Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozwolenie na budowę od starostwa

opr. pio
- Przed rokiem podjęliśmy życiową decyzję - będziemy budować dom. Przygotowania, w tym zakup działki, zabrały nam sporo czasu. 11 lipca br. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego, w założeniu mająca uprościć i skrócić proces budowy. Czy możemy na to liczyć już na etapie ubiegania się o pozwolenie na budowę? - pytają Państwo Anna i Włodzimierz Wiśniewscy z Białegostoku.

Na pytanie odpowiada Andrzej Błaszczuk, ekspert z Grupy Atlas:

Ze starostą sprawa

Do tej pory, choć czynnikiem decydującym był starosta powiatowy, pozwolenie na budowę wydawała gmina. Od nowego roku po pozwolenie zwrócić się trzeba będzie do starostwa. Jeśli będziecie Państwo chcieli złożyć wniosek o pozwolenie na budowę do końca tego roku, musicie sprawdzić, czy jest to jeszcze możliwe w gminie - przejściowo, do końca roku starosta może zawrzeć z nią porozumienie w sprawie wydawania pozwoleń - czy też już w starostwie.
Zmiana ośrodka decyzyjnego spowodowana została tym, że w rękach gminy koncentrowało się zbyt dużo kompetencji, co mogło sprzyjać korupcji. To gmina przecież opracowywała plany zagospodarowania przestrzennego, wydawała zarówno decyzje o warunkach zagospodarowania terenu, jak i pozwolenia na budowę obiektów. Teraz sytuacja będzie znacznie bardziej przejrzysta. Natomiast wszelkie odwołania od decyzji rozpatrywać będzie właściwy dla danego terenu wojewoda.

Przede wszystkim wniosek

Znacznie wygodniejsze stało się przygotowanie wniosku o pozwolenie na budowę. Oto, co należy do niego dołączyć w myśl nowych przepisów:
l Cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi niezbędnymi dokumentami. Opracowanie projektu można zlecić architektowi, można też skorzystać z gotowych powtarzalnych projektów. Wszelkie wymagania, dotyczące projektów budowlanych określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 3 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. nr 140, poz. 906),
l Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Po nowelizacji niekonieczne stało się dołączanie do wniosku dokumentów takich jak wypis z księgi wieczystej, akt notarialny, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, albo np. umowa użyczenia lub dzierżawy, z której wynika zgoda właściciela na prowadzenie prac budowlanych przez osobę dzierżawiącą dany teren.
l Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W tym celu należy zwrócić się do gminy o wydanie takowej decyzji. Warto wiedzieć, że obecnie nie wymagają ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu roboty budowlane, związane z remontem lub przebudową, nie powodujące zmiany sposobu zagospodarowania terenu.
l Warunki techniczne przyłączy do sieci: wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej i energetycznej. Po zakończeniu prac trzeba dokonać sprawdzenia technicznego wykonanych przyłączy, zaś po uzyskaniu pozytywnej opinii, zawrzeć umowy na dostawę tych mediów.

Budować będzie łatwiej

Opinia

Bez pozwolenia
Nowelizacja prawa budowlanego wydłuża także listę obiektów oraz robót budowlanych, na które nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, wystarczy jedynie je zgłosić. Na tej liście są m.in.:
l budynki gospodarcze,
l wiaty i altany o powierzcni nie większej niż 10 m kw.
W związku z coraz większą popularnością instalacji zbiornikowej na gaz płynny, instalacje pojedynczych zbiorników o pojemności do 7 m sześć. wymagają jedynie zgłoszenia.
I jeszcze rzecz najważniejsza, o której trzeba koniecznie pamiętać. Pozwolenie na budowę wygasa, jeżeli inwestycja nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 2 lata.
Andrzej Błaszczuk, ekspert z Grupy Atlas

Zgodnie z nowym prawem, ograniczona została liczba stron występujących w postępowaniu o pozwolenie na budowę. Teraz mogą nimi być wyłącznie: inwestor oraz właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości, znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu objętego pozwoleniem. Obszar ustala się na podstawie przepisów, mówiących o odległościach między obiektami i urządzeniami budowlanymi (m.in. o ochronie środowiska, prawa wodnego, przeciwpożarowych).
Do 11 lipca było tak, że w postępowaniu o pozwolenie na budowę uczestniczyć mogli wszyscy sąsiedzi oraz organizacje społeczne, co w wielu wypadkach bywało uciążliwe. Teraz skargę będzie mógł wnosić sąsiad tylko wówczas, gdy jego działka znajdować się będzie w obszarze oddziaływania zaskarżanej inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny