Nasza Loteria

Praca, upór i fart

Marzena Szwaczko
Najprostsza recepta na sukces w biznesie? Pracowitość, wykształcenie, upór i tzw. "ciąg na bramkę", czyli chęć osiągnięcia celu.
Edmund Borawski, prezes i twórca holdingu Mlekpol, w którego skład wchodzi siedem zakładów: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie
Edmund Borawski, prezes i twórca holdingu Mlekpol, w którego skład wchodzi siedem zakładów: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie i w Bydgoszczy. Właściciel marek Łaciate, Białe oraz Milko.

Piotr Laskowski - Grupa Kapitałowa BOS SA - grupa hurtowni, rozsiana po całej Polsce - ma 40 oddziałów w 36 miastach. Dostarcza produkty spożywcze do 27 tysięcy sklepów. Centrala znajduje się tuż za granicami Białegostoku, w gminie Choroszcz.

- Do tego dodałbym jeszcze szczyptę szczęścia - mówi Piotr Laskowski, uznany przez Forbesa za Gracza Roku 2005.
A osiągnięcie sukcesu na Podlasiu nie jest sprawą prostą. Nie bez powodu zagraniczni inwestorzy omijają nasz region szerokim łukiem: brak infrastruktury drogowej, atrakcyjnych terenów inwestycyjnych i przychylnych biznesowi władz zniechecają do otwierania tu nowych przedsiębiorstw. Okazuje się jednak, że - mimo tych barier - również w naszym regionie są ludzie, którym się powiodło w interesach. Zapytaliśmy ich, jak to się robi?

Kokosy na mleku

Dariusz Sapiński - prezes i twórca grupy kapitałowej Mlekovita: zakłady w Wysokiem Mazowieckiem, Bielsku Podlaskim, Morągu, Pieniężnie, Kowalewie Pomorskim,
Dariusz Sapiński - prezes i twórca grupy kapitałowej Mlekovita: zakłady w Wysokiem Mazowieckiem, Bielsku Podlaskim, Morągu, Pieniężnie, Kowalewie Pomorskim, Kluczborgu, Chrzanowie i Zakopanem.Największy eksporter produktów mleczarskich

Edmund Borawski, prezes i twórca holdingu Mlekpol, w którego skład wchodzi siedem zakładów: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie i w Bydgoszczy. Właściciel marek Łaciate, Białe oraz Milko.

Kluczem do sukcesu jest niewątpliwie umiejętność wykorzystania atutów regionu. Warunki do rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego znakomicie wykorzystały tutejsze mleczarnie, tworząc na Podlasiu prawdziwą mleczarską potęge. By jednak mogła ona powstać potrzebni byli dobrzy pracownicy, a przede wszystkim sprawni menedżerowie, bez których te atuty pozostałyby jedynie na folderach reklamowych. Dwie największe polskie mleczarnie - grajewski Mlekpol i wysoko-mazowiecka Mlekovita swoją pozycję zawdzięczają przede wszystkim swoim szefom. Edmund Borawski, prezes Mlekpolu uznany został przez miesięcznik gospodarczy "Profit" za jednego z najbardziej wpływowych menedżerów w 2004 r.
"Profit" pisał o nim wtedy: "Jeśli powiedzie się plan Edmunda Borawskiego, jego mleczarnia może zostać największą w Polsce, wyprzedzając dotychczasowego lidera, francuskiego Danone'a. Borawski chce skorzystać z szansy, jaką stworzy jego branży wejście Polski do Unii".
Dziś już wiadomo, że Borawski wykorzystał szansę. Jego firma jest obecnie jednym z największych eksporterów mleka do krajów unijnych.
- Ale tego sukcesu nie byłoby bez rolników, którzy chcą produkować dużo dobrego mleka i bez członków oraz pracowników spółdzielni, otwartych na nowoczesne techniki i technologie - mówi Borawski. - Od 24 lat wspólnie krok po kroku pracowaliśmy na to, by stać się centrum polskiego mleczarstwa.
"Łeb w łeb" z Mlekpolem idzie inny mleczny holding - Mlekovita. Twórcą jej sukcesu jest prezes Dariusz Sapiński, któremu w 2005 r. Polski Klub Biznesu przyznał tytuł biznesmena roku 2005, "za zbudowanie potęgi Mlekovity - największej mleczarskiej grupy kapitałowej i wybitny wkład w rozwój polskiego mleczarstwa".
Sapiński trafił do Mlekovity w 1979 r. Zaczynał od stażu, a od 1986 roku sprawował już funkcję prezesa zarządu. Jak jest jego recepta na sukces?
- Ciężka praca, wizja i konsekwencja w działaniu. Taki przynajmniej scenariusz sprawdził się w Mlekovicie - mówi. - Dzięki temu z firmy, którą zarządzam udało się stworzyć lidera branży, odnoszącego sukcesy w kraju i za granicą. Cieszy też fakt, że cała polska branża mleczarska radzi sobie doskonale.
Sapiński ma na swoim koncie i inne wyróżnienia, m.in.: Złoty Agrobiznesmen 15-lecia, a także Indywidualność Roku - Merkury 2004 w kategorii: menedżer. Redakcja "Rynków Zagranicznych" przyznała mu nagrodę Eurolidera.

Handlem silni

Wojciech Strzałkowski - prezes wchodzącej w skład amerykańskiej grupy kapitałowej Central European Ditribution Corporation spółki MTC -  jednego z największych

Wojciech Strzałkowski - prezes wchodzącej w skład amerykańskiej grupy kapitałowej Central European Ditribution Corporation spółki MTC - jednego z największych dystrybutorów wyrobów alkoholowych w północno-wschodniej Polsce. Współwłaściciel wchodzących w skład grupy MTC PLUS firm: Biaform, HB Projekt, PTV, T2B i Sportowej Spółki Akcyjnej Jagiellonia.

Dariusz Sapiński - prezes i twórca grupy kapitałowej Mlekovita: zakłady w Wysokiem Mazowieckiem, Bielsku Podlaskim, Morągu, Pieniężnie, Kowalewie Pomorskim, Kluczborgu, Chrzanowie i Zakopanem.Największy eksporter produktów mleczarskich

Podlaskim przedsiębiorcom trudno odmówić talentów handlowych i warto docenić ich wkład w tworzenie miejsc pracy oraz źródeł zarobkowania dla mieszkańców regionu. Menedżerska klasę w tej branży pokazał Piotr Laskowski, szef BOS-a, największego holdingu spożywczego w Polsce. Styczniowy miesięcznik Forbes uznał go za jednego z największych graczy na polskim rynku. To nagroda dla tych przedsiębiorców, których pomysły wpłyną na rynek w przyszłym roku.
- To nie moja zasługa, tylko ludzi, którzy ze mną pracują - mówi skromnie Laskowski. Zapytany o receptę na sukces opowiada:
- Kiedyś jeszcze na na początku swojej działalności oglądałem japoński film. Dziennikarka pytała w nim zamoznego biznesmena, jak się zachowa, gdy na pustynię natknie się na dystrybutor, z którego z rzadka kapie woda. Szklanka pod dystrybutorem jest napełniona do połowy. Ten człowiek odpowiedział wtedy, że nie wypije od razu tej połówki, ale poczeka aż szklanka się napełni i zliże tylko to, co będzie się z niej wylewać. Taka jest również moja recepta na sukces: nie konsumować zarobionych pieniędzy od razu, ale je inwestować.
Filmowa taktyka przyniosła skutki: przyszły rok dla BOS-a ma być jeszcze lepszy niż obecny. Najważniejsze jest przygotowanie oferty giełdowej. W 2007 roku BOS chce wejść na giełdę. Ma też w planach przejmowanie kolejnych firm i rozbudowę sieci sprzedaży detalicznej. Chce też unowocześnić sieć swoich hurtowni.

"Ciąg na bramkę"

Wojciech Strzałkowski - prezes wchodzącej w skład amerykańskiej grupy kapitałowej Central European Ditribution Corporation spółki MTC - jednego z największych dystrybutorów wyrobów alkoholowych w północno-wschodniej Polsce. Współwłaściciel wchodzących w skład grupy MTC PLUS firm: Biaform, HB Projekt, PTV, T2B i Sportowej Spółki Akcyjnej Jagiellonia.

Autorem najbardziej chyba spektakularnego sukcesu finansowego jest inny biznesmen - Wojciech Strzałkowski, właściciel kilku i przewodniczący rad nadzorczych kilkunastu białostockich firm. Jego zdaniem do dużych pieniędzy nie dochodzi się przypadkiem - sukces trzeba zaplanować, trzeba wiedzieć, czego się chce, a potem konsekwentnie i w pocie czoła to realizować.
- Myślę, że przełomowy moment w mojej działalności biznesowej ma miejsce właśnie teraz - mówi Strzałkowski. - Mam na myśli inwestycję w Jagiellonię Z jednej strony jest ona ogromnym i bardzo ryzykownym wyzwaniem finansowym, a z drugiej - niesie także olbrzymią odpowiedzialność przed tysiącami ludzi, którzy mają Jagę w sercu.
Podlascy biznesmeni przyznają zgodnie, że niewątpliwie łatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą w kraju czy regionie, w którym obowiązują niskie podatki i sprzyjające temu prawo. I to właśnie takie kraje mają sprawniejsze gospodarki i tym samym wyższy poziom życia.
- Ale w wymiarze indywidualnym liczy się "ciąg na bramkę", poparty pracą, wiedzą, nauką - dodaje Strzałkowski. - A czy da się osiągnąć sukces na Podlasiu? Najlepszą odpowiedzią będą efekty naszej inwestycji w Jagiellonię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny