Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca. Rynek szuka inżynierów. Co to właściwie znaczy?

(agsa)
Na czele listy najbardziej poszukiwanych pracowników w 2011 r. są inżynierowie budowlani i konstruktorzy maszyn
Na czele listy najbardziej poszukiwanych pracowników w 2011 r. są inżynierowie budowlani i konstruktorzy maszyn
Umiejętności techniczne, potwierdzone dyplomem inżyniera, a do tego znajomość języków i oprogramowania urządzeń przemysłowych. Jeśli spełniasz te warunki to masz największe szanse na pracę w tym roku. Pracodawcy dodają jeszcze doświadczenie i wszechstronność.

Jak wynika z danych przekazywanych przez portale i agencje, zajmujące się rekrutacją pracowników, na czele listy najbardziej poszukiwanych pracowników w 2011 r. są inżynierowie budowlani, konstruktorzy maszyn, ale też budowlańcy z wykształceniem zawodowym.

Potwierdzają to dane z Ministerstwa Pracy Płacy i Polityki Socjalnej . Tylko przy budowie dróg, dworców kolejowych, stadionów i hoteli, które mają powstać na Euro 2012 pracę znajdzie ponad 100 tysięcy osób.

- Poszukiwani będą inżynierowie, ale przede wszystkim związani z rynkiem energetycznym, wydobywczym, budowlanym oraz wąskie specjalizacje, np. w dziedzinie rozwoju sieci wodociągowych czy infrastruktury komunalnej – przyznaje Dominika Mamro z firmy rekrutacyjnej AG Test HR.

Z kolei wg portalu 3DCad.pl na względy pracodawców mogą liczyć zwłaszcza konstruktorzy, projektanci i automatycy w sektorach: budownictwo, mechanika, produkcja. Najlepiej ze znajomością obcych języków i oprogramowania urządzeń, wykorzystywanych w przemyśle.

Tymczasem podlascy pracodawcy, zatrudniający inżynierów, zgodnie twierdzą, że to za mało, że absolwentów szkół technicznych trzeba doszkalać, by byli w stanie sprostać wymaganiom rynku pracy. Dla nich - prócz wiedzy teoretycznej – liczy się też doświadczenie.

- Na rynku pracy od dłuższego czasu brakuje pracowników z podstawami

rzemiosła, po szkołach technicznych czy zawodowych, które oprócz elektrotechniki uczyły jak posługiwać się podstawowymi narzędziami i przyrządami kontrolno – pomiarowymi - tłumaczy Bogusław Łącki, prezes Automatyka Pomiary Sterowanie SA. - Jako pracodawca mam świadomość, że na ogłoszenie o rekrutacji "elektromechaników" pojawią się sie głównie kandydaci z dyplomem magistra -inżyniera. Są to młodzi ambitni ludzie, którzy zdobyli głównie teoretyczna wiedzę - ogólnie bardzo przydatną, jednak nieprzystosowaną do potrzeb w miejscu pracy.

Zdaniem Łąckiego, rynek pracy cierpi nie na brak inżynierów, ale ludzi kreatywnych z zacięciem do prac fizycznych, łączących dużą wiedzę z praktykąa, wyobraźnię techniczną z rzemiosłem.

- Takie umiejętności trzeba sobie wypracować zarówno w toku nauczania jak i w zakładzie pracy – dodaje prezes APS SA.

Z kolei białostocki eksporter narzędzi – Promotech SA wymaga od inżynierów wszechstronności.

- Inżynier, to już nie jest słowo-wytrych – twierdzi Marek Siergiej, prezes Promotechu. - Kiedyś liczył się konkretny fach, specjalizacja np. mechanik. Dziś mi, jako pracodawcy, to już nie wystarcza, potrzebuję inżynierów interdyscyplinarnych, tzn. takich, którzy mają konkretną specjalizację, ale orientują się też w innych dziedzinach z zakresu inżynierii. Np. inżynier mechanik musi znać podstawy elektroniki, by móc porozumieć się z elektronikiem, np. przy projektowaniu nowego urządzenia. I odwrotnie. Jest to niezbędne w procesie produkcyjnym.

Według Marka Siergieja znajomość języków obcych, oprogramowania wykorzystywanego w procesie produkcji - to teraz minimum. Liczy się również wszechstronność i doświadczenie. 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny