Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pozwolenie na broń. Policja wydała mniej pozwoleń niż w latach ubiegłych.

Adrian Kuźmiuk
Aby ubiegać się o pozwolenie na broń trzeba mieć 21 lat.
Aby ubiegać się o pozwolenie na broń trzeba mieć 21 lat. Fot. sxc.hu
156 pozwoleń na broń myśliwską i tylko 2 do obrony wydała podlaska policja w tym roku. Zobacz dlaczego i kto może ubiegać się o pozwolenie.

159 pozwoleń na broń myśliwską, 2 na broń bojową do ochrony osobistej i 10 na broń sportową wydała w tym roku podlaska policja. W porównaniu do lat poprzednich ta liczba jest mniejsza prawie o 22 procent. Nic dziwnego. Przepisy w tej kwestii są bardzo restrykcyjne.

Trzeba mieć 21 lat

- Osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń musi mieć przede wszystkim ukończone 21 lat - mówi nadkomisarz Tomasz Komarewski, naczelnik wydziału postępowań administracyjnych KWP w Białymstoku. - Jednak w przypadku broni sportowej lub myśliwskiej pozwolenie może być wydane osobie, która ukończyła 18 lat. Ale tylko na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego lub stowarzyszenia obronnego.

Taka osoba musi posiadać stałe miejsce pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Nie może mieć problemów psychicznych oraz zaburzeń funkcjonowania psychologicznego. Nie może też być uzależniona od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Z tego powodu wielu Podlasian odpada już na wstępie.

- Nie wydajemy też pozwoleń dla osób prawomocnie skazanych za przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu, czyli rozbojów, bójek i pobić, groźb karalnych, czy kradzieży - wymienia Tomasz Komarewski. A także do osób, co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Myśliwi dostają najwięcej

Najwięcej pozwoleń na broń wydawanych jest do celów myśliwskich. Wnioskodawcy uzasadniają to chęcią polowań na różne gatunki zwierząt łownych do czego niezbędna jest im broń gwintowana i gładkolufowa o określonych kalibrach. Drugą grupę osób stanowią osoby uprawiające strzelectwo sportowe na poziomie wyczynowym. A do osiągania wysokich wyników niezbędna jest im broń sportowa odpowiednio dobrana i dopasowana. Chodzi tu o budowę anatomiczną, motorykę, preferencje indywidualne.

- Najmniej pozwoleń wydaje się na broń palną bojową do ochrony osobistej, ponieważ osoby wnioskujące o takie pozwolenie nie są w stanie udokumentować realnego i rzeczywistego zagrożenia, a przekonanie o ich niebezpieczeństwie jest wyłącznie subiektywne, niepoparte żadnymi faktami - mówi Tomasz Komarewski.

Rocznie podlaska policja wydaje pięć takich pozwoleń. W tym roku na dziesięć wniosków zaaprobowane zostały tylko dwa.

Pijani kierowcy tracą nie tylko prawo jazdy

Policja często jest zmuszona cofać pozwolenia na broń. Jej właściciele przestają stosować się do przepisów, które były wymagane podczas starania się o pozwolenie.

- Prawdziwą plagą jest prowadzenie pojazdów mechanicznych przez posiadaczy broni w stanie nietrzeźwości - mówi Tomasz Komarewski. - Osoba w stanie upojenia alkoholowego, jadąc samochodem po drodze publicznej, zachowuje się nieodpowiedzialnie i lekkomyślnie, narażając na uszczerbek nie tylko własne, ale i innych uczestników ruchu, życie i zdrowie. Jej zachowanie po spożyciu alkoholu świadczy o braku wyobraźni, co do możliwych jego następstw.Taka osoba może użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W tym roku do Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nie wpłynęły wnioski o pozwolenie na broń w celach kolekcjonerskich, pamiątkowych, czy szkoleniowych.

Warunki jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o broń:

1. mieć ukończone 21 lat (w przypadku broni sportowej lub myśliwskiej na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego lub stowarzyszenia obronnego pozwolenie może być wydane osobie mającej ukończone 18 lat),

2.posiadać stałe miejsce pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,

3.posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią stwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym,

4.nie być uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych,

5. nie być skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnienie przestępstwa w szczególności przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu.

Jakie musi złożyć dokumenty:

1. pisemny wniosek /skierowany do Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji/, który powinien zawierać wskazanie osoby od której pochodzi, imię ojca, imię i nazwisko panieńskie matki, adres zamieszkania, adres do korespondencji (jeżeli jest inny niż zamieszkania), seria i numer dowodu osobistego oraz kiedy i przez jaki organ został wydany, numer ewidencyjny PESEL, określenie rodzaju broni, celu jakiemu ma służyć, ilości jednostek broni oraz podpis wnioskodawcy. W przypadku ubiegania się o broń palną bojową w celu ochrony osobistej należy wykazać się realnym, rzeczywistym i potwierdzonym przez organ Policji zagrożeniem życia lub zdrowia wnioskodawcy;

2.życiorys z pełnymi danymi osobowymi, tzn.: imiona i nazwisko (w przypadku kobiet - nazwisko rodowe), imiona rodziców i nazwisko rodowe matki, data i miejsce urodzenia, miejsce stałego zameldowania, numer dowodu osobistego wraz z datą i nazwą organu, który go wydał, PESEL;

3. orzeczenie lekarskie stwierdzające fizyczną i psychiczną zdolność wnioskodawcy do posługiwania się bronią;

4. orzeczenie psychologiczne stwierdzające sprawność psychologiczną wnioskodawcy do posługiwania się bronią;

5. dwie fotografie o wymiarach 3, 5 x 2, 5 cm;

6. dowód wpłaty opłaty skarbowej:

- za wydanie decyzji - 242 zł. (opłata wyczerpuje również wydanie zaświadczeń uprawniających do nabycia broni)

DODATKOWO W PRZYPADKU BRONI MYŚLIWSKIEJ:

- zaświadczenie o przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego;
- zaświadczenie o zdanym egzaminie dla osób nowo wstępujących do PZŁ, uprawniające do wykonywania polowania.

DODATKOWO W PRZYPADKU BRONI SPORTOWEJ:

- oryginał decyzji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego przyznającej uprawnienia do strzelectwa sportowego;
- kserokopię licencji typu B i patent strzelecki;
- zaświadczenie o przynależności do klubu sportowego działającego pod patronatem PZSS w okresem stażu wynoszącym co najmniej 2 lata;
-zaświadczenie o zdanym przed Okręgową Komisją Strzelectwa Sportowego egzaminem ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania broni oraz z umiejętności posługiwania się bronią o kalibrze o który wnioskodawca się ubiega;
-komunikaty klasyfikacyjne z zawodów w strzelaniu sportowym z broni o kalibrze, o którym mowa we wniosku w ostatnich 2 lat (obowiązuje zasada startu w co najmniej 6 zawodach).

Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią. Z egzaminu zwolnieni są funkcjonariusze Policji, Agencji Bezp. Wew., Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, Służby Celnej, BOR, Służby Więziennej, funkcjonariusze i pracownicy innych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych RP, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego - w zakresie broni myśliwskiej, oraz członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego - w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny