Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w turystyce

oprac. (jaw)
Białostocczyzna zimą jest atrakcyjna dla turystów nie tylko z odległych zakątków Polski, ale i z zagranicy. Do ich obsługi potrzebni są wykwalifikowani pracownicy.
Białostocczyzna zimą jest atrakcyjna dla turystów nie tylko z odległych zakątków Polski, ale i z zagranicy. Do ich obsługi potrzebni są wykwalifikowani pracownicy.
Sezon zimowy jest coraz bardziej atrakcyjny dla turystów odwiedzających nasz region. Czy ma kto zajmować się ich obsługą?

Zimowy sezon turystyczny za pasem, dlatego przedsiębiorcy turystyczni szykują już miejsca noclegowe dla osób, które zamierzają spędzić czas w województwie podlaskim. Powstają nowe obiekty wypoczynkowe, rośnie też zapotrzebowanie na profesjonalnie wyszkoloną kadrę obsługującą gości.

Nowe miejsca pracy

- Nasze województwo zimą ma bardzo wiele do zaoferowania. Mam na myśli głównie teren Puszczy Białowieskiej, Puszczę Knyszyńską oraz okolice jezior suwalsko - augustowskich. Podlasie zaczęło być doceniane pod względem turystyki wypoczynkowej, a jednocześnie bogatej w ciekawe oferty aktywnego spędzenia czasu. Jedną z zimowych propozycji dla gości z innych województw i nie tylko jest powstały w ramach projektu " Turystyka - wspólna sprawa" produkt turystyczny "Gościnny Białystok". W jego skład wchodzi m.in. Hotel Branicki i Folwark Nadawki, gdzie organizowane są zarówno zbliżające się święta jak i czas sylwestrowy - mówi Jadwiga Dąbrowska, dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Gościnne Podlasie

W województwie podlaskim czeka na przyjezdnych około 12 tysięcy miejsc noclegowych. Coraz chętniej przyjeżdżają na Podlasie goście zagraniczni. W ubiegłym roku odnotowano 90 tysięcy turystów z zagranicy; to 5 tysięcy więcej niż w 2005 roku.

Podlasie zimą to prawdziwy raj dla tych, którzy szukają odpoczynku wśród ciszy i przyrody. Na terenie województwa znajduje się aż osiem parków narodowych, także o kontakt z naturą nietrudno. Znaczny wzrost przyjazdów odnotowywany jest w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to turyści wraz z całymi rodzinami korzystają z przerwy świątecznej. Preferowana jest aktywna forma spędzania czasu. Niemal każdy hotel czy pensjonat oferuje swoim gościom przejażdżkę saniami przy akompaniamencie ludowej kapeli, jeździectwo, a ukoronowaniem dnia jest wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Coraz większą popularnością wśród odwiedzających Podlasie zimą cieszy się wiejska sauna (bania). Tradycyjne banie znajdują się jeszcze w kilku wsiach na Suwalszczyźnie. Większość z nich jest usytuowana nad rzeką Czarną Hańcza. Podlasie przyciąga również miłośników zimowego wędkarstwa. W okolice jezior: Gaładuś, Wigry, Długie, Żubrowo oraz Rajgrodzkie przyjeżdżają turyści z całej Polski i nie tylko, by za dnia cieszyć się łowieniem ryb w przerębli, a wieczorem udać się do miejscowej tawerny.

Profesjonaliści poszukiwani

Zwiększa się liczba obiektów obsługujących turystów, towarzyszy temu wzrost zapotrzebowania na profesjonalnie wyszkoloną kadrę obsługującą gości. Właściciele hoteli, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych skorzystali z możliwości podniesienia swoich kwalifikacji oraz zatrudnionych pracowników w ramach projektu "Turystyka - wspólna sprawa".

- Decydując się na szkolenia mieliśmy na uwadze podniesienie standardu jakości usług. Na pewno nasz personel odświeżył sobie wiadomości z zagadnień kelnerskiej obsługi gości, poznaliśmy także nowe techniki pracy za barem. Ciekawym i przydatnym, zwłaszcza przy organizacji dużych przyjęć czy bali, było szkolenie z "Savoir-vivre w relacjach towarzysko-służbowych". Czas świąteczno-sylwestrowy jest szczególnie ważny z perspektywy przyszłych klientów i sezonu turystycznego 2008. Zachęcamy do spędzenia świąt w Puszczy Białowieskiej, w której usytuowany jest nasz hotel - informuje Michał Sidziukiewicz, kierownik marketingu i sprzedaży Hotelu Żubrówka w Białowieży.

Szkolenia zawodowe

Nabór na szkolenia zawodowe w województwie podlaskim już się zakończył. Do końca lutego 2008 r. planowane są szkolenia ze "Współpracy sieciowej", których uczestnikami będą członkowie grup partnerskich tworzonych na terenie Suwałk i Nowogrodu. Dodatkowo, dla wszystkich uczestników kursów "Współpracy sieciowej", przewidziane są konsultacje, z których skorzystać mogą do końca stycznia 2008 r. w Regionalnym Biurze Projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny