Praca w Białymstoku. Jakie branże rozwijają się najszybciej?

Materiał informacyjny GoWork
Jest dobrze czy źle? O jednoznaczną ocenę sytuacji na białostockim – i w ogóle polskim – rynku pracy bywa naprawdę trudno. Z jednej strony stopa bezrobocia od dawna utrzymuje się na dość niskim poziomie, a znalezienie etatu nie sprawia problemów. Z drugiej – pandemia, inflacja i napięcia polityczne nie pozostały bez wpływu na sytuację pracowników oraz przedsiębiorców.

Powodów do obaw jest całkiem dużo. Część branż nie wróciła jeszcze do równowagi po pandemicznych zawirowaniach, inflacja często rośnie szybciej niż płace, a wysokie koszty energii zmuszają firmy do redukcji zatrudnienia lub zamknięcia. Co gorsza, głośno mówi się o zagrożeniu, które dla wielu zawodów stwarza rozwijająca się sztuczna inteligencja. Czy jednak mieszkańcy Białegostoku rzeczywiście mają się czego bać?

Rynek pracy w Białymstoku – statystyki

Według danych udostępnionych przez białostocki PUP, pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w stolicy województwa podlaskiego wyniosła 5,5 proc. To wynik wyraźnie niższy niż dla całego regionu, którym pracy nie miało 7,6 proc. mieszkańców w wielu produkcyjnym. Na tle kraju Podlasie nie wypada najlepiej (dla porównania – w wielkopolskim to tylko 2,9 proc.), ale też nie najgorzej (na Podkarpaciu pracy nie ma co dziesiąta osoba).

W zestawieniu z przełomem 2021/2022 w samym Białymstoku widać jednak pewną poprawę – wówczas w powiecie grodzkim odnotowano 6,9-procentową stopę bezrobocia. W urzędach i branżowych serwisach widać też sporo ofert pochodzących z różnych sektorów rynku. Większość osób szukających pracy nie będzie więc mieć problemów z zatrudnieniem. Różnorodne ogłoszenia z wieku branż znajdziesz na GoWork.pl.

Kto najłatwiej znajdzie pracę w Białymstoku?

Zakres poszukiwanych zawodów pokrywa się ze strukturą gospodarczą Białegostoku i kwalifikacji mieszkańców. Najwięcej rąk do pracy brakuje w branżach budowlanej i przemysłowej. W tej pierwszej etat najłatwiej znajdą betoniarze, zbrojarze, monterzy, tynkarze i operatorzy maszyn. Sporo ofert skierowanych jest też z jednej strony do wysoko wykwalifikowanych inżynierów budownictwa, a z drugiej – do nieposiadających kierunkowego wykształcenia pomocników. W branży przemysłowej praca czeka zaś na spawaczy, ślusarzy, elektrycy, elektromechanicy, drukarze oraz operatorzy linii produkcyjnych i pakowacze.

Kolejne sektory dotknięte niedoborem pracowników to edukacja, opieka medyczna i IT. W tej ostatniej branży białostoccy pracodawcy poszukują przede wszystkim programistów, ale też testerów, administratorów baz danych i projektantów. Z roku na rok rośnie też zapotrzebowanie na pracę specjalistów ds. handlu i marketingu internetowego.

Praca w Białymstoku. Jak szybko ją znaleźć?

To, na ile szybko uda ci się znaleźć dopasowane do twoich potrzeb i kwalifikacji zajęcie, zależy nie tylko od kompetencji i rynkowego zapotrzebowania. Duże znaczenie ma też to, gdzie szukasz ofert. Najlepiej zrobisz, wybierając popularne serwisy, w których codziennie pojawia się wiele ogłoszeń. Taki jest wspomniany GoWork.pl. Znajdziesz w nim dziesiątki aktualnych ogłoszeń z Białegostoku i okolic, wśród których są te skierowane do różnych specjalistów, a także pracowników niewykwalifikowanych z różnych sektorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie