Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożytek z ciepłej rury

(now)
Do łazienek w stylu pop-art, o pastelowych rozmytych kolorach, o miękkiej linii mebli i wyposażenia, pasować będzie podwieszany, odważny w formie grzejnik. Na zdjęciu: model Anafi (Purmo)
Do łazienek w stylu pop-art, o pastelowych rozmytych kolorach, o miękkiej linii mebli i wyposażenia, pasować będzie podwieszany, odważny w formie grzejnik. Na zdjęciu: model Anafi (Purmo) Fot. Purmo
Grzejniki rurkowe powoli stają się standardem. Przede wszystkim w salonach kąpielowych, ale coraz częściej także w kuchniach czy przedpokojach. Nic dziwnego - popularne "drabinki" nie tylko dogrzewają, ale i zdobią pomieszczenie. No i dzięki nim problem wilgotnych ręczników mamy z głowy

Grzejniki łazienkowe wykonuje się na ogół ze stali lub miedzi. Rzadziej spotyka się grzejniki aluminiowe. Najczęściej zasilane są w sposób tradycyjny - wodą z instalacji centralnego ogrzewania.

- Można je wyposażyć także w grzałkę elektryczną - mówi Małgorzata Kerntopf-Zalewska z firmy Purmo, producenta urządzeń grzewczych. - Ta funkcja bardzo przydaje się poza sezonem grzewczym. Moc grzałki powinna być mniejsza od mocy grzewczej grzejnika.

Gdy chwilowo na dworze zrobi się zimniej, grzałka umożliwi zachowanie komfortu w łazience. Bez konieczności włączania kotła centralnego ogrzewania, który w tym momencie niepotrzebnie zostałby uruchomiony. Grzałki można regulować za pomocą programatora z funkcją czasu i temperatury. Urządzenia te pozwalają sterować temperaturą w łazience. Zmniejszają również zużycie energii.

Ostrożnie z prądem

Istnieją też grzejniki drabinkowe zasilane wyłącznie elektrycznie. To rozwiązanie godne polecenia w domach, gdzie nie ma instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki te pracują niejako "na sucho" - elementem grzewczym jest specjalny kabel przebiegający we wnętrzu grzejnika.

Elektryczne grzejniki są całkowicie bezpieczne. Ich konstrukcja sprawia, iż użytkownikom nie grozi porażenie prądem elektrycznym.
- Pamiętajmy jednak, że ze względów bezpieczeństwa grzejnik z grzałką elektryczną montujemy co najmniej 60 cm od obrysu wanny, natrysku lub umywalki - radzi specjalistka.

Grzanie i suszenie

Dobierając grzejnik przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na moc grzewczą.
- Urządzenie dobieramy tak, aby zapewnić optymalną temperaturę - radzi Kerntopf-Zalewska. - Utrzymanie ok. 24 stopni wystarczy w zupełności, aby komfortowo stąpać boso po posadzce czy bez obawy wyjść mokrym spod prysznica.

Grzejniki łazienkowe mogą mieć moc od 50 do ponad 2 tys.W. Jako standard przyjęło się, że do ogrzania jednego metra kwadratowego łazienki potrzebna jest moc od 100 do 130 W. Oczywiście przy projektowaniu czy remoncie instalacji c.o. warto obliczyć zapotrzebowanie ciepła dla wszystkich pomieszczeń, w tym również dla łazienki. Inne straty ciepła będą w łazience z oknem przy ścianach szczytowych, inne zaś w pomieszczeniu usytuowanym w środku budynku.

Tylko do suszenia ręczników wystarczą suszarki o mocy 50 W. Gdy łazienka jest narażona na niską temperaturę bądź jest duża, zaleca się grzejniki o mocy powyżej 400 W.

Jeżeli natomiast mamy w łazience poziome rury z gorącą wodą zainstalowane wzdłuż wszystkich ścian pomieszczenia, montaż dodatkowego źródła ciepła raczej mija się z celem.

Nie tylko w łazience
Popularne "drabinki" zresztą świetnie nadają się także do innych pomieszczeń.
- W kuchni otwartej na salon ciekawą propozycją będzie grzejnik łazienkowy przystosowany do montażu prostopadle do ściany - mówi ekspert. - Uzyskujemy dzięki temu ażurową ściankę. Możemy ją wykorzystać jako element wystroju pomieszczenia albo oddzielić w ten sposób kuchnię od części jadalnej.
Na takim grzejniku możemy także na przykład suszyć zioła.
Do grzejnika w przedpokoju można dokupić chromowane wieszaki. Wtedy grzejnik posłuży nam za wieszak i suszarkę do przemoczonych kurtek zarazem.
Jeśli zaś mamy problem z doborem stylistyki grzejników, cały system można ukryć pod podłogą. Elektryczne maty grzewcze pozwalają spacerować po łazience boso, nie wpływają na wygląd pomieszczenia. Można je przy tym instalować w każdej łazience - i w bloku, i w domu jednorodzinnym.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny