Praca w biurze – jak filiżanka kawy może wspierać wellbeing w pracy?

Materiał informacyjny Lyreco Polska
Czas pandemii i pracy zdalnej był dla wielu firm i pracowników ceną lekcją tego, jak umiejętnie pielęgnować wewnętrzną równowagę i dbać o swój dobrostan psychofizyczny. Istotne stało się rozgraniczenie pracy od życia prywatnego. Nowa rzeczywistość sprawia, że powrót do biura wymaga ponownego zaplanowania dnia. Dlatego wiele firm, chcąc zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników w tych niepewnych czasach sięga do zasad wellbeingu. Na czym to polega i czy przynosi to efekty? Jak pomaga w tym kawa wypijana podczas przerwy w pracy?

Wellbeing w pracy – czym jest?

Wellbeing to pojęcie wywodzące się z psychologii. Najprościej mówiąc oznacza ono poczucie zadowolenia z fizycznego (zdrowie, kondycja fizyczna), psychicznego i społecznego stanu własnego życia. W Polsce wellbeing często zastępowane jest słowem dobrostan.

Na podstawie badań przygotowanych przez Instytut Gallupa razem z firmą Healthways, można wyróżnić pięć kluczowych elementów wpływających na poziom zadowolenia z życia codziennego oraz pracy. Są to:

  • Sens (Purpose) – czerpanie satysfakcji z tego, co się robi; poczucie wpływu i znaczenia swoich działań.
  • Relacje (Social) – dobra atmosfera w pracy, życzliwe, szczere i wspierające relacje z innymi ludźmi.
  • Finanse (Financial) – bezpieczeństwo, stabilizacja finansowa.
  • Społeczność (Community) – poczucie bycia częścią większej grupy, duma z pracy w danym miejscu.
  • Zdrowie fizyczne (Phisical) – dobre zdrowie, aktywność fizyczna.

Praca w biurze – jak osiągnąć wellebeing w pracy?

Jeśli pracodawca chce poprawić dobrostan pracowników, powinien zadbać o stworzenie w biurze odpowiednich i komfortowych warunków, tak aby przebywanie w miejscu pracy sprawiało przyjemność. Ważny jest układ przestrzeni, kolorystyka, dobre oświetlenie, odpowiednia temperatura oraz elementy wyposażenia. Warto w biurze wyznaczyć przestrzenie, w której pracownicy mogą spokojnie skupić się na powierzonych obowiązkach, kreatywnie pracować zespołowo i prowadzić spotkania. Nie może też zapomnieć o miejscu, w którym pracownicy mogą się poznać i integrować.

Na satysfakcję z pracy duży wpływ ma poczucie przynależności do firmy i poczucie wspólnoty. Rodzinna i przyjazna atmosfera w biurze może zwiększyć poczucie zadowalania z pracy. Znaczenie mają także kompetencje osób zarządzających i menedżerów, a szczególnie ich troska o zespół, empatia i budowanie zaufania do innych współpracowników. Pomaga to zbudować wśród pracowników poczucie bezpieczeństwa.

Przerwa na kawę - dlaczego jest tak ważna?

Badania przeprowadzone przez Instytut Gallupa pokazują, że pracownicy, którzy osiągają zadowolenie w pięciu obszarach wellbeing (sens, relacje, finanse, społeczność i zdrowie) o 43% chętniej pomagają innym, dwukrotnie częściej mówią, że łatwo przystosowują się do zmian, o 41% mniej opuszczają pracę z powodów zdrowotnych oraz są o 81% mniej skłonni do poszukiwania innego miejsca pracy.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że przerwa na kawę to świetna okazja do budowania więzi i nawiązywania relacji. Wspólne spotkanie i rozmowa przy kawie dają poczucie przynależności, pomagają zbudować głębsze relacje, co jest nieodłącznym elementem naszego psychicznego dobrostanu. Ponadto dla niektórych rozmowy przy kawie mogą być twórcze i inspirujące. Omówienie swoich pomysłów i podzielenie się przemyśleniami z innymi w luźnej i przyjaznej atmosferze może pomóc znaleźć nowe rozwiązania i sprawić, że wykonanie powierzonych zadań okaże się łatwiejsze. Jak widać, krótka przerwa w pracy na kawę może przynieść pracownikom wiele korzyści.

Ważne jest, aby pracownicy z przyjemnością korzystali z przerwy na kawę i mogli delektować się smakiem ulubionego napoju. Pracodawca może zadbać o to, dzięki zakupieniu profesjonalnego i niezawodnego ekspresu do kawy, który gwarantuje wysokiej jakości kawę.

Profesjonalny ekspres do kawy dla firmy

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy dla firmy może wydawać się sporym wyzwaniem. Duża ilość modeli dostępnych na rynku wcale nie ułatwia pracodawcy wybrania ekspresu do kawy, który nie tylko będzie oferował wysokiej jakości kawę, ale także będzie dopasowany do preferencji smakowych pracowników firmy.

Dlatego szukając idealnego ekspresu do kawy warto postawić na cenioną i znaną markę, jaką jest firma Nespresso Professional. Firma oferuje wysokiej klasy ekspres Momento Coffee & Milk, dzięki któremu przygotowanie aromatycznej filiżanki kawy Nespresso jest proste, intuicyjne i bezpieczne. Ekspres ma nowoczesny i ponadczasowy design. Elegancki dotykowy wyświetlacz pozwala w szybki i prosty sposób zaparzyć ulubioną kawę, zarówno czarną, jak i z mlekiem. Na wyświetlaczu dodatkowo umieszczona jest informacja o stopniu intensywności i nutach aromatycznych każdej z 16 kaw Nespresso Professional. Pracownicy mogą także wybierać spośród 12 przepisów na kawę z mlekiem - aż 75% Polaków deklaruje, że preferuje właśnie kawę z mlekiem.

Ponadto ekspres Momento Coffee & Milk posiada funkcję zdalnego sterowania, która pozwala użytkownikom obsługiwać ekspres za pomocą smartfona, bez konieczności dotykania wyświetlacza. Pozwala to na przygotowanie kawy w sposób higieniczny i wygodny. Ekspres idealnie sprawdzi się w biurowej kuchni, ale także w pomieszczeniach konferencyjnych czy w biurach typu open space, gdzie można zaaranżować specjalną strefę relaksu przy kawie.

Kawa w pracy – ekologiczna i wysokiej jakości

Coraz więcej firm poważnie traktuje kwestie ekologii i stara się wprowadzać zmiany, które będą korzystne dla środowiska. Jest to również ważne dla wielu pracowników, dlatego zgodnie z zasadami wellbeing warto zadbać o ich komfort i wybierać ekologiczne rozwiązania do biura.

Ekspres Nespresso Momento Coffee & Milk został zaprojektowany tak, by był funkcjonalny w różnych pomieszczeniach biurowych, a jednocześnie przyjazny środowisku. Każda filiżanka Nespresso powstaje przy wykorzystaniu precyzyjnie odmierzonej ilości kawy mielonej, wody i energii elektrycznej, a aluminiowe kapsułki po zużyciu podlegają w 100% recyklingowi. Pracownicy mogą delektować się kawą wiedząc, że została ona przyrządzona zgodnie z zasadami Positive Cup Nespresso. Wizją firmy jest, aby każda filiżanka kawy Nespresso miała wartość dla społeczeństwa i środowiska, i aby do 2022 roku była neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Benefity w pracy to nie wszystko!

Harvard Business Review przeprowadził badania, z których wynika, że zadowoleni pracownicy są średnio 31% bardziej produktywni i osiągają lepsze wyniki w sprzedaży aż o 37%.

Warto zatem wprowadzać w firmie zasady wellbeing i wychodzić na przeciw potrzebom pracowników, dbając o ich dobre samopoczucie oraz przyjazną i rodzinną atmosferę w biurze.

Należy pamiętać, że liczne benefity, takie jak:

  • udogodnienia dla pracujących rodziców (żłobki lub przedszkola w pobliżu miejsca pracy lub sala zabaw z animatorem w firmie),
  • warsztaty i zajęcia rozwijające pasję i zainteresowania (warsztaty kulinarne, zajęcia z jogi),
  • wspólne śniadania lub obiady,
  • kącik relaksu z dobrą kawą,

są niezwykle cenne dla pracowników, jednak nie można zapomnieć o zachowaniu równowagi między pracą, a życiem rodzinnym.
Nie narzucanie pracownikom dodatkowych nadgodzin, szanowanie i zrozumienie ich problemów, budowanie atmosfery wsparcia i poczucia bezpieczeństwa sprawią, że pracownicy nie tylko chętnie skorzystają z benefitów, ale z radością będą pojawiać się w pracy. Programy wellbeing sprawdzają się tylko w firmach, które wprowadzają kulturę wspierającą i potrafią odpowiadać na potrzeby swoich pracowników.

Materiał oryginalny: Praca w biurze – jak filiżanka kawy może wspierać wellbeing w pracy? - Strefa Biznesu