MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj siłę pieniędzy

Redakcja
Nastolatkowi można już założyć konto, gdy skończy 13 lat. Warto to zrobić. Dziecko, które ukończyło 13 lat, uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Wśród przywilejów, jakie otrzymuje, znajduje się możliwość posiadania konta bankowego. Aby założyć mu konto, wystarczy wypełnić wniosek. Obecnie banki oferują szeroką gamę produktów skierowanych do swoich najmłodszych klientów. I nie należy się temu dziwić, instytucje finansowe - myśląc w perspektywie kilku czy nawet kilkunastu lat - starają się w ten sposób dotrzeć do bardzo interesującej grupy klientów i przekonać ich do swojej marki i usług. Młodzi ludzie również - i to coraz częściej - przekonują starszych do korzystania z nowych produktów oferowanych przez bank.

Liczy się wygoda

Konta dla nastolatków są wygodne zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Najważniejszym atutem konta jest możliwość posiadania karty płatniczej, którą nastolatek może płacić np. w sklepach czy klubach. Dzięki temu nie musi nosić gotówki.
Co istotne, rodzic poprzez przelewanie kieszonkowego na konto bankowe nastolatka, uczy swoje dziecko, jak korzystać z różnych usług bankowych, a także jak zarządzać swoimi finansami. Własny rachunek to także narzędzie do rozwijania umiejętności systematycznego oszczędzania przez dziecko.
Konto z ograniczeniami
Funkcjonalność rachunków dla nastolatków nie różni się zasadniczo od rachunków dla dorosłych. Dziecko może posiadać kartę i korzystać z niej płacąc za zakupy lub dokonywać wypłat gotówki z bankomatu, a także wykonywać przelewy.
Natomiast podstawową różnicą, jaka dzieli rachunki dla młodzieży od rachunków dla dorosłych, jest niemożność uzyskania przez niepełnoletniego debetu na koncie. Nastolatek nie może także otrzymać karty kredytowej.
Obecnie banki oferują dwa sposoby założenia konta dla nastolatków. Pierwszym jest utworzenie subkonta do rachunku rodziców, którego pełnomocnikiem jest dziecko. Plusem takiego rozwiązania jest pełna kontrola wydatków nastolatka. Ale takie konto jest ryzykowne, bo niektóre banki zastrzegają sobie, że w sytuacji pojawienia się na subkoncie debetu, mają prawo do automatycznego pobrania pieniędzy z rachunku rodzica.
Banki oferują też możliwość założenia dla nastolatka takiego rachunku, którego właścicielem będzie wyłącznie dziecko. Rodzice mogą zostać pełnomocnikami, mieć dostęp do wyciągów i historii operacji. Takie konto może być dalej używane także po uzyskaniu pełnoletności.

Co jest ważne dla dziecka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla nastolatka? Podstawowym kryterium wyboru jest koszt prowadzenia rachunku. Rachunek dla nastolatków jest tańszy, a czasami nawet może być prowadzony za darmo.
Szukając konta dla juniora powinniśmy mieć na uwadze jego potrzeby. Dla młodego człowieka liczy się przede wszystkim łatwy dostęp do gotówki. Zatem bankomat należący do banku, w którym dziecko ma konto, powinien znajdować się w pobliżu miejsca zamieszkania bądź szkoły. Dostępność placówek bankowych odgrywa drugoplanową rolę, ponieważ młodzi klienci chętniej obsługują swoje konto przez internet.
Należy też zwrócić uwagę na oprocentowanie rachunku. Są banki, które potrafią zaoferować młodemu klientowi dość wysokie oprocentowanie powierzonych środków pieniężnych.
Rodzice powinni zastanowić się nad wyborem konta młodzieżowego w tym samym banku, w którym sami mają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Przyspiesza to ewentualne przelewy między ich kontami.
Jak twierdzą specjaliści, utworzenie konta dla nastolatka niesie za sobą same korzyści. Już od najmłodszych lat młodzież zapoznaje się z działaniem systemu finansowego, a potem w dorosłym życiu sprawniej i rozsądniej zarządza osobistymi finansami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny