznych, dorabianie na budowie zdecydowanie odpada. Popularne jest natomiast zatrudnianie nastolatków jako korepetytorów dla młodszych uczniów.

– Wielu młodych ludzi świetnie radzi sobie z zagadnieniami informatycznymi – dodaje Karol Grygiel z Oferteo.pl, serwisu łączącego osób poszukujących towarów lub usług z ich dostawcami. – W czasie wakacji mogą podjąć się różnego rodzaju zleceń dotyczących budowy stron internetowych, naprawy sprzętu komputerowego czy pisania programów lub aplikacji.

A co z tymi, którzy takich zdolności nie posiadają? Mają szereg innych możliwości, aby dorobić do kieszonkowego. W serwisach internetowych pojawia się wiele różnych propozycji, np. zlecenia dotyczące opieki nad zwierzętami, zlecenia dotyczące prac domowych – sprzątania, przynoszenia zakupów, prasowania, pomocy w utrzymaniu ogrodu.

Warto również szukać ogłoszeń dotyczących wakacyjnych ofert praktyk bądź stażów. W wielu przypadkach są one płatne, a zdobyte znajomości i doświadczenie mogą bardzo szybko zaowocować.

Kreatywność zawsze w cenie!
Wiele zależy też od kreatywności i odwagi samych nastolatków. Przed kilkoma laty turystów na Krupówkach w Zakopanem wzruszała młoda dziewczyna, która grała na skrzypcach, a przed futerałem, do którego przechodnie wrzucali pieniądze, widniał napis „Zbieram na labradora”. Zapewne niejeden z nich uśmiechnął się na myśl, że pomaga dziewczynie spełnić marzenie.
Warto bowiem podkreślić, że wakacyjna praca nastolatków spotyka się z życzliwym nastawieniem Polaków. – Większość z nas (86%) akceptuje na ogół wakacyjną pracę młodzieży ze szkół średnich, ale tylko co trzeci wyraża przyzwolenie dla pracy zarobkowej gimnazjalistów – mówi Maria Hajec, ekspert z portalu rynekpracy.pl. – Z kolei wykonywanie jakiejkolwiek pracy przez uczniów szkół podstawowych budzi społeczny sprzeciw.
Miejmy nadzieję, że i w tym roku wielu nastolatkom uda się w trakcie wakacji zarobić na realizację choćby niektórych marzeń.

Nie tylko nastolatki…
W co najlepiej zainwestować zarobione pieniądze? Na przykład w rozkręcenie własnego biznesu. Na szczególne ułatwienia mogą liczyć studenci. Zakładając firmę w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, nie ponoszą oni opłat na rzecz ZUS, które minimalnie wynoszą 446 PLN miesięcznie. Wakacje wydają się być idealnym momentem, kiedy można skupić się na czymś innym niż wykłady, zaliczenia i egzaminy. – Mając własną firmę, zyskujemy na wiarygodności w oczach potencjalnych kontrahentów – twierdzi Karol Grygiel. – Łatwiej też wówczas do nich dotrzeć, np. poszukując zleceń w Internecie.

… i nie tylko wakacje
Praca nastolatków (czy też szerzej, młodzieży uczącej się) nie musi się ograniczać jedynie do wakacji. Studenci bardzo często łączą naukę z pracą, natomiast uczniom zdobyte w czasie wakacji kontakty mogą posłużyć także w czasie roku szkolnego, kiedy przy okazji wolnego weekendu albo luźniejszego popołudnia pojawi się okazja, aby dorobić. Jedno jest pewne: zawsze opłaca się być przedsiębiorczym.

Jak działa Oferteo.pl?
Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny