MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca w branży farmaceutycznej. Specjaliści są poszukiwani. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów w branży farmaceutycznej wyniosło 13 572 zł brutto - wynika tak z  11. edycji Raportu Płacowego Antal.
Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów w branży farmaceutycznej wyniosło 13 572 zł brutto - wynika tak z 11. edycji Raportu Płacowego Antal. unsplash
Średnie miesięczne wynagrodzenie specjalistów i menedżerów w branży farmaceutycznej wyniosło 13 572 zł brutto - wynika tak z 11. edycji Raportu Płacowego Antal. To wzrost w stosunku do ubiegłej edycji raportu o 12%. Eksperci w tej branży należą przeciętnie do grupy pracowników najlepiej wynagradzanych na rynku.

Branża farmaceutyczna - na jakie stanowiska trwa rekrutacja? Kogo szukają pracodawcy?

Branża farmaceutyczna, zgodnie z klasyfikacją OECD, jest jednym z trzech najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki. Ostatni rok charakteryzował się wzrostem zainteresowania kandydatami z obszaru marketingu internetowego. Mowa tu o rolach związanych z digital marketingiem, e-commerce, czy multichannel. Wzrost zainteresowania i nasilenie potrzeb zaistniały nie tylko w kanale biznesu leków bez recepty czy też suplementów diety, ale szczególnie przy portfelu leków na receptę. Ograniczenia w kontakcie z klientem związane z pandemią wymusiły na branży nowoczesne podejścia w komunikacji.

- Najbardziej pożądanymi kandydatami są osoby, które posiadają już doświadczenia na analogicznym stanowisku, dobrze znają branżę i rozumieją potrzeby rynku. Istotnym jest fakt ograniczeń ze względu na prawo farmaceutyczne, dlatego tak ważnym dla firm jest zatrudnienie kandydata, który pracował już w firmach konkurencyjnych. Chętnych z tak unikatowymi kompetencjami, we wskazanym portfolio oraz mierzalnymi sukcesami na swoim koncie wciąż jest niewielu na rynku - mówi Marta Lebuda, menedżerka specjalizująca się w rekrutacji do sektora urządzeń farmaceutycznych i medycznych, Antal Sales & Marketing.

Dużym zainteresowaniem cieszą się kandydaci pracujący w działach medycznych. Nastąpiło spore zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się przygotowywaniem dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia, a następnie finalizacji procedury rejestracyjnej leku.

- Rejestracja odgrywa kluczową rolę w firmie, ponieważ osoby na stanowiskach takich jak regulatory affairs specialist/manager są odpowiedzialne za terminowe składanie dokumentacji oraz wybór odpowiednich procedur dla rejestracji produktu leczniczego w danym kraju. W dużej mierze kluczową rolę odrywa wzrost rozwoju portfolio produktowego poza rynkiem lokalnym, dlatego pożądane są osoby z doświadczeniem w procedurach międzynarodowych nie tylko na terenie Unii Europejskie – dodaje Marta Lebuda, menedżerka specjalizująca się w rekrutacji do sektora urządzeń farmaceutycznych i medycznych, Antal Sales & Marketing.

Wzrost procesów rekrutacyjnych i spore zainteresowanie można było zauważyć jeszcze przy innych stanowiskach w dziale medycznym, które jest odpowiedzialne za całość aspektów medycznych organizacji. Są to stanowiska takie jak:

  • Medical Manager,
  • Medical Advisor,
  • Medical Science Liaison.

Medical Menager/Advisor uczestniczy w tworzeniu strategii medycznej, współtworzeniu i akceptacji materiałów o charakterze edukacyjnym oraz promocyjnym. Do tej pory firmy były nastawione na osoby z wykształceniem stricte medycznym i doświadczeniem we wskazanym obszarze terapeutycznym, której dotyczy dany proces rekrutacyjny. Nie mniej ze względu na dużą niszę na rynku od dłuższego czasu można zauważyć zwiększoną elastyczność pracodawców co do wymagań odnośnie profilu kandydata. Jednak wciąż to muszą być osoby, które bardzo dobrze rozumieją i będą potrafiły edukować wewnętrznych oraz zewnętrznych interesariuszy firmy od strony medycznej.

Ile wynoszą miesięczne zarobki w branży farmaceutycznej?

Miesięczne zarobki brutto w złotówkach w branży farmaceutycznej na najbardziej poszukiwanych stanowiskach przedstawiały się następująco:

  • Digital Manager w 2021 r. mógł liczyć na zarobki w przedziale 15 000-18 000 zł, a w 2022 r. - 18 000-22 000 zł,
  • Medical Advisor/Manager w 2021 r. zarabiał 18 000-25 000, a w 2022 r. - 20 000-30 000 zł,
  • Regulatory Affairs Manager w 2021 r. otrzymywał miesięcznie 18 000 - 22 000 zł, a w 2022 r. - 20 000-28 000 zł,
  • Application Specialist w 2021 r. 10 000 –12 000 zł, a w 2022 r. - 2 000-15 000 zł.

Branża medyczna. Nowe stanowiska pracy związane są z aplikacjami

W branży sprzętu medycznego w ostatnim roku sporym zainteresowaniem cieszyły się role specjalistów ds. aplikacji. Najczęściej były to nowo tworzone stanowiska w strukturze co powodowało, że pracodawcy najchętniej widzieliby osoby już z doświadczeniem na analogicznym stanowisku. Nie mniej rynek i oczekiwania kandydatów spowodowały, że elastyczność względem poszukiwanych kompetencji znacznie wzrosła i może interesować ciekawymi propozycjami osoby, które pracowały po stronie laboratorium a chciałyby rozwijać się w strukturach sprzedaży.

Kluczowym aspektem dla pracodawców okazało się wykształcenie na kierunkach, takich jak:

  • analityka medyczna,
  • medycyna lub pokrewne,

oraz znajomość języka angielskiego ze względu na szkolenia zagraniczne i komunikację wewnątrz firmy.

Jak się okazuje, firmy farmaceutyczne mimo dużej świadomości tego, że Internet stał się głównym źródłem informacji, są nieco w tyle jeśli chodzi o wykorzystanie cyfrowych rozwiązań. Dlatego w ostatnim okresie wzrosło zainteresowanie fachowcami w obszarze rozwiązań digitalowych.

- Poszukiwane są osoby, które posiadają już doświadczenie w tym obszarze i dobrze rozumieją potrzeby konsumenta. Kandydaci o tak unikatowych doświadczeniach i przy obecnym zainteresowaniu rynku średnio dostają 2-3 oferty na miesiąc. Sytuacja geopolityczna, rosnąca inflacja i sprzyjające zainteresowanie rynku powodują, że możemy zaobserwować wzrost oczekiwań finansowych na poszczególnych stanowiskach - komentuje Marta Lebuda, menedżerka specjalizująca się w rekrutacji do sektora urządzeń farmaceutycznych i medycznych, Antal Sales & Marketing.

„Raport płacowy” Antal 2022 został przygotowany na podstawie przeprowadzonej analizy płac 8657 specjalistów i menedżerów uczestniczących w procesach rekrutacyjnych Antal na przestrzeni drugiego półrocza 2021 i pierwszego półrocza 2022.

Dane te rozszerzono o informacje z procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal w 2020 r., a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Firma na co dzień zajmuje się rekrutacją specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca w branży farmaceutycznej. Specjaliści są poszukiwani. Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny