Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca. Pracodawcy wciąż nie chcą zatrudniać matek

źródło: iwoman.pl Fot. Archiwum
Jaka przyszłość czeka pracujące matki? Na rynku pracy eksperci szczególnego ożywienia nie prognozują, ale będą za to bardzo ważne zmiany.
Jaka przyszłość czeka pracujące matki? Na rynku pracy eksperci szczególnego ożywienia nie prognozują, ale będą za to bardzo ważne zmiany.
Coraz więcej pracodawców otwarcie przyznaje, że nie zamierza zatrudniać matek. Uważają, że wprawdzie są one doświadczonymi i cennym pracownikiem, ale nie są dość dyspozycyjne.

Jaki będzie ten rok na rynku pracy? Szefowie polskich firm pytani o plany najczęściej chcą utrzymać zatrudnienie na poziomie takim jak rok temu. Tylko co czwarty deklaruje, że będzie przyjmował nowych pracowników (24 proc.), a 14 proc. myśli o zwolnieniach - wynika z badań TNS OBOP.

Niestety, pracę łatwiej będzie znaleźć mężczyznom. Zatrudniać będą bowiem głównie firmy budowlane (głównie w związku z inwestycjami na Euro 2012) i internetowe, praca cały czas będzie też w handlu.

Zobacz także. Podlaskie / praca. Niedługo może brakować pracowników

Branże, które będą zatrudniać w 2011 roku:

  • handel,
  • transport,
  • IT,
  • logistyka,
  • marketing/e-marketing,
  • usługi,
  • budownictwo,
  • bankowość,
  • finanse i ubezpieczenia.

Matkom raczej podziękują

Niestety, specjaliści nie mają dobrych wiadomości dla kobiet, które chciałyby pójść do pracy po urodzeniu dziecka. Z badań międzynarodowej firmy Regus (zajmującej się badaniami rozwiązań zawodowych) wynika, że liczba firm planujących zatrudnienie aktywnych zawodowo matek spadła o jedną piątą w stosunku do ubiegłego roku.

Spośród wszystkich przebadanych firm 45 proc. planuje zwiększyć w tym roku ogólne zatrudnienie, ale tylko 36 proc. planuje zatrudnienie matek. Tymczasem w 2010 wskaźnik ten wynosił 45 proc.

Zobacz także. Jest praca dla osób ze znajomością rosyjskiego

Jak jest w Polsce? W porównaniu z wynikami globalnymi, odrobinę lepiej. Spośród przebadanych firm niewiele ponad połowa (55 proc.) zamierza zwiększyć ogólne zatrudnienie, a 42 proc. zadeklarowało chęć przyjęcia większej liczby kobiet mających dzieci.

Nie ma się jednak z czego ciesyć, bo pracodawców cały czas odstrasza brak dyspozycyjności i zaangażowania pracujących matek. Według raportu, 37 proc. wszystkich przebadanych obawia się, że pracujące matki mogą wykazywać mniejsze zaangażowanie i elastyczność niż inni pracownicy. Szefowie obawiają się też, że kobiety odejdą z pracy krótko po przeszkoleniu, aby urodzić kolejne dziecko (33 proc).

W Polsce proporcje są nieco inne. Nasi pracodawcy pytani przez Regus byli szczególnie zaniepokojeni ograniczoną elastycznością pracujących matek (38 proc.) oraz, w dużo mniejszym stopniu, ich umiejętnościami (16 proc.).

Wykształcone i bezrobotne

- Sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce rzeczywiście nie jest dobra. Co dziwi, bo są one świetnie wykształcone i cały czas podnoszą swoje kwalifikacje - mówi Monika Zakrzewska, ekspertka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Niechlubnym faktem utrudniającym pracę matkom jest także to, jak rzadko wykorzystujemy elastyczne formy zatrudnienia. Wg danych Lewiatana tylko 13 proc. Polek pracuje na tak zwane umowy part time, czyli np. na niepełny etat. Dla porównania, na takie umowy zatrudnionych jest 74 procent Holenderek i 40 procent Szwedek. A to może być bardzo dobry sposób na połączenie życia zawodowego i rodzinnego.

Poza tym polskie firmy słabo wykorzystują takie formy zatrudnienia jak telepraca. Wg Lewiatana tylko 9 proc. przedsiębiorców w Polsce stosuje takie zatrudnienie. – Tymczasem to rozwiązanie bardzo przydatne w takich branżach jak telemarketing, ale też np. usługi kadrowe i księgowe. Wtedy wystarczy wyposażyć pracownikowi miejsce pracy, czyli np. zapewnić odpowiednie oprogramowanie komputerowe – mówi Monika Zakrzewska.

Zobacz także. Mazury. Bezrobocie rośnie. Brak pieniędzy na nowe miejsca pracy

Pracodawcy, szczególnie po doświadczeniach kryzysu finansowego obawiają się też ciągle silnej, prawnej ochrony kobiet w ciąży. – W sytuacji kryzysowej, kiedy np. spadają zamówienia, łatwiej jest zwolnić młodego mężczyznę, niż taką kobietę. Nic więc dziwnego, że chętniej takiego też zatrudnią – mówi ekspert. Dodatkowo kobiety muszą borykać się z brakiem miejsc w przedszkolach i żłobkach.

W domu lepiej

Ale jest i druga strona medalu. Zupełnie nie związana z pędem za karierą. Wręcz przeciwnie. Okazuje się bowiem, że Polki wolałyby być z dziećmi w domu. – Z przeprowadzonego w województwie mazowiecki badania wynika, że aż 70 procent mam wolałaby zostać w domu z dzieckiem, gdyby tylko ich partner był w stanie utrzymać rodzinę na odpowiednim poziomie –mówi Monika Zakrzewska. I chodzi nie tylko o uczucia macierzyńskie. Przepytane Polki deklarowały, że byłoby to praktyczniejsze, ale i tańsze. Aż 60 proc. z nich chciałaby być w domu z dzieckiem do 3 roku życia.

Jaka przyszłość czeka pracujące matki? Na rynku pracy eksperci szczególnego ożywienia nie prognozują, ale będą za to bardzo ważne zmiany. W maju Niemcy i Austria otworzą dla Polaków rynek pracy. – To będzie oznaczało duży odpływ cennych pracowników. Bo już wiemy, że to będzie rynek bardziej wymagający niż Irlandia czy Anglia i będzie przyciągał raczej inżynierów, informatyków, czy programistów. Czyli głównie panów. Do tego to mężczyźni są bardziej skłonni do opuszczenia kraju w poszukiwaniu pracy – mówi ekspert Lewiatana. Siłą rzeczy więc, niestety trochę z przymusu, ale kobiety wrócą do łask pracodawców. Trzeba jednak będzie na to poczekać.

Wobec takich prognoz cieszyć może fakt, że wg Regus większość firm docenia kobiety powracające z urlopów macierzyńskich, a 72 proc. deklaruje, że firmy ignorujące matki pracujące na niepełny etat tracą wartościowych pracowników. Do tego ponad połowa (56 proc.) uważa, że pracujące matki dysponują umiejętnościami, które trudno jest znaleźć na rynku, a 57% ceni je, ponieważ mimo posiadanych umiejętności i doświadczenia, nie mają wygórowanych wymagań finansowych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny