Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dla absolwenta. Jak napisać dobre CV idąc do pierwszego pracodawcy.

Agata Sawczenko [email protected] tel. 85 748 96 59 Fot. archiwum
Dobrze napisany życiorys to większa szansa, że pracodawca zaprosi kandydata na rozmowę kwalifikacyjną
Dobrze napisany życiorys to większa szansa, że pracodawca zaprosi kandydata na rozmowę kwalifikacyjną
Choć wiele firm wykorzystuje obecnie zestandaryzowane formularze aplikacyjne, CV wciąż jest podstawowym dokumentem wymaganym w procesie rekrutacji. Dobrze przygotowany życiorys zachęca pracodawcę do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną oraz zwiększa szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

CV, w którym nie ma nic poza danymi kontaktowymi, informacją o wykształceniu i zainteresowaniach, nie przykuje uwagi potencjalnego pracodawcy. Poza tym wielu studentów i absolwentów popełnia w tym dokumencie istotne błędy.

Zastanów się, co umiesz

CV powinno być odpowiedzią na daną ofertę pracy, a nie szablonowym dokumentem zredagowanym w oparciu o gotowy wzór. Dobrze przygotowany życiorys wyróżnia zrozumienie potrzeb pracodawcy oraz przedstawienie własnej osoby pod kątem poszukiwanych przez niego tzw. kompetencji twardych i miękkich.

Przed napisaniem CV należy zatem zastanowić się, jakie umiejętności są kluczowe dla danego pracodawcy oraz ocenić własne predyspozycje i możliwości zawodowe. – CV przygotowane w formie ogólnej, nieadekwatne do wymagań konkretnej firmy, jest dużo mniej skuteczne – podkreśla Piotr Dziedzic z firmy doradztwa personalnego Page Personnel. – Dobre CV pokazuje nie tylko kompetencje danej osoby oraz jej dotychczasowe doświadczenie, ale również słuszność aplikowania na konkretne stanowisko.

Piotr Dziedzic tłumaczy, że niestety wielu absolwentów nie umie przedstawić w życiorysie swoich zalet. Cierpią na tzw. syndrom braku doświadczenia. Nie eksponują działalności w stowarzyszeniach studenckich, osiągnięć naukowych czy pracy na zasadach wolontariatu.

Bardzo ważnym elementem CV jest informacja o odbytych praktykach. Taka forma doświadczenia pozwala zdobyć młodym ludziom pierwsze szlify zawodowe, a także świadczy o pracowitości. Informację o zatrudnieniu należy opisać chronologicznie, zaczynając od ostatniego miejsca stażu.

W CV trzeba podkreślić również wszystkie te aktywności, które potwierdzają posiadanie cech pożądanych przez pracodawcę.

Sukcesy naukowe lub sportowe sugerują, że dana osoba potrafi realizować postawione cele oraz jest konsekwentna.

– Planowanie kariery zawodowej należy zacząć jak najwcześniej – radzi Piotr Dziedzic. – Umiejętne wykorzystanie okresu studiów do podnoszenia swoich kompetencji i rozwoju osobistego zaprocentuje w przyszłości. Taka osoba będzie mogła zaoferować pracodawcy coś więcej niż tylko dyplom wyższej uczelni.

Napisz tylko prawdę

Jeżeli posiadamy już wstępnie zredagowany życiorys, powinniśmy zadbać o jego formę. Błędy w pisowni czy interpunkcji wpływają negatywnie na ocenę kandydata. Podobnie, jak źle dobrane zdjęcie, przedstawiające osobę w nieformalnym stroju lub otoczeniu.

CV musi być estetyczne, konkretne i czytelne, a podane informacje nie powinny budzić żadnych wątpliwości.

– Jednym z najczęściej popełnianych błędów w CV jest podawanie nieprawdziwych danych, na przykład jeżeli chodzi o znajomość języków obcych czy oprogramowania – podkreśla Piotr Dziedzic. – Jest to bardzo ryzykowne, gdyż tego typu umiejętności można łatwo sprawdzić, chociażby podczas rozmowy rekrutacyjnej poprowadzonej w języku obcym. Pracodawcy coraz częściej weryfikują również referencje, na które powołują się kandydaci.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny