Praca podczas izolacji. GIS prosi resort pracy o zajęcie stanowiska w sprawie osób z COVID-19

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Convertkit/ Unsplash.com
Do Głównej Inspekcji Sanitarnej cały czas napływają zapytania dotyczące pracy osób z COVID-19. Wątpliwości wzbudza praca zdalna osób, które przechodzą chorobę bezobjawowo, ale uzyskały pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba podejrzana o zakażenie COVID-19 i skierowana na kwarantannę może pracować z domu. Jeżeli świadczy pracę, nie wolno jej pobierać świadczeń chorobowych, to jest zasiłku chorobowego, ani wynagrodzenia chorobowego.

- Samo przebywanie na kwarantannie nie oznacza, że dana osoba jest niezdolna do pracy. Jeśli pracownik jest zdolny do pracy i istnieją odpowiednie warunki techniczne, to możliwe jest wykonywanie pracy w sposób zdalny. Podkreślić należy, że w przypadku kwarantanny mówimy cały czas o osobie zdrowiej, zatem jeśli tylko ta osoba swoją pracą nie narusza warunków kwarantanny, to praca jest w pełni dopuszczalna – mówi Adam Kraszewski, managing associate i radca prawna z kancelarii Gessel.

Warto wiedzieć również:

Nieobecność pracownika naraża wiele firm na dodatkowe straty. Niektóre przedsiębiorstwa borykają się z niedoborami kadrowymi. Do GIS trafiają zapytania o możliwość pracy w trakcie izolacji. Wątpliwości wzbudza świadczenie pracy przez osoby, które co prawda otrzymały pozytywny wynik testu na COVID-19, ale przechodzą chorobę bezobjawowo i dobrze się czują. Główny Inspektor Sanitarny nie ma kompetencji, aby orzekać w sprawie pracy podczas izolacji domowej, ale skierował w tej sprawie zapytanie do resortu pracy.

- W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy dopuszczalne jest świadczenie pracy zdalnej w okresie kwarantanny, jeżeli pracownik nie wykazuje objawów chorobowych i złoży oświadczenie o zamiarze wykonywania pracy zdalnej w czasie kwarantanny. Istotne wątpliwości budzi natomiast kwestia dopuszczalności świadczenia pracy zdalnej przez osobę poddaną izolacji domowej, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W celu wyjaśnienia powyższych wątpliwości Główny Inspektor Pracy wystąpił o zajęcie stanowiska w tej sprawie do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii – poinformowała nas Danuta Rutkowska, rzeczniczka prasowa GIP.

Departament Prawny GIP podkreśla, że „obecnie obowiązujące przepisy nie regulują wprost możliwości wykonywania przez pracowników pracy w okresie kwarantanny lub izolacji domowej". Jak przypomina mec. Piotr Kuźniak, radca prawny z Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy, „w toku prac legislacyjnych jest projekt ustawy regulującej wprost kwestię pracy podczas kwarantanny domowej", jednak ustawodawcy nie odnieśli się w nim do kwestii osób odbywających izolację domową i przechodzących COVID-19 bezobjawowo.

- Należy wskazać na różnicę pomiędzy izolacją a kwarantanną. Oba te terminy zostały zdefiniowane w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tj. w Ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Dz.U. z 2020 r. poz. 1845). Pierwsza z nich następuje w przypadku stwierdzonego zachorowania na COVID-19. Druga zaś ma miejsce w przypadku kontaktu z osobą zakażoną. Decyzja inspektora sanitarnego o obowiązku izolacji stanowi podstawę do wypłaty odpowiednio wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Wskazuje ona bowiem na niezdolność do pracy z powodu choroby. Zgodnie ze stanowiskiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, praca zdalna w trakcie izolacji odbywanej na postawie decyzji uprawnionego podmiotu nie jest możliwa. Nie można zrezygnować z przysługującego w tym czasie zasiłku chorobowego na rzecz np. pracy zdalnej – komentuje Agata Majewska, radca prawny oraz specjalistka w zakresie doradztwa dla pracodawców oraz ochrony danych osobowych z kancelarii prawnej Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. – Należy więc uznać, że przepisy w tym zakresie są jasne. Orzeczenie o poddaniu danej osoby izolacji stanowi podstawę usprawiedliwionej nieobecności w pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy – dodaje ekspertka.

Warto wiedzieć również:

Innego zdania jest Miłosława Strzelec-Gwóźdź z GP Kancelarii Radców Prawnych. W opinii mecenas świadczenie pracy w trakcie izolacji domowej jest niedopuszczalne tylko wówczas, gdy osoba chora ma oobjawy COVID-19 i w związku z tym pobiera świadczenie chorobowe.

- Przepisy prawa nie odpowiadają na pytanie, czy jest dopuszczalne świadczenie pracy w oparciu o umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną w trakcie izolacji domowej spowodowanej COVID-19. Ustawodawca wprost w przepisach przewidział możliwość pracy zdalnej wyłącznie osobom, które zostały poddane obowiązkowej kwarantannie za zgodą pracodawcy oraz 100-procentowym wynagrodzeniem za czas takiej pracy. W mojej ocenie izolacja domowa nie wyklucza możliwości porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w sprawie świadczenia pracy zdalnej, jeżeli stan zdrowia pracownika na to pozwala. Zakażenie koronawirusem COVID-19 nie przesądza o tym, że pracownik jest niezdolny do pracy, gdyż może chorobę przechodzić bezobjawowo – wskazuje Miłosława Strzelec-Gwóźdź. – Obecnie nie ma przepisów prawa, które zabraniałyby pracownikowi, czy osobom świadczącym pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne świadczenia pracy z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Co istotne, nie jest dopuszczalne świadczenie pracy na rzecz pracodawcy nawet w porozumieniu z nim, jeżeli pracownik jest niezdolny do pracy i pobiera świadczenie pieniężne z powodu choroby – dodaje ekspertka.

Do 19.11.2020 do godz. 13.00 w dalszym ciągu nie otrzymaliśmy komentarza z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. MRPiT nie udzieliło odpowiedzi na zapytanie, które skierowaliśmy do niego 12 listopada. Zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie pracy podczas izolacji odmówił także ZUS.

- Jeśli chodzi o możliwość wykonywania pracy zdalnej podczas odbywania izolacji w warunkach domowych, to ZUS nie jest właściwy do odpowiedzi w tym zakresie, gdyż zagadnienie to jest z zakresu prawa pracy. Z perspektywy wypłaty świadczeń z tytułu choroby należy przyjąć, że w sytuacjach, w których pracownik otrzyma wynagrodzenie za wykonywaną pracę, za ten okres nie może otrzymać świadczeń z tytułu choroby – poinformował nas 21 października rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Tylko co szósty senior chce pracować na emeryturze

Wideo

Materiał oryginalny: Praca podczas izolacji. GIS prosi resort pracy o zajęcie stanowiska w sprawie osób z COVID-19 - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andzia

tez mnie dopada ta przypadłosc u mnie sie objawia zylakami , 8 a nawet 10 h przed komputerem robi swoje do tego siłownie zamkniete :( moze spórbuje tych tabletek

R
Rebe

ja juz na izolacji byłem dwa razy bo miałem podejrzenie choroby i chyba najbardziej mi było brak spacerow bo mi one potrzebne sa na polepszenie krazenia ale tabletki maxi3vena pomogły i ta kwarantanna nie była taka zła

Dodaj ogłoszenie