Działka moja – a to, co pod nią? Co prawo mówi o zasobach naturalnych takich jak węgiel, żwir, piasek?
Wiele osób żywi mylne przekonanie, że skoro działka do nich należy, to mogą na niej robić wszystko, co chcą. Tymczasem istnieje wiele rzeczy, których nie wolno robić na własnej działce, ponieważ zabraniają tego rozmaite przepisy. Nie inaczej jest z korzystaniem z zasobów naturalnych znajdujących się na prywatnej posesji lub pod nią, w głębi ziemi. Ich wydobycie reguluje m.in. prawo geologiczne i górnicze oraz ustawa o ochronie przyrody.
Co można pozyskiwać z własnej działki, a co nie? Sprawdź!
Poszczególne zasoby omawiamy w galerii, natomiast warto wskazać najważniejsze zasady ogólne:
- ścinanie drzew i krzewów na własnej działce – niektóre można zwykle usuwać swobodnie (np. drzewa i krzewy owocowe), inne wymagają zgłoszenia gminnym urzędnikom (którzy mogą następnie wyrazić zgodę lub nie);
- wydobycie kopalin, np. węgla, gazu, rud metali – jest na ogół zabronione, gdyż wszystkie tego typu zasoby należą do Skarbu Państwa (w teorii można uzyskać koncesję na wydobycie, ale w praktyce jest to niemal niemożliwe);
- korzystanie z wód termalnych – nie wolno tego robić bez (prawie niemożliwej do uzyskania) koncesji od państwa;
- korzystanie z kopalin nieobjętych własnością górniczą (np. piasek, kreda, granit) – dozwolone na określonych zasadach.
W galerii omawiamy dokładniej poszczególne zasoby naturalne oraz to, kiedy i na jakich zasadach wolno je pozyskiwać z własnej nieruchomości gruntowej.
Również dozwolone zachowania na własnej działce regulują przepisy prawa
Warto pamiętać, że prawo określa nie tylko to, co wolno pozyskiwać z własnej działki (i na jakich zasadach), ale też to, jak należy się zachowywać, a więc co jest dozwolone, a co zabronione. Lista zakazów dotyczących prywatnych posesji jest całkiem długa, a wiele osób nie ma pojęcia o tym, że narusza przepisy. Nieznajomość prawa nie jest jednak żadnym usprawiedliwieniem i za niedozwolone zachowania można zostać ukaranym, na ogół grzywną.
Podobnie długą (a nawet dłuższą) listą zakazów objęte są ogródki działkowe. W przypadku działek ROD konsekwencją najczęściej jest utrata przydzielonego kawałka gruntu. Warto bowiem pamiętać, że działek ROD nie nabywa się na własność, a jedynie dzierżawi, a każdy działkowicz ma obowiązek przestrzegać regulaminu.