Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożyczka na własne M

(ab)
Często kredyt bankowy to jedyny sposób na sfinansowanie zakupu własnego mieszkania. Aby go dostać trzeba jednak spełnić kilka warunków i przygotować się na niezbędne formalności.

Kredyt na cele mieszkaniowe to zazwyczaj zobowiązanie na wiele lat. Zatem i bank i kredytobiorca musi przeanalizować wiele kwestii.

Wkład i zdolność
Pierwszym krokiem do otrzymania kredytu jest przekonanie banku, że mamy zdolność kredytową, czyli potrafimy spłacić zobowiązania wraz z odsetkami w określonym czasie.
Aby ocenić zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, bank prosi o przedstawienie dokumentów określających jego sytuację finansową, takich jak:
l zaświadczenie o zarobkach, informacje na temat statusu rodzinnego, stałych wydatkach (czynsz, światło, gaz, telefon),
l innych obciążeniach (np. alimenty, składki ubezpieczeniowe) i kredytach zaciągniętych w innych bankach.
Bank musi znać dochód netto przypadający na osobę w rodzinie, aby móc wyliczyć wysokość maksymalnej raty kredytowej jaką klient jest w stanie spłacić. Jeśli o kredyt ubiega się osoba pozostająca w związku małżeńskim, zgodę na zaciągnięcie kredytu musi wyrazić współmałżonek.
Przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego należy jeszcze pamiętać o tzw. wkładzie własnym. Jest to określona suma pieniędzy, którą powinien posiadać kredytobiorca ubiegając się o kredyt. Wkładem własnym mogą być środki pieniężne zgromadzone na lokacie, rachunkach bankowych, w akcjach, obligacjach - czyli wszystko to, co można szybko spieniężyć przed wypłatą kredytu. Jako wkład własny można wykorzystać także oszczędności zgromadzone na książeczkach mieszkaniowych.

Na co zwracać uwagę?
Kredyt, ale gdzie - porównanie oferty banków i na co zwracać uwagę
Wybierając dla siebie kredyt mieszkaniowy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty kredytu. A decyduje o nich przede wszystkim jego oprocentowanie. Porównując oferty banków w zakresie kredytów mieszkaniowych brać pod uwagę również wysokość prowizji za: rozpatrzenie wniosku, przyznanie kredytu, podwyższenie kwoty kredytu, wcześniejszą spłatę kredytu, zmianę waluty kredytu, wycenę nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu.
Oprócz kosztów związanych z uzyskaniem kredytu, trzeba jeszcze policzyć koszty notarialne i skarbowe związane z założeniem księgi wieczystej i wpisem hipoteki do księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości.

Złotówki czy waluta?
Decydując się na zaciągnięcie kredytu warto się głębiej zastanowić nad jego walutą. Kredyty w walutach obcych nadal są niżej oprocentowane, ale gdy kurs waluty w której się zadłużyliśmy wzrośnie będziemy mieć do zapłacenia o wiele więcej niż na początku. To właśnie jest ryzyko kursowe. Niektórzy specjaliści uważają, że najlepiej jest brać kredyt w takiej walucie w jakiej się zarabia.
Banki, które udzielają kredytów walutowych dopuszczają możliwość przewalutowania kredytu (czasem nawet kilkakrotnego w ciągu całego okresu kredytowania) na wypadek wahań kursów. Taką zmianę waluty najlepiej jest wykonać wtedy, kiedy kurs waluty, w której jest zaciągnięty kredyt, znacznie wzrósł i co gorsze, wszelkie prognozy mówią o tym, że będzie rósł nadal. Trzeba jednak pamiętać, że każde przewalutowanie kredytu wiąże się z zapłaceniem prowizji.

Trzeba zabezpieczyć
Bank, aby mieć pewność, że odzyska pożyczone pieniądze wraz z odsetkami zażąda zabezpieczeń. Najczęściej są to:
l hipoteka,
l weksel in blanco,
l ubezpieczenie kredytu,
l poręczenie,
l hipoteka na nieruchomości osoby trzeciej,
l cesja praw z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny