MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznawali drewniane zabytki Tykocina. Spóźnialscy mogą je zwiedzać samodzielnie, ze specjalną mapką

Andrzej Kłopotowski
Przez dwie godziny zainteresowani historią Tykocina poznawali w sobotę historię najciekawszych drewnianych domów w tym miasteczku.
Przez dwie godziny zainteresowani historią Tykocina poznawali w sobotę historię najciekawszych drewnianych domów w tym miasteczku. Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast
Co mogłoby znaleźć się w domu przy Złotej 13? Czym zaskakuje budynek przy Kaczorowskiej 1? Jak wyglądają wnętrza domu przy 11 listopada 25? Odpowiedzi na te pytania poznali ci, którzy w sobotę odwiedzili Tykocin. Okazją był spacer po Szlaku Architektury Drewnianej.

Spacer przyciągnął zainteresowanych niebanalnym zwiedzaniem. Dla większości bowiem Tykocin to kościół, synagoga i zamek. Tymczasem przy ulicach kryją się też drewniane perełki, na które zwracają uwagę społecznicy z tykocińskiego Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast.

- W tym roku mija jedenaście lat od utworzenia Szlaku Architektury Drewnianej Tykocina. Znalazły się na nim najbardziej cenne i najbardziej zagrożone budynku drewniane. Szlak powstał z naszej inicjatywy, przy współpracy z wieloletnim dyrektorem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Arturem Gawłem – przypomina Maria Markiewicz z  Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast.

W sobotę wcieliła się w rolę przewodniczki po mieście. Prowadziła ulicami i zaułkami, opowiadała o poszczególnych domach. Do trzech z nich można było wejść. Były to domy przy:

  • placu Czarnieckiego 10,

  • 11 listopada 25,

  • Złotej 13.

W tym ostatnim można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Pokazali tu swoje pomysły na zagospodarowanie domu. Przy 11 listopada z kolei można było spotkać się z rodziną Bielawców, którzy od lat dbają o swój dom. Wreszcie przy placu Czarnieckiego to pani Maria dzieliła się opowieściami o domu, w którym funkcjonuje Centrum. Przed Centrum stanęła jeszcze jedna wystawa przygotowania przez studentów – przyszłych architektów. Pod kierunkiem Aleksandra Owerczuka wykonali inwentaryzacje dziewięciu domów drewnianych.

Spacer i spotkania odbywały się w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Osoby zainteresowane drewnianym Tykocinem mogą zajrzeć na stronę Szkalu Architektury zdrewnianej Tykocina gdzie można pobrać mapke:

W wersji papierowej dostępna jest w Tykocinie, na placu Czarnieckiego 10.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny