Liczy się wygoda
Konta dla nastolatków są wygodne zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Najważniejszym atutem konta jest możliwość posiadania karty płatniczej, którą nastolatek może płacić np. w sklepach czy klubach. Dzięki temu nie musi nosić gotówki.
Co istotne, rodzic poprzez przelewanie kieszonkowego na konto bankowe nastolatka, uczy swoje dziecko, jak korzystać z różnych usług bankowych, a także jak zarządzać swoimi finansami. Własny rachunek to także narzędzie do rozwijania umiejętności systematycznego oszczędzania przez dziecko.
Konto z ograniczeniami
Funkcjonalność rachunków dla nastolatków nie różni się zasadniczo od rachunków dla dorosłych. Dziecko może posiadać kartę i korzystać z niej płacąc za zakupy lub dokonywać wypłat gotówki z bankomatu, a także wykonywać przelewy.
Natomiast podstawową różnicą, jaka dzieli rachunki dla młodzieży od rachunków dla dorosłych, jest niemożność uzyskania przez niepełnoletniego debetu na koncie. Nastolatek nie może także otrzymać karty kredytowej.
Obecnie banki oferują dwa sposoby założenia konta dla nastolatków. Pierwszym jest utworzenie subkonta do rachunku rodziców, którego pełnomocnikiem jest dziecko. Plusem takiego rozwiązania jest pełna kontrola wydatków nastolatka. Ale takie konto jest ryzykowne, bo niektóre banki zastrzegają sobie, że w sytuacji pojawienia się na subkoncie debetu, mają prawo do automatycznego pobrania pieniędzy z rachunku rodzica.
Banki oferują też możliwość założenia dla nastolatka takiego rachunku, którego właścicielem będzie wyłącznie dziecko. Rodzice mogą zostać pełnomocnikami, mieć dostęp do wyciągów i historii operacji. Takie konto może być dalej używane także po uzyskaniu pełnoletności.
Co jest ważne dla dziecka
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla nastolatka? Podstawowym kryterium wyboru jest koszt prowadzenia rachunku. Rachunek dla nastolatków jest tańszy, a czasami nawet może być prowadzony za darmo.
Szukając konta dla juniora powinniśmy mieć na uwadze jego potrzeby. Dla młodego człowieka liczy się przede wszystkim łatwy dostęp do gotówki. Zatem bankomat należący do banku, w którym dziecko ma konto, powinien znajdować się w pobliżu miejsca zamieszkania bądź szkoły. Dostępność placówek bankowych odgrywa drugoplanową rolę, ponieważ młodzi klienci chętniej obsługują swoje konto przez internet.
Należy też zwrócić uwagę na oprocentowanie rachunku. Są banki, które potrafią zaoferować młodemu klientowi dość wysokie oprocentowanie powierzonych środków pieniężnych.
Rodzice powinni zastanowić się nad wyborem konta młodzieżowego w tym samym banku, w którym sami mają rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Przyspiesza to ewentualne przelewy między ich kontami.
Jak twierdzą specjaliści, utworzenie konta dla nastolatka niesie za sobą same korzyści. Już od najmłodszych lat młodzież zapoznaje się z działaniem systemu finansowego, a potem w dorosłym życiu sprawniej i rozsądniej zarządza osobistymi finansami.
Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto